RUŽOMBEROK. Ružomberská radnica pripravuje nové žiadosti o dotáciu na obnovu objektov, na plánované kultúrne podujatia v osade patriacej medzi svetové kultúrne pamiatky.
Vedenie mesta rokuje o vyčlenení potrebných peňazí aj z mestského rozpočtu. V obnove a rekonštrukcii chránených objektov sa teda bude pokračovať aj tohto roku.
Financovanie z viacerých zdrojov
V posledných dvoch rokoch vo Vlkolínci pribudlo viacero opravených objektov. Novú strechu a nanovo inštalovaný bleskozvod má klasicistický kostol z roku 1875. Na jeho výmenu poskytlo ministerstvo kultúry 12-tisíc a občianske zduženie Vlkolínec z výberu vstupného 1 500 eur.
Oprava kostolnej strechy je významným prínosom pre ďalšie využívanie tohto objektu na bohoslužobné a kultúrne účely. Kostol je jediným objektom vhodným na stretávanie sa domácich obyvateľov či návštevníkov Vlkolínca.
„Zásadnú opravu a obnovu vidno na objekte bývalej sýpky. Všetky práce stáli 27 500 eur. Financované boli prostredníctvom schváleného projektu cezhraničnej spolupráce Slovensko - Česko s mestom Kroměříž,“ dozvedeli sme sa od Martina Hromadu z ružomberskej radnice.
Vnútorné priestory sýpky prešli nečakanou funkčnou premenou. Niekdajšia sýpka sa stala minigalériou. Je príznačné, že ako prvé v nej boli vystavené výtvarné práce ružomberských a kroměřížskych umelcov, ktorí sa vlani zúčastnili výtvarného sympózia vo Vlkolínci.
Vďaka projektu cezhraničnej spolupráce Slovensko - Česko sa podarilo splniť ďalší plánovaný zámer - inštaláciu informačných tabúľ. Návštevníci Vlkolínca si tak môžu prečítať mnoho faktov o osade, ktorá bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva Unesco.
„Mesto vyčlenilo na opravu historických objektov 16-tisíc eur. Za tieto peniaze robotníci opravili objekt, v ktorom je dnes obchod. Začaté boli práce na prístavbe obchodu,“ povedal M. Hromada.
Zaujímavosťou sú turisti z exotických krajín
Vlani navštívilo informačné centrum Vlkolínca 40 500 platiacich ľudí, najviac zo Slovenska a Česka. Medzi tými, ktorí prišli do osady, boli zástupcovia viacerých pre nás exotických krajín. Vo Vlkolínci bol Jemenčan, Egypťan, Keňan, obyvateľ Južného Sudánu či Seychel. Osadu navštívilo až 659 ľudí z Izraela.
V roku 2013 informačné centrum narátalo 42 448 ľudí. Mierny pokles návštevnosti v porovnaní s rokom 2014 možno pripísať na vrub nie veľmi pekného a teplého vlaňajšieho leta, keď daždivé počasie odrádzalo od mnohých turistických aktivít.
„Na základe údajov z výberu vstupného do jednotlivých expozícií sme vo Vlkolínci vlani zaznamenali spolu 56 486 platiacich návštevníkov. Keďže obyvatelia Ružomberka a turisti prichádzajúci turistickými chodníkmi neplatia vstupné, odhadujeme počet návštevníkov na 80 až 100-tisíc,“ informoval M. Hromada.
Stále aktuálna reštaurácia
Aj tohto roku bude pokračovať obnova Vlkolínca. Pracovníci radnice spracovávajú viaceré žiadosti o poskytnutie dotácií na ďalšiu opravu a obnovu historických objektov vo Vlkolínci. Poskytnúť by ich malo ministerstvo kultúry či Žilinský samosprávny kraj. Ďalšie peniaze by mohlo mesto získať zo zdrojov Európskej únie.
„Z tohtoročného rozpočtu peniaze pre Vlkolínec zatiaľ neboli vyčlenené. V týchto dňoch rokujú zástupcovia mesta, občianskeho združenia Vlkolínec a Liptovského múzea o výbere vstupného, prerozdelení peňazí a o ďalších spoločných aktivitách,“ povedal M. Hromada.
Jednou z aktuálnych úloh, ktorú sa ani vlani nepodarilo splniť, je plánovaná výstavba reštaurácie, ktorá vo Vlkolínci veľmi chýba.
Na dostavbu objektu je už spracovaná projektová dokumentácia. O ďalšom pokračovaní prác rozhodne vedenie mesta a mestské zastupiteľstvo v prvom polroku.