LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Klub krasokorčuľovania Liptovský Mikuláš vznikol ako občianske združenie v roku 1992 a nadviazal tak na viac ako storočnú tradíciu. Dokumenty z mestského múzea sú dôkazom, že Mikulášania podobné združenia založili už v roku 1881.
„Hlavnou úlohou klubu je naučiť deti základom korčuľovania hravou formou, rozvíjať záujem o pohyb a hru. Neskôr dokážu deti aj zložitejšie krasokorčuliarske kroky, piruety a skokové prvky,“ povedala trénerka Tatiana Rázgová z Klubu krasokorčuľovania Liptovský Mikuláš (KKLM).
Náročnosť v súťažnej kategórii je vysoká
Klub má momentálne tridsať členov. Deti sa pripravujú nielen na ľade, ale aj na suchu pod odborným dohľadom kvalifikovaných odborníkov, ako dlhoročná hlavná trénerka Marta Poljaková a trénerky Rázgová, Švaňová, Koleková. Krasokorčuliari vychovávajú mladé talenty v niekoľkých kategóriách. Začiatočníci sú deti od 4 rokov, najmladšia kategória hviezdičky sú 6-ročné deti, nádeje v súťažnej kategórii tvoria deti od 7 rokov a žiaci sú deti od 11 rokov.
Náročnosť v súťažnej kategórii je vysoká, ak už deti nezvládajú vytvárať náplň jazdy, piruety a skoky, presúvajú sa do nesúťažnej kategórie. Ide o interpretačné korčuľovanie, ktorému sa venujú amatéri. Tí dokonca medzi sebou aj súťažia na podujatiach, ktoré si sami organizujú niekoľkokrát do roka.
Krasokorčuliari zo súťažnej kategórie sa zúčastňujú na domácich pretekoch Slovenského pohára a na medzinárodných pretekoch pre deti a mládež. Každoročne v závere sezóny reprezentujú klub a mesto aj na majstrovstvách Slovenska. Spoločne absolvujú približne desať pretekov za sezónu. V konkurencii všetkých slovenských klubov sa Mikulášania momentálne nachádzajú kdesi uprostred.
Suverénne najlepší bol Patrik Rázga
„Aktuálna sezóna sa nám vydarila. Na domácich pretekoch sme získali v najmladšej kategórii Hviezdičiek prvé miesto – Simonka Adzimová. Spomedzi desaťročných chlapcov skončil Matúš Kučera na šiestom mieste, naše dievčatá na piatom a šiestom mieste – Lenka Koleková, Júlia Čurillová, čo tiež považujeme za úspech,“ dodala T. Rázgová.
Suverénne najlepší bol ale Patrik Rázga, ktorý vyhral Veľkú cenu Liptova. Okrem toho získal ďalšie tri prvenstvá, štyri druhé miesta a trikrát bol tretí v rámci pretekov Slovenského pohára. A svoju sezónu ukončil víťazstvom na Majstrovstvách SR 2015 v Púchove.
Tréning krasokorčuliarov sa vždy začína rozcvičkou. „Veľa vecí musia deti najprv zvládnuť na suchu a potom to prenesú na ľad. Záujem detí je momentálne veľký. Dopomohla tomu aj nová ľadová plocha v JL Aréne, tréningy tak dokážeme organizovať v prijateľnejšom čase. Predtým sme trénovali počas víkendov skoro ráno, čo sme pociťovali na účasti detí,“ dodala trénerka Rázgová.
Bez testu sa na majstrovstvá nedostanú
Ešte predtým než sa deti dostanú na majstrovskú súťaž, musia absolvovať testy. Tie sú zostavené z prvkov, krokov, piruet, ktoré musia zvládnuť na ľade. Keď test nezvládnu a neumiestnia sa v rámci rebríčka Slovenského pohára do 12. miesta, nedostanú sa ani na majstrovské preteky.
Mimo sezóny sa krasokorčuliari venujú letnej príprave, sústredeniam, atletike, gymnastike, špecifickej príprave – skokom, rotáciám, polohám v piruetách aj baletu. Upevňujú si tak nadobudnuté pohybové zdatnosti a zabavia sa pri športových hrách aj mimo ľadu.
Mikulášskych krasokorčuliarov neodradia pády ani modriny. Deti motivujú najmä výsledky, ale najviac potešenia majú z krasokorčuľovania a pohybu na ľade, to naozaj stojí za to,“ uzavrela T. Rázgová.