Pri Liptovskom Hrádku splyňovňa nebude

Zámer výstavby zariadenia na splyňovanie odpadu pri skládke v katastri Podturne vyvolal medzi ľuďmi masívnu vlnu odporu. Investor vyhlásil, že ho realizovať nebude.

Spoločnosť zo zámeru výstavby splyňovne pri Liptovskom Hrádku odstúpila, z úradov zámer ale nestiahla. Aktivisti hovoria, že také vyhlásenia iba znižujú pozornosť verejnosti.Spoločnosť zo zámeru výstavby splyňovne pri Liptovskom Hrádku odstúpila, z úradov zámer ale nestiahla. Aktivisti hovoria, že také vyhlásenia iba znižujú pozornosť verejnosti. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA: JÁN ĎURIŠ)

PODTUREŇ. Vedľa skládky komunálneho odpadu medzi Liptovským Hrádkom a Podturňou chcela liptovskomikulášska firma Ekoplazma postaviť zariadenie na likvidáciu komunálneho odpadu.

Ročne chceli plazmovou technológiou spracovať 60 až 90-tisíc ton komunálneho odpadu, ten mal pochádzať z celého Liptova.

Proti zámeru sa ostro postavili obyvatelia blízkych obcí aj samosprávy. Novú technológiu v tesnom susedstve nechcú. Spísali petíciu, obrátili sa na kompetentné orgány.

Ľudia sa spojili so samosprávami, proti zámeru sa postavili predstavitelia Liptovského Hrádku, Liptovského Petra a Podturne. Odvolávajú sa na to, že vo svete nie je plazmové splyňovanie dostatočne overená technológia.

SkryťVypnúť reklamu

Považujú ho za riskantný experiment, údaje v zámere sú podľa nich nepresné.

V neposlednom rade upozorňujú na znečistenie ovzdušia nebezpečnými látkami. Zariadenie by malo stáť len niekoľko desiatok metrov od obytnej zóny.

Zdá sa, že ich vytrvalosť nevyšla nazmar a našla odozvu aj u investora.

Zámer stále 
posudzujú úrady

Oficiálnu dohodu o odstúpení podpísali štatutárni zástupcovia Podturne a Ekoplazmy.

„Zámer sa za tohto stavu uskutočniť nedá a zamýšľaný projekt v lokalite Žadovica Ekoplazma v takejto atmosfére realizovať nechce a nebude,“ potvrdil Jaroslav Nahálka zo spoločnosti Ekoplazma.

Ekoplazma ale zámer výstavby zariadenia na likvidáciu odpadu plazmovou technológiou z úradov nestiahla. V súčasnosti stále prebieha posudzovanie vplyvov zariadenia na životné prostredie, proces chce firma dokončiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zariadenie chcú 
postaviť inde

Nahálka vysvetlil, že iba tak sa dá zákonom predpísaným spôsobom preukázať vhodnosť alebo nevhodnosť použitia uvažovanej technológie.

„Pokiaľ výsledok posudzovania zámeru preukáže jeho nezávadnosť a technológia bude spĺňať kritériá stanovené zákonom, budeme so samosprávami v regióne hľadať inú vhodnú lokalitu na umiestnenie prevádzky. Bez výsledkov posúdenia vplyvov na životné prostredie by každý ďalší návrh umiestnenia čakal rovnaký osud ako v Podturni,“ spresnil Nahálka.

Poznamenal, že posúdenie vplyvov na životné prostredie nie je povoľovacím konaním, ale overením.

„Navrhovaný zámer sa bez spolupráce samosprávy ani nemôže zrealizovať, nie sú na to vytvorené zákonom stanovené podmienky,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Občianski aktivisti: Ešte 
nie je vyhraté

Zástupcovia občianskej iniciatívy Stop spaľovni pod Tatrami hovoria, že pokiaľ firma nestiahne zámer z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, situácia sa nemení.

„Absolútne nie je zažehnaná, aj keď mnohí tento krok hodnotia pozitívne. Keby bolo záverečné stanovisko v posudzovaní EIA súhlasné, znamenalo by to posun zámeru do ďalších posudzovacích konaní, teda územného a stavebného konania, a mohol by ho zrealizovať niekto iný,“ reagovali.

Upozornili, že vyhlásenia o stiahnutí zariadenia z blízkosti Liptovského Hrádku iba znižujú pozornosť verejnosti.

„Dôležité bude pripomienkovať správu o hodnotení, ktorú navrhovateľ Ekoplazma predloží a zverejní. Tiež bude dôležité zúčastniť sa v hojnom počte verejného prerokovania správy o hodnotení,“ povedali.

Zámer výstavby zariadenia ešte stále posudzujú úrady, hoci Ekoplazma vyhlásila, že od neho odstúpila. Poďla primátora preto hrádocká samospráva pokračuje v práci.

„Náš tím je po právnej a odbornej stránke profesionálne obsadený, nevynímajúc podnikateľov a verejnosť, ktorá nám v danej veci tiež dokáže pomôcť a veľmi aj pomáha. Schádza sa operatívne podľa potreby, aby sme na vzniknuté situácie ihneď reagovali. Chcem poďakovať a oceniť snahu všetkých tých, ktorí nám v tomto procese pomáhajú,“ povedal primátor.

V Podturni menia
 územný plán

Splyňovňa mala vyrásť vedľa skládky komunálneho odpadu, jej kataster patrí pod Podureň. Obec so zámerom nesúhlasí a na žiadosť Liptovského Hrádku pripravuje zmenu územného plánu tak, aby ju nebolo možné postaviť ani v budúcnosti.

„Chceme raz a navždy okolie nášho mesta ochrániť pred podobnými aktivitami, akou je zámer firmy Ekoplazma, pretože po nej môžu prísť iné podobné investície,“ vysvetlil Tréger.

„Náš kataster sa má zveľaďovať a nie znečisťovať. Proti zámeru sa staviame záporne,“ povedal starosta Podturne Marián Vojtík na verejnom prerokovaní zámeru v hrádockom dome kultúry.

Minuloročný doplnok územného plánu obce zmenil využitie poľnohospodárskej pôdy, na ktorej mala stáť splyňovňa, aj na nepoľnohospodárske účely.

Na pozemkoch tak mohli v budúcnosti vyrásť budovy pre výrobu a sklady. Nový doplnok má zachovať pôvodný stav, teda pozemky budú ďalej slúžiť len ako orná pôda bez možnosti postaviť na nich priemyselné stavby.

„Cieľom dodatku obce Podtureň je zabrániť umiestneniu akéhokoľvek zariadenia na vysokoteplotné spracovanie a zhodnocovanie odpadov a iných zariadení znehodnocujúcich životné prostredie a ohrozujúcich zdravie a bezpečnosť,“ vysvetľuje sa v návrhu dodatku na zmenu územného plánu Podturne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu