Stáročia sa Deň bláznov oslavuje v ďalekej Indii, kde sa slávnosti Huli konali od 30. marca do 1. apríla.
Dominovali im veľkolepé karnevaly a exotické masky. Ľudia museli plniť rôzne nezmyselné príkazy a ak nevedeli vtipne reagovať, či nepochopili, že ide o žart, vyvolávali v okolí salvy smiechu. Stávali sa z nich blázni osláv.
Podľa iných zdrojov základy dnes už celosvetovej prvoaprílovej tradície položili v starovekom Ríme. Sviatok Hilaria, ktorý trval od 25. marca a vyvrcholil 1. apríla, bol oslavou roztopaše a smiechu zasvätenou bohovi Attisovi.
Šašo jeden deň kráľom
Možný dôvod vzniku Dňa bláznov vysvetľoval Joseph Boskin, profesor histórie na bostonskej univerzite tak, že prvý apríl sa začal oslavovať za vlády cisára Konštantína, keď mu jeho dvorní šašovia povedali, že oni by zvládli spravovať impérium lepšie.
Pobavený Konštantín jednému z nich, Kugelovi, dovolil stať sa na jeden deň kráľom. Kugel vydal nariadenie, v ktorom vyzýval k bláznovstvám a odvtedy sa to stalo tradíciou. Teórií o vzniku prvoaprílovej tradície je však oveľa viac.
V súčasnosti mnohé seriózne médiá 1. apríla zverejňujú vymyslenú informáciu hoci aj celospoločenského významu.
Učitelia v tento deň tolerujú pokusy žiakov pobaviť sa na ich úkor, mnohí šéfovia sa neurazia, keď ich podriadení „slušne“ nachytajú.
Dnešná podoba rôznych nachytávok môže mať tradičnú detskú podobu – máš rozviazané šnúrky. A keď sa oslovený pozrie na topánky, ozve sa – 1. apríl.
Inšpirujte sa
Neraz má prvoaprílové nachytanie človeka detailne prepracovanú podobu. Zopár príkladov azda bude inšpiráciou pre bláznenie, ktoré už klope na dvere.
Kolegovi, ktorý prišiel do práce autom, nenápadne zoberte kľúče a preparkujte mu ho. Potom len čakajte, kedy príde na to, že mu auto niekto ukradol. K svojmu žartíku sa mu ale priznajte skôr ako odpadne alebo krádež nahlási polícii.
Zoberte keksíky, ktoré sú spojené plnkou. Zoškrabte ju a nahraďte zubnou pastou.
Ak má kolega otáčaciu stoličku, kúpte si klaksón v tvare spreja. Lepiacou páskou ho pripevnite pevne k tyči stoličky tak, aby bolo tlačidlo klaksóna tesne pod sedačkou. Keď si kolega na ňu sadne a ozve sa nepríjemný ostrý zvuk, určite okamžite vyskočí. To isté docielite, ak klaksón pripevníte o stenu tak, že sa rozoznie vždy pri otvorení dverí, ktoré doň narazia.
Kúpte si niekoľko desiatok plastových pohárov, naplňte ich vodou a rozmiestnite okolo dverí (mali by sa otvárať dovnútra alebo treba nechať voľný priestor pre otvorenie dverí smerom von). Tých pohárov musí byť toľko, aby ich nepreskočil ani zdatný športovec. Potom už len stačí zavolať kolegovi, že má ísť okamžite k šéfovi (najideálnejšie by bolo, keby mu zavolal samotný šéf, že ak okamžite nepríde, tak má po prémiách).
Sekundovým lepidlom môžete kde-čo veľmi rýchlo prilepiť, zalepiť, nalepiť. O zábavu je postarané. Čo tak zalepiť kolíky zástrčky na nabíjačke, počítači či lampe. Verte, fungovať budú až po zbavení filmu lepu povedzme odlakovačom.
Keď je niekto na nete, odlákajte ho, vyfoťte obrazovku (tlačidlo PrintScr), potom foto otvorte a zväčšíte na celú obrazovku. Uvidíte, koľko sa navrátivší natrápi, kým zistí, že sa mu nepokazila myš, nezamrzol mu počítač, ale díva sa na fotku.
A čo tak pobaviť sa na dotieravom kolegovi, spolužiakovi. Opýtajte sa ho, či vás chce vidieť poobede. Ak áno, nech príde s kyticou kvetov povedzme do parku, na námestie alebo pred kino. A v dohodnutom čase tam pošlite kamošku alebo rovno celú partiu kamarátov s čo najväčšou vašou fotkou na transparente s nápisom 1. apríl – kuk, pozri sa na mňa.