LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Investor Cyril Fogaš chcel heliport pre vyhliadkové postaviť neďaleko akvaparku. Jeho plány ale zmarila nepokojnosť ľudí, petícia a následná účelová zmena územného plánu.
C. Fogaš preto uzavrel so samosprávou mimosúdnu dohodu o urovnaní škody, spôsobenej nesprávnym úradným postupom bývalého primátora Alexandra Slafkovského. Sám bývalý primátor osobne vo svojich verejných vyjadreniach vznik tejto škody priznal a škodu vtedy odhadoval na približne 50-tisíc eur. Investor ale predložil žiadosť o niekoľkonásobne vyššiu náhradu škody z dôvodu, že do projektu doteraz investor dal už skoro tri milióny eur.
Dohoda je najprijateľnejším riešením
„Neviem, aká je reálna škoda. Faktom je, že je pred nami veľké bremeno, ktoré nemôžeme prenášať na daňových poplatníkov len preto, lebo niekto v minulosti v meste postupoval účelovo. Mojou úlohou je chrániť majetok samosprávy a nájsť riešenie, ako sa vyhnúť plateniu vysokého odškodného. Mimosúdnu dohodu považujem za najprijateľnejšie riešenie,“ zdôraznil primátor Ján Blcháč.
Investor sa zaviazal, že nebude od mesta požadovať náhradu škody, ak mesto prijme opatrenia, ktoré umožnia realizáciu projektu heliport, na ktorý vydal exprimátor Slafkovský záväzné súhlasné stanovisko ešte vo februári 2011.
„Bývalé zastupiteľstvo zbytočne menilo územný plán tak, aby výstavbe heliportu zabránilo. Vrtuľníky napriek tomu pri akvaparku naďalej lietajú a aj pristávajú a vedenie mesta preto kauzou heliport iba zbytočne roky traumatizovalo mikulášsku verejnosť. Po viac ako troch rokoch však nemáme žiadny pozitívny výsledok,“ podotkol primátor.
Na stole má radnica ďalšiu žalobu
Samospráva na platenie škôd z takýchto sporov nemá voľné prostriedky. „Žiaľ, dostali sme na stôl ďalšiu žalobu proti mestu, kde hrozí škoda takmer 300-tisíc eur. Každý spor, kde je to aspoň trochu možné, musíme uzavrieť podľa možnosti bez ujmy pre mesto,“ dodal J. Blcháč.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na sklonku uplynulého roku vyhovelo protestu krajského prokurátora, ktorý napadol a zrušil rozhodnutie Okresného úradu v Žiline. Žilinskí úradníci tak nemôžu vo veci heliportu v Liptovskej Ondrašovej nútiť Stavebný úrad v Liptovskom Mikuláši konať podľa neplatného územného plánu.
A. Slafkovský ešte v decembri minulého roku uviedol, že z rozhodnutia ministerstva je zrejmé, že investor nemôže od mesta požadovať kompenzáciu škody v rozsahu, ktorý si sám určil. „Ak nejaká škoda vznikla, je potrebné ju riešiť na základe dohody medzi mestom a investorom, alebo musí o nej rozhodnúť súd na základe posudku znalcov,“ vysvetlil.
Bývalý primátor dodal, že vyvodzovať škodu z údajného zmarenia projektu, na ktorý nie je územné rozhodnutie ani stavebné povolenie, je ako plakať za miliónmi zisku, čo mohol byť z jedného vajíčka, čo sa mi rozbilo.
Lietať môžeme ďalej aj bez heliportu
Podnikateľ podal podnet na Generálnu prokuratúru, ktorá má preskúmať postup krajskej prokuratúry.
Myslí si, že konala protizákonne, pretože konanie o územnom rozhodnutí nebolo ukončené, takže nemohlo byť ani právoplatné. Zároveň podal aj rozklad voči rozhodnutiu ministerstva dopravy.
„Rozhodnutie okresného úradu Žilina dodnes stále platí, nevzdávam sa. Lietať môžeme ďalej aj bez heliportu z takzvanej pracovnej plochy. Zakázať nám to môže pre porušovanie zákona iba bývalý Letecký úrad, nie primátor mesta,“ vyhlásil Fogaš.
Podnikateľ rozbehol projekt heliportu začiatkom roku 2011, keď mu mesto vydalo kladné záväzné súhlasné stanovisko mesta. Odvtedy dostal súhlasy aj od ministerstva dopravy, Leteckého úradu, Leteckých a prevádzkových služieb, predložil tri súhlasné hlukové štúdie a kladný výsledok posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvanú EIA.
„K projektu heliport mám všetky kladné stanoviská a vyjadrenia, od všetkých dotknutých orgánov a inštitúcií, aké na Slovensku existujú. Mesto Liptovský Mikuláš napriek tomu nerešpektuje výsledky a závery týchto rozhodnutí,“ povedal C. Fogaš.
O preverenie požiadal prokuratúru
Počas schvaľovacieho procesu mesto zrušilo svoje záväzné súhlasné stanovisko k heliportu a zamietli podnikateľovi návrh na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení civilného letiska v katastri obce Liptovská Ondrašová.
Krajský stavebný úrad v Žiline vo februári roku 2012 zrušil zamietavé stanovisko mesta k návrhu na vydanie územného rozhodnutia a vrátil mu prípad na ďalšie konanie. Mestskí poslanci neskôr zmenili územný plán.
Nový už nepočíta s leteckou prevádzkou a realizáciou projektu v plánovanej oblasti.
A. Slafkovský vtedy povedal, že ak niekto bude chcieť mať heliport na danom mieste, musí postupovať podľa aktuálne platného územného plánu a požiadať mestské zastupiteľstvo o schválenie jeho doplnku.
„Mesto zmenilo územný plán, ktorý zakazuje výstavbu heliportu, ale ja som podal návrh tri a pol roka predtým,“ argumentoval Fogaš a požiadal prokuratúru, aby preverila zákonnosť konania predstaviteľov mesta.