LIPTOV. V deň jarnej rovnodennosti, 20. marca, nastane mimoriadny astronomický úkaz. Vo väčšine európskych krajín bude pozorovateľné 80-percentné zatmenie Slnka.
Na Slovensku bude možné pozorovať začiatok javu už krátko po 9.30 predpoludním. Zatmenie potrvá približne 2 hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté dve tretiny priemeru slnečného disku, čo je viac ako 60 percent jeho plochy.
V prípade priaznivého počasia by malo zatmenie pozorované v Liptove začať o 9.42 hodine.
Fáza maximálneho zatmenia nastane o 10.52 hodine a tieň Mesiaca sa zo slnečného kotúča stratí o 12.01 hodine.
Pás úplného zatmenia, takzvaný pás totality, bude postupne prechádzať severným Atlantikom južne od Islandu, ďalej cez Faerské ostrovy, Špicbergy, Severný ľadový oceán, Arktídu a skončí na Severnom póle.
Pozor na zrak
Intenzívne žiarenie slnečného disku je vážnou hrozbou pre ľudský zrak. Nedodržanie základných pravidiel pozorovania Slnka čo len na sekundu- dve môže spôsobiť trvalé poškodenie alebo úplnú stratu zraku. To platí aj pre čiastočné zatmenie. Preto sa nikdy nepozerajte nechráneným zrakom priamo do Slnka. Bežne predávané slnečné okuliare nie sú dostatočnou ochranou ani vtedy, keď majú najvyšší ochranný faktor. Na pozorovanie využívajte jedine okuliare so špeciálnou fóliou, alebo zváračské sklá s najvyšším stupňom tmavosti.
Kedy a kde
Naposledy bolo čiastočné zatmenie viditeľné na Slovensku 4. januára 2011. Úplné zatmenie bolo z územia Slovenska pozorovateľné naposledy 8. júla 1842. Avšak pás viditeľnosti úplného zatmenia Slnka prechádzal blízko hraníc Slovenska, niekoľko desiatok kilometrov od rakúskych hraníc 11. augusta 1999.
Najbližšie u nás pozorovateľné čiastočné zatmenie Slnka nastane 10. júna 2021. Bude veľmi nevýrazné. Pre pozorovateľa vhodnejšieho čiastočného zatmenia sa dočkáme až 25. októbra 2022. V najväčšej fáze bude zakrytá takmer tretina jeho plochy. Úplné zatmenie Slnka pozorovateľné zo severnej časti Slovenska nastane 7. októbra 2135 a potrvá 3 minúty 18 sekúnd.
Ako vzniká
Tento astronomický jav nastane, keď sa Mesiac dostane medzi Zem a Slnko. Zatmenie môže byť úplné, prstencové alebo čiastočné. V prípade úplného zatmenia dochádza v zatienenej časti Zeme k výraznému zotmeniu a ochladeniu.
Okolo Mesiaca v tej chvíli vidieť slnečnú korónu. Ide o najvrchnejšiu časť slnečnej atmosféry javiacu sa pri zatmení ako žiara.
Úplné zatmenie Slnka je zriedkavé. Je možné vďaka tomu, že Slnko, ktoré je štyrikrát väčšie ako Mesiac, ktorý vytvára tieň (kruh) s priemerom 112 kilometrov, je súčasne 400-krát ďalej od Zeme.