Ľudovít Štúr bol politik, básnik, novinár, jazykovedec aj poslanec

Tento rok si pripomíname dvesté výročie narodenia Ľudovíta Velislava Štúra, politika, básnika, novinára, publicistu, jazykovedca, redaktora, poslanca uhorského smenu, pedagóga. Bol aj hlavným kodifikátorom spisovnej slovenčiny.

Podobizeň Ľudovíta Štúra.Podobizeň Ľudovíta Štúra. (Zdroj: WIKIPEDIA.SK)

Politickú, spoločenskú a národnú orientáciu Ľudovíta Štúra ovplyvnilo počas jeho štúdií v Halle v Nemecku filozofické dielo nemeckého učenca Georga Wilhelma Friedricha Hegla, najmä jeho učenie o vývine ducha, spoločnosti, pokroku a úlohe jednotlivca v nej.

Nevidel zavŕšenie dejinného vývoja v dejinách Nemcov, ale Slovanov. Veril v spoločenský pokrok a budúcnosť Slovanov, ich schopnosť poľudštiť svet a obohatiť ho o hodnoty ľudskej kultúry.

Riešil otázku Slovanov, čechoslovakizmus odmietol

Štúr prehodnotil učenie Jána Kollára o slovanskej vzájomnosti, vtlačil jej tvorivý a dynamický rozmer. Riešil otázku Slovanov, ich vzájomný pomer a osobitné postavenie Slovákov v slovanskom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietol čechoslovakizmus, podľa neho jadro národa tvoria ľudové vrstvy, ktoré treba aktívne zapájať do politického a spoločenského života.

Poéziu pokladal 
za vrchol umenia

Ako básnik pokladal poéziu a básnictvo za vrchol umenia. V básnickej zbierke Spevy a piesne I. (1853) sa odzrkadlilo jeho sklamanie nad výsledkami revolúcie, ale aj nádej na zlepšenie pomerov.

Prvá časť básní je venovaná bratovi Karolovi, sú tam aj piesne a spevy bohatierske o Svätoplukovi a Matúšovi Čákovi z Trenčína. Druhá časť obsahuje osobnú lyriku, básne inšpirované rodným krajom, prírodou, ale aj bolesť nad stratou najbližších – brata, otca, Adely Ostrolúckej.

Slovanská poézia na obohatenie kultúry ľudstva

Jeho prekladateľské a zberateľské dielo je spojené s miestami podceňovanou slovanskou ľudovou poéziou, ktorú považuje za život a ducha národov.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdil, že slovanská poézia obohatí duchovnú kultúru ľudstva. Upozornil, že v dielach slovanských autorov cítiť túžbu Slovanov po sociálnej a národnej spravodlivosti, ich vrúcny vzťah k prírode a hlboký mravný a etický zmysel. Jeho práca O národných povestiach a piesňach plemien slovanských je toho dôkazom. Prácu venoval srbskému kniežaťu Michalovi Obrenovičovi, ktorý poskytol peniaze na vyzbrojenie slovenských dobrovoľníkov v revolúcii 1849-49. Vyšla v srbčine, ukrajinčine, slovinčine a v nemčine.

Snažil sa získať povolenie
na vydávanie novín

Ľudovít Štúr vedel, že aktivizácii slovenského národného života môžu poslúžiť hlavne slovenské noviny a časopisy, kde by sa mohli uverejňovať plány a idey uskutočnenia slovenskej veci, a tak ich prenášať do reálneho verejného a politického života.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže svoje články uverejňoval v českých časopisoch a literárne prispieval do Tatranky profesora Juraja Palkoviča, rozhodol sa pokúsiť o vydanie povolenia na vydávanie Slovenských národných novín.

Jeho žiadosť posudzovala kráľovská rada, ktorá sa na pokyn Viedne mala vyjadriť o politickom a mravnom profile Ľudovíta Štúra ako redaktora budúcich novín. Vyjadril sa gróf Albert Zay z Uhrovca, ktorý bol poslancom uhorského snemu za Liberálnu stranu a podporovateľom pomaďarčovania Slovákov. Popri mravnej stránke Štúrovej osoby nenamietal nič, ale z politického hľadiska ho označil za najhorlivejšieho prívrženca slovenskej reči a národnosti.

Štúr požiadal o pomoc ministra vnútra F. A. Kolowrata, ktorý stál v opozícii proti maďarskej liberálnej šľachte, a preto uňho stanovisko grófa Zaya nezavážilo. Štúr sa obrátil priamo na panovníka vo Viedni v januári 1844.

Panovník Ferdinand V. rozhodol kladne 15. januára 1845. Štúr dostal písomné vyjadrenie o povolení z uhorskej dvorskej kancelárie vo Viedni 14. februára 1845. Konečne 15. júna 1845 vyšiel vytúžený: Ohlas o vychádzaní Slovenských národných novín a literárnej prílohy Orol tatranský.

Belopotocký zložil kauciu štyritisíc zlatých

Prvého augusta 1845 vyšlo prvé číslo novín. Na viacerých miestach sa konali oslavy. Na Javorine sa zišli vlastenci zo Slovenska a Moravy v znamení česko-slovenskej vzájomnosti.

Národovec, vydavateľ, kníhtlačiar, osvetový pracovník Gašpar Fejérpataky Belopotocký zložil kauciu 4-tisíc zlatých na ich vydávanie. Štúr informoval v Ohlase o vychádzaní Slovenských národných novín a literárnej prílohy Orol tatranský slovenskú verejnosť, že chce zobrazovať skutočný život poddaných roľníkov, remeselníkov, bezzemkov, inteligencie, písať rady, vychovávať k národnému povedomiu.

Napísal: „Hlavne ale bude nám záležať na prísnom prisluhovaní spravodlivosti, ... na rozkvete dobremajúcnosti v kra-jine, na zlepšení vyučovania ľudu, na jeho zmravňovaní...“

Zorganizoval sieť dopisovateľov a stálych redaktorov: Petra Kellnera-Hostinského, Bohuslava Nosáka-Nezabudo-va, Mórica Jureckého, Ľudovíta Dohnányho, Janka Štúra, študentov evanjelického lýcea Viliama Paulinyho, Janka Kučeru, Pavla Dobšinského. Redakcia bola v Štúrovom byte v Prešporku na prvom poschodí Fernolayovho domu na Panenskej 287.

Noviny mali 
viacero odporcov

Od leta 1845 do revolučnej jari 1848 bol hlavným redaktorom. Vďaka vysokej profesionálnej úrovni Štúra a jeho spolupracovníkov boli noviny najvýznamnejšie z vtedajších slovenských tlačových orgánov a stali sa vrcholom vtedajšieho slovenského novinárstva.

Mali viacero odporcov, takže Štúr sa musel boriť aj s týmito problémami. Slovenské národné noviny vychádzajú s väčšími aj menšími prestávkami dodnes. Je to dvojtýždenník, vydáva ho Vydavateľstvo Matice slovenskej v Martine. Šéfredaktorom je Maroš Smolec.

Spoliehať sa 
na podporu nedalo

V 30. rokoch 19. storočia si Štúr uvedomoval, že čeština, ako spisovný jazyk a idea československej národnej jednoty, nepovzbudzuje rozvoj národného života Slovákov, netvorí hrádzu proti maďarizácii, je prekážkou spolupráce s bernolákovcami, čím sa znemožňuje národná jednota.

Zdôrazňoval národnú svojbytnosť Slovákov, slovenčinu považoval za samostatný jazyk, vyzdvihoval vlastnú históriu, kultúru, spôsob života Slovákov, čím otváral možnosť formovania národnej jednoty a posilnenie národného povedomia.

Keď sa presvedčil, že slovenské národno-emancipačné snahy sa na rozdiel od maďarských nemôžu spoliehať na podporu a vôbec nie vodcovstvo šľachty, činnosť hnutia orientoval na občianske a národné prebudenie, spoločenskú aktivizáciu, duchovné a hmotné povznesenie mešťanov, remeselníkov, roľníkov a inteligencie.

Základy občianskej spoločnosti nahrádzal organizačnou činnosťou, výchovným pôsobením a drobnou prácou.

Aj nový spisovný jazyk
mal neprajníkov

Po dôkladnej príprave a konzultáciách s bernolákovcami, evanjelickou inteligenciou a návšteve rímskokatolíckeho kňaza, básnika a prekladateľa Jána Hollého, spolu s Michalom Miloslavom Hodžom a Jozefom Miloslavom Hurbanom uzákonili v júli roku 1843 na Hurbanovej evanjelickej fare v Hlbokom nový spisovný jazyk na základe stredoslovenských nárečí.

Ideové zdôvodnenie jazyka aj národnej svojbytnosti Slovákov podal v spise Náčerja slovenskuo, alebo potreba písaňja v tomto nárečí (1846), jeho gramatický systém s fonetickým pravopisom zverejnil v spise Náuka reči slovenskej (1846).

Nový jazyk považoval za vhodný nástroj na povznesenie vzdelanosti a kultúrnej úrovne širokých vrstiev spoločnosti, za predpoklad vytvárania modernej slovenskej národnej, občianskej pospolitosti a politických snáh.

Nový spisovný jazyk mal u nás aj dosť neprajníkov. Niektorí učenci sa vyjadrovali, že predsa nebudú hovoriť a písať jazykom obyčajného ľudu, bačov.

Spisovný jazyk sa ale stal nástrojom proti silnejúcej maďarizácii.

Spolok Tatrín podporoval chudobných študentov

Národné hnutie bolo v tom čase zamerané na osvetu a ľudovýchovu, čo sa podarilo aj v činnosti celonárodného kultúrno – osvetového spolku Tatrín, ktorý slovenskí vzdelanci založili 26. – 28. augusta 1844 na Hodžovej evanjelickej fare v Liptovskom Sv. Mikuláši.

Knihy, ktoré oficiálne nepovolený spolok Tatrín vydával, sa stali základom slovenskej spisovnej reči a slovenskej kultúry. Spolok finančne podporoval chudobných slovenských študentov, študujúcich doma, i v zahraničí.

Od roku 1844 do roku 1848 bol Štúr predsedom spolku, v predsedníctve boli Hurban, Hodža, Belopotocký, lekár Jonáš Bohumil Guoth a evanjelický kňaz Ctiboh Zoch. V roku 1848 vypukla revolúcia, na ktorej sa podieľali a zúčastnili aj oni, tak sa rozhodli, že činnosť spolku načas utlmia, a keď nastanú lepšie podmienky, jeho činnosť obnovia.

Presadzoval slovenský program a reformy

Ľudovít Štúr sa stal 30. októbra 1847 poslancom stavovského uhorského snemu za mesto Zvolen. K poslaneckému postu mu pomohol Mikuláš Ostrolúcky, majiteľ panstva Ostrá Lúka a sudca kráľovskej tabule v Pešti.

Bol otcom Adely Ostrolúckej, ktorá bola veľkou láskou Štúra, sen o manželstve sa ale nenaplnil, pretože Adela predčasne zomrela na týfus 18. marca 1853.

V sneme Štúr presadzoval slovenský program a hospodárske a sociálne reformy. S predstaviteľom maďarského národného hnutia Lajosom Kossuthom sa zhodli v hospodárskej a sociálnej oblasti, nie však v politickej. Zvolenčania si Štúra vážili pre jeho nezištnosť. V sneme vystúpil prvýkrát 17. novembra 1847.

Vyhlásili Žiadosti slovenského národa

Na Hodžovej evanjelickej fare v Liptovskom Sv. Mikuláši sa stretli slovenskí vlastenci 10. mája 1848, aby vypracovali a vyhlásili prvý politický a kultúrny program Slovákov Žiadosti slovenského národa. Štúr zhromaždeniu predsedal.

Program obsahoval 14 bodov, medzi najzákladnejšie pat-ria: žiadosť slovenského Okolia v rámci Uhorska, osobitný slovenský snem v rámci uhorského snemu, sloboda slova, tlače, zhromažďovania, spolčovania, petičná sloboda, slovenská zástava, hymna, štátny znak, slovenské vojsko a polícia, slovenské školy, pôda, na ktorej pracujú roľníci, má byť ich majetkom, oslobodenie od urbárskych povinností, prepustenie Janka Kráľa a Jána Rotaridesa z väzenia, tieto požiadavky by mali platiť aj pre obyvateľov Haliče.

Na Štúra, Hodžu 
a Hurbana vydali zatykač

Žiadosti prečítal hybský richtár Ľudovít Klein v ondrašovských kúpeľoch, lebo sa báli represálií, ak by odzneli z balkóna župného domu. Z Hodžovej fary išli pešo do Ondrašovej ulicou, ktorá teraz nesie Štúrovo meno. Uhorská vláda po obdržaní a prečítaní Žiadostí vydala zatykač na Štúra, Hurbana a Hodžu, ktorí ušli pred zatknutím a v hornom Uhorsku vyhlásila stanné právo. Štúrovi sa podarilo ujsť do Prahy, kde sa konal 2. a 3. júna roku 1848 Slovanský zjazd. Tu predniesol reč o potrebe zorganizovať ozbrojené povstanie.

V auguste 1848 zorganizoval vo Viedni dobrovoľnícky zbor a aktívne sa zúčastnil bojov v revolúcii. Súhlasil so spojenectvom s Viedňou proti maďarskému odboju za splnenie Žiadostí.

Po potlačení revolúcie bol sklamaný z podrazu Viedne. Nesplnili ani jednu požiadavku zo Žiadostí, okrem možnosti zakladania nižších slovenských ľudových škôl, ale za vlastné financie.

Staral sa 
o švagrinú a jej deti

V roku 1850 žil v Uhrovci a v rokoch 1851-1855 v Modre, kde sa staral o sedem sirôt a švagrinú, manželku nebohého brata Karola. V januári roku 1856 sa smrteľne zranil na poľovačke a 12. januára 1856 zomrel na následky zranenia. Pochovali ho v Modre, jeho pohreb sa stal manifestáciou jednoty slovenského národa.

Známe sú Štúrove slová: „My chytili sme sa do služieb ducha a prejsť musíme cestu života tŕnistú.“ Vo svojom 41-ročnom plodnom živote to naplnil vrchovato.

Autor: Anna Šmelková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 691
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 224
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 427
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 318
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 997
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 491
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 300
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 858
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 837
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 054
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 385
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 719
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 440
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 921
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 17 559
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


1
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 858
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 837
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 054
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 385
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 719
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 440
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 921
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 17 559
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu