LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Craemer Slovakia je strojárska firma, ktorá sa zaoberá výrobou lisovaných komponentov hlavne pre automobilový priemysel.
Jej konateľ Karol Babic vysvetlil, že na trhu práce sa im veľmi ťažko hľadajú odborníci v strojárstve. Preto sa podujali spustiť pilotný projekt duálneho vzdelávania.
Najprv oslovili dve školy
K. Babic spresnil, že ak chce firma Craemer v Liptove dlhodobo pôsobiť, musí sa starať o svojich budúcich zamestnancov.
„Už pred niekoľkými rokmi sme si urobil prieskum, aké možnosti školy v regióne ponúkajú. Na začiatok sme oslovili dve a momentálne dobre spolupracujeme so Strednou odbornou školou stavebnou. Nebránime sa spolupráci aj s ďalšími, ktoré majú vhodné strojársky zamerané odbory,“ spresnil.
Na odbornú prax do strojárskej firmy v priemyselnej zóne v Závažnej Porube začali chodiť najprv jeden alebo dvaja učni. Tento školský rok firma z vlastných prostriedkov vytvorila podmienky pre celú triedu prvákov. Sú to učni, ktorí začali študovať v odbore strojný mechanik na Strednej odbornej škole stavebnej v Liptovskom Mikuláši.
Uvidia, ako firma funguje
„Mladým strojárom sme poskytli materiálovo-technické vybavenie a škola zabezpečila majstra odborného výcviku. Ide o akýsi pilotný projekt, chceme, aby študenti prostredníctvom neho videli, ako funguje strojársky podnik. My zase potrebujeme chlapcov naučiť základné pracovné návyky a postupne z nich vyformovať samostatných odborníkov,“ vysvetlil K. Babic.
V budúcnosti firma počíta s prirodzenou obmenou zamestnancov, keďže niekoľko z nich pôjde na dôchodok. Má aj ambíciu rásť, preto musí mať ľudský potenciál, na ktorý sa bude môcť spoľahnúť.
„Možno nedokážeme zamestnať všetkých, ale podstatné je, že to budú odborníci, ktorí určite nebudú mať problém uplatniť sa na trhu práce,“ skonštatoval Babic.
Snaživí majú perspektívu
Vytvoriť stredisko praktického vyučovania pre jednu učňovskú triedu nebola lacná záležitosť. Firma musela kúpiť pracovné stoly s vybavením a pracovisko aj bezpečne oddeliť od výrobných priestorov.
„Pre menšiu firmu by takáto investícia mohla byť problém. Ak ale chcete vychovať odborníkov, musíte do nich aj čosi investovať,“ doplnil konateľ spoločnosti, ktorá zamestnáva približne 120 ľudí.
Majstrom odborného výcviku v Craemeri je Jozef Klimo. Za najväčšiu prednosť takejto praxe považuje to, že žiaci sú priamo vo výrobnom prostredí.
„So školskými dielňami sa to nedá ani porovnať. Vo výrobnej hale zblízka vidia, ako pracujú skúsení strojári. Podstatné je, že majú perspektívu a ak sa budú snažiť, niektorí tu po skončení štúdia nájdu trvalé uplatnenie vo svojom odbore,“ dodal.