Mikulášski herci si v Indii užívali popularitu filmových hviezd

Úspešné liptovskomikulášske divadlo Gasparego predviedlo jednu zo svojich hier v Indii. Domácich si získali aj rozdávaním mikulášskych dukátov s tvárou Jánošíka. Mali pre nich väčšiu hodnotu ako peniaze.

Členovia Gasparega spoznávali tamojšiu kultúru aj účasťou na svadbe.Členovia Gasparega spoznávali tamojšiu kultúru aj účasťou na svadbe. (Zdroj: ARCHÍV DIVADLA)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Človek môže pozerať hodiny dokumentárnych filmov a prečítať desiatky turistických sprievodcov. Krajinu spozná naozaj vtedy, keď ju zažije. So všetkým dobrým, prekvapujúcim a na prvý pohľad možno nepochopiteľným.

Liptovská zostava talentovaných ľudí navštívila Indiu, aby odohrala úspešné divadelné predstavenie Osamelý západ. Divadlo Gasparego s ním vlani postúpilo do celoštátnej prehliadky amatérskych divadiel Scénická žatva.

Najvyššie ocenenie si síce neodniesli ako dva roky predtým, kritikov ale zaujali a tí ich teraz pozývajú na vystúpenia. Cieľom sú väčšinou európske festivaly, ponuku predviesť sa pred indickým publikom preto prijali ako exotickú výzvu a dobrodružstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavenie odohrali 
v slovenčine

V indickom meste Barreily sa zúčastnili na 10. medzinárodnom divadelnom festivale. Žije v ňom viac ako 800-tisíc ľudí a turisti sú tam skôr vzácnosťou.

Exotickú krajinu mohli vďaka tomu členovia liptovskomikulášskeho divadla spoznávať v jej prirodzenej podobe. Divadelná hra Osamelý západ odhaľuje naštrbené vzťahy dvoch ustavične sa hádajúcich bratov, nastavuje nelichotivé zrkadlo dnešnej spoločnosti. Našej. Západnej.

Ponúknuť príbeh úplnej inej kultúre sa na prvý pohľad mohlo zdať riskantné. Pri záverečnej klaňačke ich ale diváci vyprevádzali nadšeným potleskom, do šatne si chodili po autogramy.

„Cítili sme sa ako veľké filmové hviezdy. Celkom rozumiem, ako môže niekomu zo slávy preskočiť,“ žartoval Ľubomír Raši, v divadelnej hre stvárnil, zúrivého Colemana jedného z dvojice bratov.

SkryťVypnúť reklamu

„Hrali sme v slovenčine. Pred samotným vystúpením sa ale prečítal text, kde sme detailnejšie vysvetlili zápletku, bol v angličtine a domácej reči hindy,“ povedala Helena Hajková, ktorá hrala Girleen, podomovú predavačku alkoholu.

Publikum je živšie, 
reaguje spontánne

Najväčší úspech mali scény, kde bolo najviac akcie a bitky. „Spôsob sledovania predstavenia je v Indii odlišný, publikum je živšie a spontánne, menej sústredené,“ doplnila.

„Nefungujú tak, že človek príde do divadla, v pokoji si sadne a sleduje predstavenie. Reagujú impulzívne, chodia hore-dole,“ povedal Stanislav Štofčík, alebo Valen, druhý z dvojice bratov.

Inak vnímajú aj čas, je to pre nich skôr abstraktný pojem, veci riešia za pochodu, alebo ich neriešia vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

„Mali sme hrať o piatej, ale začali sme o tri hodiny. Nikto nič nevysvetlil. Počas predstavenia dokonca dvakrát vypadol prúd. Boli ale takí vrúcni a srdeční, že sme sa na nich nemohli hnevať.“

Osamelosť západu môže byť Indom cudzia

Na divadelné predstavenie a liptovských hercov reagovalo publikum s nadšením, po jeho skončení im chodili gratulovať, žiadali autogramy a fotografovali sa s nimi.

Moderné divadelné hry, aké sa hrávajú napríklad v Európe, poukazujú na témy, ktoré sa Indom môžu zdať trocha cudzie. Osamelý západ treba pozorne sledovať, aby si z hry zobral divák to, čo chcú herci zdôrazniť. Poukazuje na konzumný život, ale ľudia z tejto časti krajiny ho akoby nepoznali.

„Bolo to pre nich niečo nové, videli nový a priamočiary štýl. Zobrali si z hry to, čo si zobrať vedeli,“ povedala Helena.

