RUŽOMBEROK. Mesto Ružomberok získalo budovu plavárne od Žilinského samosprávneho kraja.
Donedávna ju prevádzkoval ružomberský plavecký klub, mesto teraz hľadá nového prevádzkovateľa, vo vlastnej réžii sa o jej chod mesto starať nebude. Využije podobný model ako v prípade zimného štadióna, keď športovisko prenechá súkromnej firme.
„Mestám je zákonne daná možnosť uzatvárať koncesionárske zmluvy. Využíva ju vtedy, ak nie je personálne a kapacitne vybavené na to, aby samo spravovalo nejaký majetok,“ vysvetlil ružomberský viceprimátor Oldrich Lauko.
Pre samosprávu to má podľa neho výhody. „Platí, že súkromný podnikateľ, aj keď podniká na majetku mesta alebo štátu, vie byť vo veľa procesoch efektívnejší, či ide o zmysluplnú investíciu, alebo prevádzku samotnú,“ spresnil.
Pre porovnanie, v susednom Liptovskom Mikuláši riadi prevádzku plavárne samo mesto.
Aspoň štyri hodiny pre verejnosť
Mesto Ružomberok vypísalo po odobrení poslaneckým zborom obchodnú verejnú súťaž na prevádzkovateľa mestskej plavárne.
Plaváreň má slúžiť aj verejnému záujmu, ktorým je dostupné plávanie pre obyvateľov mesta, radnica preto bude prispievať na jej fungovanie ročne najviac sumou 95-tisíc eur.
Ďalšou podmienkou pre budúceho prevádzkovateľa je, aby ročne investoval do budovy najmenej 10-tisíc eur. Verejnosť musí mať športovisko k dispozícii najmenej štyri hodiny denne. Prevádzkovateľ musí hodiny upraviť tak, aby mohli plaváreň využívať oba plavecké oddiely fungujúce na území mesta.
Nového prevádzkovateľa bude vyberať päťčlenná komisia, jeho meno by malo byť známe do konca apríla.
Plaváreň chcú opraviť kompletne
Vlani mesto začalo postupnú opravu budovy plavárne. Po častiach vymenili presklenú stenu, opravili vchod do budovy. Etapovitú opravu ale nové vedenie mesta a nový poslanecký zbor zastavili. Plaváreň chcú opraviť kompletne.
„Drobné opravy nestačia, plaváreň si vyžaduje generálnu opravu, ktorá sa pohybuje v státisícoch eur. Vieme ju napasovať na nejakú výzvu zo štrukturálnych zdrojov Európskej únie. Dá sa oprieť o niektoré granty zamerané napríklad na znižovanie energetickej náročnosti a podobne,“ dodal viceprimátor.