Ako chcú primátori zisťovať predstavy bežných ľudí o budúcom rozvoji mesta? Ako budú voličov informovať, čo už splnili, alebo čo majú v pláne pre najbližšie týždne, mesiace?
LIPTOV. Akú podobu bude mať vzájomná komunikácia, to sme u liptovských primátorov zisťovali otázkami:
1.
2. Akými spôsobmi budete zisťovať, čo by ľudia najviac privítali povedzme v oblasti rozvoja mesta či poskytovania sociálnych služieb?
3. Plánujete obyvateľov priamo či nepriamo zapojiť do rozhodovania o dianí v meste?
Ján Blcháč, Liptovský Mikuláš
1. Je mojím cieľom, aby ľudia mali dostatok informácií o činnosti primátora, ako aj celého úradu a zastupiteľstva. Budem využívať všetky dostupné informačné kanály – komunikácia s novinármi, web mesta, TV Liptov, sociálne siete a taktiež pravidelné osobné stretnutia s občanmi.
2. Vždy budem pozorne načúvať požiadavkám občanov.
3. Vo svojom volebnom programe som sľuboval viac možností, ktoré umožnia čo najviac zapojiť ľudí do spolurozhodovania o dianí v meste – napríklad formou projektu Otvorená radnica, participatívny rozpočet, ale aj prostredníctvom verejných odborných diskusií k zásadným zmenám v meste.
Igor Čombor, Ružomberok
1. Budeme využívať komunikáciu prostredníctvom regionálnych médií. Komunikovať plánujeme aj prostredníctvom sociálnych sietí, ktoré aktuálne využívame skôr na informovanie občanov.
2. Informácie od ľudí k nám prichádzajú neustále. Či už ústnou podobou, alebo emailom. Aktuálne vytvárame na mestskom úrade skrinku prianí a sťažností, kde bude priestor aj na túto formu spolupráce. V rámci sfunkčnenia komunikácie na sociálnych sieťach môžeme využívať anketu na aktuálne témy.
3. Mám v pláne pri riešení dôležitých otázok zapojiť aj občanov, možno formou minireferenda. Toto je otázka, ktorá si žiada väčšiu pozornosť a stanoviť taký systém, ktorý bude funkčný a nie kontraproduktívny. Participatívny rozpočet, teda možnosť skupiny občanov priamo rozhodnúť o využití časti mestského rozpočtu, má už v dnešnej dobe isté možnosti realizácie.
Branislav Tréger, Liptovský Hrádok
1. Využívať budeme tlačové médium Hrádocké spravodajstvo, ľudí o aktuálnych udalostiach informujeme mestským rozhlasom. Pred dôležitými rozhodnutiami určite uskutočníme verejné zhromaždenie a k dispozícii máme aj informačné komunikačné technológie – internetová stránka mesta, e-mailová pošta.
2. Znovu sú to verejné zhromaždenia, elektronická komunikácia, rôzne formy ankiet a otázok, na ktoré nám budú ľudia odpovedať.
3. Nepriamo prostredníctvom poslancov mestského zastupiteľstva.