Liptáci si na festivale pozreli vystúpenia divadiel z Iránu a Bangladéša, ktoré je podobné s indickým. „Keď porovnávame ich filmy a divadlá, nám sa zas môžu zdať plné preháňania a dlhých patetických prestávok.“

Mince pre šťastie šli 
na dračku

Popularitu filmových hviezd si naplno užívali aj na uliciach. Európania boli atrakciou a správa o Liptákoch sa v 800-tisícovom meste rozšírila za deň. „Zastavovali nás, fotili sa s nami, dokonca si dohadovali termíny, kedy sa prídu odfotografovať aj s rodinou,“ opísal Ľubomír.

Kultúru chceli spoznať zblízka, navštívili aj niekoľko svadieb, ktoré sú pre Indov jednou z mála udalostí, pri ktorých sa zabávajú muži a ženy spoločne. „Vytiahli nás na pódium a museli sme porozprávať, kto sme a odkiaľ sme prišli,“ spomínala Helena.

Do Indie si priniesli liptovskomikulášske jánošíkovské dukáty. Poradili im to kolegovia divadelníci z Kremnice, ktorí boli v meste vlani. Indovia si ich zamilovali. Volali ich lucky coins, teda šťastné mince.

„Keď sme sa viezli taxíkom z druhého konca mesta, ako sme bývali, taxikár od nás nechcel peniaze, ale dukát. Domáci nám pre ne klopali na hotelové dvere. Rozdali sme ich všetky,“ povedal Ľubomír.

Na divadelné rekvizity poslúžil odpad

Indovia hovoria, že pri ceste je život. Členovia divadla Gasparego sa o výstižnosti tejto vety presvedčili na vlastné oči. Cesty lemovali ľudia, kravy, stánky so všetkým, opice a množstvo odpadkov, špiny a smogu, ktorý sa usádzal všade, vrátane očí a zubov.

„Čerpajú z toho mála, čo majú, aj z odpadkov. Jeden Ind predával zváracie masky s rozbitým sklíčkom alebo dokonca bez sklíčka. Ďalší zas opravoval staré kufre. Všetko, čo sa dalo opraviť, používali ďalej. My fungujeme inak, po roku vyhodíme mikrovlnnú rúru, igelitové tašky. Pre pohodlie, sme zleniveli,“ priblížil Stanislav.

Zarazila ich aj obrovská prezamestnanosť. Pracujú tam ľudia, ktorí len otvárajú dvere či privolávajú výťah alebo na parkovisku ukazujú, kedy šofér dobre zastavil. „Pre hotel, v ktorom sme bývali, by v našich podmienkach stačilo dvadsať ľudí v dvoch zmenách. Tam v ňom pracovalo vyše dvesto ľudí,“ opísal Ľubomír.

Rekvizity pre divadelné predstavenie si do Indie neniesli, organizátori im ich zabezpečili sami. „Súčasťou kulís je aj kuchynský sporák. Požiadali sme, aby nám ho zabezpečili. Prišiel k nám chlapec so šťastným výrazom v tvári a v rukách držal niečo vo veľkosti škatule na topánok. Požiadal nás, aby sme boli opatrní, pretože je to veľmi drahé. Mal to byť náš sporák, no v skutočnosti to pripomínalo skôr starý hriankovač. My by sme to vyhodili, pre nich to bola vzácnosť,“ povedal Ľubo.

Koncom apríla 
ich čaká Rusko

Liptovskomikulášske divadlo Gasparego sa teraz chystá predviesť divadelnú hru Osamelý západ na festivale v ruskom Čeljabinsku. „Je to veľký festival, úplne o niečom inom, ako bol ten v Indii,“ povedala.

V Čeljabinsku boli Liptáci aj pred deviatimi rokmi, vtedy si z neho odniesli všetky ocenenia, ktoré sa dali vyhrať. Na pláne majú vystúpenia v bratislavskom Divadle Tower Stage, ktoré bude 25. apríla, o deň neskôr budú v Ružomberku v klube Panoptikum a potom by mali zbaliť kufre a odletieť do Ruska. Tento rok zatiaľ novú hru nenacvičili. „Dáme si prestávku, hľadáme nové texty. Na druhej strane je to dobré, pretože vlaňajšia hra Osamelý západ sa stále hrá a je o ňu záujem. Niektorí fanúšikovia na ňu chodia aj viackrát,“ povedal Raši.

Gasparego je úspešné divadlo, hrali v mnohých európskych krajinách ale navštívili aj ďaleké štáty, napríklad Južnú Kóreu. Najexotickejšia bola ale návšteva Indie.

„Náklady na ubytovanie a stravu nám hradí festival, cestovné si musíme ale zabezpečiť sami. V tomto nám je veľmi nápomocné mesto, preto sa chceme poďakovať,“ zhodli sa členovia divadla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 754
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 643
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 431
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 824
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 639
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 289
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 542
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


6
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu