LIPTOV. Populácia medveďa hnedého sa rukou človeka uplynulý rok oficiálne znížila o dvadsať kusov. Toľko povolení na odstrel medveďa hnedého vydalo vlani ministerstvo životného prostredia. Žiadostí bolo viac, dovedna 35. Ďalších dvadsať medveďov zahynulo v dôsledku kolízií s autom alebo vlakom.
Takmer polovica žiadateľov o povolenie na odstrel medveďa hnedého je z Liptova. Osem ich bolo z okresu Liptovský Mikuláš, rovnaký počet prišiel z Ružomberka.
Jeden chodil do dediny, druhý napadol poľovníka
V Liptovskom Mikuláši dostali poľovníci povolenie na odstrel dvoch medveďov, obaja sa pohybovali v katastrálnom území Pribyliny.
Tamojší obyvatelia si zvykli na to, že medvede majú bližšie ako v iných obciach, vlani ale schádzali k ľuďom častejšie. Navštevovali kemp, dokonca aj skanzen, rozbíjali úle.
„Pokiaľ ide o škody na majetku, tie sa vždy nejako vyriešia. Lenže v dedine sa už večer boja chodiť ľudia po obci, obavy majú hlavne mamičky a starší ľudia,“ povedal starosta Pribyliny Milan Kohút. Ministerstvo povolilo odstrel medveďa, ktorý sa prechádzal po ulici a navštevoval záhrady a včelíny.
Druhý medveď, ktorého v Pribyline zastrelili, napadol a zranil v januári tamojšieho lesníka. Poľovníci povolenie najprv nedostali, pretože medveď vážil viac ako tristo kilogramov. Odvolali sa a úrady im vyhoveli.
Odstrel povolili v štyroch katastroch
Z ružomberských obcí išlo vlani na ministerstvo životného prostredia osem žiadostí o povolenie na odstrel, súhlas dostalo šesť.
Počet medveďov sa znížili v katastroch Liptovskej Osady, Liptovských Revúc, Švošova a Ružomberka. Vo Švošove schádzal medveď aj k rodinným úľom a robil škody hospodárom. V revíri v Liptovskej Osade strelili medveďa, ktorý v hustom poraste napadol dvoch poľovníkov.
Situáciu najprv preveruje Štátna ochrana prírody
Medveďa hnedého chráni zákon celoročne. Poľovníci musia žiadať o výnimku zo zákona.
„Výnimku na odstrel ministerstvo povolí na problémového jedinca a po zadovážení potrebných podkladov pre vydanie rozhodnutia, najmä stanoviska Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Pred povolením či nepovolením odstrelu situáciu posudzuje Štátna ochrana prírody. Ide do terénu, sleduje územie, zbiera výpovede ľudí.
„Každú žiadosť posudzuje ministerstvo individuálne. Všetci účastníci konania disponujú v správnom konaní svojimi procesnými právami, uplatnenie ktorých ministerstvo nemôže ovplyvniť a je povinné ich rešpektovať. Každé správne konanie je osobitné svojimi okolnosťami,“ dodal.
Žiadosti o odstrel chodia na ministerstvo už aj tento rok, zatiaľ ich evidujú dvanásť.