RUŽOMBEROK. Peniaze navyše by v ružomberskom útulku psov v žiadnom prípade nepoužili na výstavbu nových kotercov.
Honosné a drahé centrum pre túlavé a zatúlané zvieratá vôbec nie je potrebné.
Vďaka sponzorom a dobrovoľníkom
Občianske združenie Centrum nájdených zvierat, prevádzkujúce útulok v mestskej časti Biely Potok, pre tento rok dostalo na svoju činnosť z mestského rozpočtu 12-tisíc eur. Je to o rovnú tisícku viac ako vlani.
„Bez ďalších peňazí od domácich a zahraničných sponzorov by sme ale prevádzku útulku v žiadnom prípade neudržali. Veríme, že aj tohto roku nám ľudia pomôžu,“ vyslovila presvedčenie Oľga Lizáková.
Dodala, že rovnako bez priamej každodennej dobrovoľníckej pomoci desiatok mladých ľudí i dospelých by útulok nemohol existovať.
Pravidelne napríklad pomáhajú študenti štátneho gymnázia či žiaci Základnej školy Sládkovičova. Pre tento rok si v útulku nedávajú žiadne špeciálne ciele.
Koncom januára elektrikári dokončili inštaláciu osvetlenia v každom koterci. Dobrovoľníci budú pokračovať v bežnej starostlivosti o nájdené zvieratá, vo vytváraní podmienok pre ich umiestnenie v nových rodinách.
Mimoriadnu finančnú dotáciu z akéhokoľvek zdroja by Centrum nájdených zvierat využilo na prevenciu. Riešiť vraj treba príčinu a nie následky. Počet túlavých psov sa totiž zvyšuje nekontrolovaným množením psov s minimálnou či nulovou starostlivosťou.
„Práve preto by sme peniaze navyše použili na celoplošnú kastráciu psov a čipovanie tých, o ktorých je dobre postarané. Elektronicky označeného zatúlaného psa by sme bez problémov mohli vrátiť jeho pôvodnému majiteľovi,“ povedala O. Lizáková.
Riešením je kastrácia
Štátne orgány podľa O. Lizákovej pre riešenie problematiky túlavých psov roky nič prospešné neurobili. Tento názor zastáva aj napriek tomu, že vlani poslanci národnej rady posudzovali viacero návrhov, ktoré sa bezprostredne týkali práve oblasti chovu a starostlivosti o spoločenské zvieratá.
Poslanci sa zaoberali čipovaním určeného druhu zvierat. Pokúsili sa vytvoriť zoznam či zákonnú charakteristiku nebezpečných psov. Dokonca boli snahy doplniť trestný zákon o zodpovednosť majiteľa psa za následky jeho útoku na iného človeka.
„Nielen minuloročné aktivity hodnotíme ako chaotické, úplne nepostačujúce. Niektoré poslanecké iniciatívy boli priam škandalizujúce,“ tvrdí O. Lizáková.
V nových rodinách
Vlani pokračovala veľmi dobrá spolupráca s mestskou políciou, ktorá je prakticky dvadsaťštyri hodín denne pripravená odchytiť túlavého či zatúlaného psa.
Do útulku počas celého roka prijali 220 psov. Z tohto počtu 50 vrátili pôvodným majiteľom a sto umiestnili v nových rodinách.