Dobrovoľníci túžia po centre pre ľudí v núdzi

Manželia Perašínovci z Iľanova sú zo združenia YMCA a venujú sa ľuďom v núdzi. Chceli by pre nich ale viac. Snívajú o stredisku sociálnej pomoci.

Osobné príbehy ľudí bez domova sú často šokujúce, preto potrebujú podať pomocnú ruku, aby sa naštartovali do nového života.Osobné príbehy ľudí bez domova sú často šokujúce, preto potrebujú podať pomocnú ruku, aby sa naštartovali do nového života. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Palúdzke varia Perašínocvi pre bezdomovcov polievky. Striedajú sa pritom s Katolíckou charitou, ľuďmi z Komunitného centra Hlboké, Slovenského Červeného kríža, ale aj z cirkvi Bratskej jednoty baptistov.

O ľudí bez prístrešku a v hmotnej v núdzi sa dobrovoľníci v Palúdzke starajú už približne päť rokov. Ešte predtým, než tam našli útočisko, podávali polievky v priestoroch Katolíckeho domu na Námestí osloboditeľov. V priestoroch sa ale nekúrilo a v zime tam bolo veľmi chladno. Preto potom o pomoc poprosili mesto, ktoré im poskytlo priestory v prízemí budovy bývalého kina Jánošík.

SkryťVypnúť reklamu

„Spoločnosť sa na ľudí v núdzi či bez domova pozerá pomedzi prsty, často zaznievajú hlasy, že si za situáciu, v ktorej sú, môžu sami. Viac sa už o ich problémy nezaujímajú a považujú ich týmto zjednodušeným pohľadom za uzavreté,“ povedala Viera Perašínová z YMCA.

Young Men's Christian association je kresťanské združenie ľudí z celého sveta, ktoré vzniklo pred viac ako 170 rokmi v Anglicku.

Ľudí na okraji pozná 
dôverne

V. Perašínová pozná ľudí, ktorí potrebujú pomoc dôverne, s manželom sa im venujú takmer celý život.

„Ich osobné príbehy sú často šokujúce a naozaj si za svoju situáciu veľakrát môžu sami. Prečo by sme im napriek tomu nemohli podať pomocnú ruku, práve preto, že sme na tom lepšie ako oni a možno máme aj viac síl. Veď každý z nás môže v živote urobiť chybu,“ dodala dlhoročná dobrovoľníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem teplej stravy by ale Perašínovci ľuďom bez domova chceli dať viac. Zatiaľ sa im ale veľmi nedarí. Základom 
hlbšej spolupráce s takýmito ľuďmi je budova, možno by im stačili aj priestory, ktoré by neboli na periférii mesta, ale blízko centra, aby boli dostupné všetkým.

V Liptovskom Mikuláši je podľa odhadov približne päťdesiat ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Väčšina nemá kde bývať, topia sa v dlžobách, alebo sa boria so základnými problémami, ako prežiť. Pohybujú sa po železničnej stanici, na sídlisku Podbreziny alebo Nábrežie, prípadne vysedávajú na lavičkách v centre mesta či v nákupných centrách.

Stačili by štyri hodiny denne

„Naším snom je vybudovať stredisko sociálnej pomoci, v ktorom by ľudia v núdzi našli pomoc odborníkov. Ideálne by bolo, keby v ňom denne pracovali profesionálni sociológovia a psychológovia. Stačilo, aby tam boli štyri hodiny denne,“ opísala plán V. Perašínová.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnila, že útulok v komunitnom centre síce funguje v osade Hlboké, ale takúto úlohu plniť nedokáže. Problémom sú malé priestory, jeho umiestnenie, ale aj kombinácia komunity Rómov a bezdomovcov, ktorí majú úplne odlišné problémy.

Neformálne združenie „ľudí dobrej vôle“, ktoré zastrešuje práve V. Perašínová, si v meste vyhliadlo dve budovy. Prvá pre centrum ľudí v núdzi vhodná nebola. Druhá je zatiaľ v riešení. Ide o objekt v bývalom vojenskom areáli pod Hájom. Tam by bolo vhodnejšie prostredie, pretože to nie je bezprostredne v centre mesta a v okolí je menšia záhrada.

Ľudia na dne potrebujú 
motiváciu

V. Perašínová povedala, že ľudia, ktorí sa dostanú na okraj spoločnosti, často stratia aj základné návyky. Musia sa opäť naučiť na pravidelnú hygienu, čisto sa obliecť, ale aj si oprať. Jednoducho, ak sa chcú opäť zaradiť do spoločnosti, potrebujú pravidelný rytmus a, samozrejme, motiváciu. Základom je pre nich práca a bývanie.

„Ak by sa nám podarilo vybudovať v meste nízkoprahové komunitné centrum s rodinnou atmosférou, určite by sme tam mnohých ľudí dokázali pritiahnuť. Menej by sa ich pohybovalo aj na verejných priestranstvách a neobťažovali by iných,“ opísala plány V. Perašínová.

Pred dobrovoľníkmi je náročný projekt, preto by pri jeho napĺňaní privítali aj pomoc samosprávy.

Prvú kapustnicu pripravili manželia Perašínovci spoločne s ďalšími dobrovoľníkmi v ešte v roku 2000. Bolo to vo vestibule mestského úradu. Potom začali variť pre ľudí v núdzi aj nedeľné obedy. Táto myšlienka sa ale zrodila pred baptistickým kostolom v Liptovskom Mikuláši, keď tam jeden z bezdomovcov žobral. „Veriaci, ktorý z kostola vychádzal, mu povedal, že mu nedá peniaze, ale pozve ho domov na obed. Myšlienka sa nám zapáčila, tak sme sa jej chytili a venujeme sa jej v rôznych podobách dodnes,“ zaspomínali Perašínovci.

Majú heslo viac je dávať 
ako brať

Najmä počas zimných mesiacov sa dobrovoľníci venujú vareniu jedla a zbierkam šatstva pre ľudí bez domova. Niektorí navštevujú asi desaťkrát do roka tri sociálne slabé rodiny, pričom jedna z nich vychováva už dvanásť detí. Okrem materiálnej pomoci sa s deťmi, rozprávajú a budujú si s nimi vzťahy, ktoré sú pre tieto rodiny dôležité.

„Naším cieľom je sprevádzať mladých ľudí pri ich rozvoji, ich vzájomnom sieťovaní a angažovanosti v spoločnosti. Celý život sa riadime heslom, že najviac, čo môže človek urobiť, je dávať, nie brať. Ale ani my by sme bez pomoci iných veľa pre ľudí v núdzi neurobili,“ vysvetlila V. Perašínová.

Veľmi si preto cenia spoluprácu s poľnohospodárskymi družstvami v Smrečanoch a Liptovskom Mikuláši, ale pomáha im aj evanjelická cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 221
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 237
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 052
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 078
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 775
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 191
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 587
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu