Utorok, 22. september, 2020 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Liptovskí vodáci sú zlatí

Slovenskí slalomári na divokej vode v brazílskom Foz do Iguacu na MS juniorov a kategórie do 23 rokov vybojovali vo finále tri medaily. V pretekoch tímov už pre Slovensko ale medaila nepribudla.

Úspešní mladí vodáci Jakub Grigar (vľavo) a Marko Mirgorodský (vpravo) na fotografii ešte v decembri na vyhlásení ankety Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Kanoista roka 2014.Úspešní mladí vodáci Jakub Grigar (vľavo) a Marko Mirgorodský (vpravo) na fotografii ešte v decembri na vyhlásení ankety Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Kanoista roka 2014. (Zdroj: FOTO: (TASR))

FOZ DO IGUACU, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Juniorskými majstrami sveta sa na svetovom šampionáte v Brazílii stali Liptáci – singlista Marko Mirgorodský a kajakár Jakub Grigar, bronz získal v kategórii do 23 rokov Bratislavčan – kajakár Andrej Málek.

Teraz ho čaká Európa

M. Mirgorodský mal už v semifinále najvyššie ambície, keď konkurenciu zdolal výrazným rozdielom. Vo finále raz ťukol do bránky, no ani dve sekundy penalizácie mu nezabránili v ceste za titulom.

Jeho bilancia troch jázd bola vynikajúca, v kvalifikácii ho zdolal iba konkurent z Česka. Potom v semifinálovej a finálovej jazde vyšiel vždy víťazne.

„Som veľmi šťastný, je to moje prvé individuálne zlato z veľkého podujatia. Jazda bola až na jeden ťuk veľmi dobrá. Teraz sa budem poctivo pripravovať aj na majstrovstvá Európy. Keby sa mi podarila ďalšia, bolo by to super,“ povedal M. Mirgorodský

Bol chorý a vyhral

V kajaku juniorov mala slovenská výprava až trojnásobné zastúpenie. Medzi 20 bránkami bol najlepší Jakub Grigar. V semifinále skončil tretí, keď doplatil na štyri trestné sekundy. V kvalifikácii dopadol rovnako tretí s dvoma dotykmi.

Vo finále ale vydoloval zo seba všetko, síce na 15. proti-prúdnej bránke sa nevyhol dotyku, jazda mu ale vyšla bravúrne.

„Sú to neskutočné pocity. Som šťastný, že som späť na najvyššom stupienku. Pred pretekmi som nemal veľké očakávania, necítil som sa pred nimi najlepšie, bol som chorý, napokon sa mi ale podarilo vyhrať,“ opísal pocity J. Grigar.

V tímoch bez medaily

Všetci traja slovenskí medailisti získali cenné kovy už v minulosti. Vlani v austrálskom Penrithe bol Mirgorodský súčasťou zlatej hliadky singlistov, kajakár Grigar skončil tretí a Málek bol súčasťou bronzového tímu kajakárov.

Predvlani v Liptovskom Mikuláši získal Grigar zlato v individuálnom titule, striebro si vybojoval medzi juniormi Málek. Svoju medailovú bilanciu začal Grigar ešte skôr, pred tromi rokmi v americkom Wausau s bronzom.

V pretekoch tímov už pre Slovensko medaila nepribudla. Spočiatku blízko mali k nej juniorskí kajakári, záver jazdy však nevyšiel, keď vynechali bránku číslo 17, navyše si ťukli na bránkach 6 a 15.⋌(MJ, TASR)

Slovenské finálové výsledky:

Kategória do 23 rokov: K1m: 1. Jiří Prskavec (ČR) 82,96 (0), .... 3. Andrej Málek (SR) 86,69 (2)

Kategória juniori: C1m: 1. Marko Mirgorodský (SR) 95,76 (2), C1ž: 1. Andrea Herzogová (Nem.) 113,03 (4), K1m: 1. Jakub Grigar (SR) 88,04 (2)

Finále tímov do 23 rokov: 3xC1m: 1. Taliansko 104,91...6. Slovensko (Marko Gurecka, Marko Mirgorodský, Martin Mračna) 118,04 (10), 3xK1m: 1. Česko 97,69 (0), ...8. Slovensko (Andrej Málek, Miroslav Urban, Peter Blasbalg) 103,43 (6)

Finále tímov juniori: 3xK1m: 1. Francúzsko 101,87 (2), ...14. Slovensko (Jakub Grigar, Richard Macúš, Samuel Stanovský) 154,35 (54).