RUŽOMBEROK. „Liptov v premenlivých atmosférach ročných období predstavuje podmanivý región výrazných príležitostí pre objektív fotoaparátu v skúsenej ruke fotografa. Krajina, sídla, príroda či stavby, vydávajú svedectvo o hornatom kraji naplnenom životom a prácou,“ píše sa v úvode knihy Liptov objektívom.
Horúcu novinku slávnostne uviedli do života ružomberskí fotografi vo vynovenej synagóge.
Z tvorby liptovských fotografov
„Knihu sme zostavili z tvorby liptovských fotografov. Snažili sme sa čo najviac predstaviť všetky časti tohto zaujímavého regiónu. Doplnili sme ho aj poetickou tvorbou básnikov s liptovskými koreňmi. Prvé odozvy sú veľmi pochvalné, tak dúfame, že sa z nej stane dôstojný reprezentant Liptova,“ povedal predseda Fotoklubu pri Liptovskom múzeu Ružomberok a člen redakčného kolektívu, ktorý túto obrazovú publikáciu pripravil, Štefan Ižo.
Ružomberskí fotografi ponúkli mimoriadnu príležitosť fotografom združeným okolo troch liptovských miest.
„Liptov berieme nielen v celosti jeho krásy, ale aj v pocite a potrebe spolupatričnosti. Cítime, že my, Liptáci, máme k sebe bližšie. Je náš a radi ho dávame na obdiv cudzím, hoci i len prostredníctvom tejto knihy,“ doplnila Mariana Vicianová, vedúca vydania titulu.
Na podporu fotografického majstrovstva aj regiónu
Knihu vyprevadili do života zástupcovia troch liptovských miest: Ivan Šenšel, Martina Kapitáňová a Igor Čombor, tromi druhmi vody – spod Kriváňa Belou, z Nízkych Tatier Demänovkou a z Veľkej Fatry Revúcou.
Mozaiku krás Liptova doplnili svojimi výkonmi v sprievodnom programe umelci – folkloristka Simona a Anna Halejová, sopranistka Miria Žiarna a Amadeo kvartet s recitáciou a sprievodným slovom Alexandry Staňovej.
Publikáciu Liptov objektívom vydal Fotoklub pri Liptovskom múzeu Ružomberok ako ďalšie dielo v rámci svojich vydavateľských aktivít, tentoraz na podporu a propagáciu tak fotografického majstrovstva, ako i regiónu Liptov.
Autor: Stanislav Surový