LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Riaditeľka nemocnice s poliklinikou Dr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláš Ľudmila Pohančeníková sa listom obrátila na Združenie miest a obcí Liptova (ZMOL). Poprosila v ňom samosprávy o finančný príspevok, ktorý plánuje využiť na skvalitnenie služieb v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre pacientov.
Mikulášska nemocnica poskytla v roku 2014 zdravotnú starostlivosť viac ako 10-tisíckam hospitalizovaných pacientov, z toho 2375 ich ležalo na internom oddelení, najväčšom v nemocnici.
Vymenia postele aj prístroje
„Materiálne, technické aj prístrojové vybavenie je už zastarané. Napríklad, najstaršie postele majú 25 rokov a najmladšia takmer desať. Preto potrebujeme vymeniť spolu s nočnými stolíkmi a matracmi minimálne 22 z nich. Na oddelení chýba aj centrálny rozvod kyslíka, signalizačné zariadenie pre pacientov,“ napísala v liste riaditeľka.
Ďalej uviedla, že vedenie nemocnice uvažuje, že by zriadilo aj nadštandardnú izbu, ktorú si pacienti stále viac žiadajú. Z prístrojového vybavenia už dosluhuje aj EKG, teda zariadenie, ktoré slúži na záznam činnosti srdca, defibrilátor, ale aj ďalšie zariadenie.
„Celková investícia predstavuje približne 80-tisíc eur. Celú sumu nedokážeme pokryť z prímov od poisťovní z verejného zdravotníctva, preto prostredníctvom samospráv prosíme o pomoc ľudí, ktorým nie sú podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti ľahostajné,“ spresnila Ľ. Pohančeníková.
Solidaritu zdravotníctvo potrebuje
Nemocnica s poliklinikou Dr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláš je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Župa zo svojho rozpočtu prispieva na prevádzku a rozvoj zariadenia.
Iniciatívu dobrovoľnej zbier-ky riaditeľky mikulášskej nemocnice primátor Liptovského Mikuláša a predseda ZMOL Ján Blcháč víta.
„Myslím, že takéto gesto solidarity finančne nezaťaží ani tie najmenšie obce. Suma, ktorou by samosprávy mali prispieť, sa predbežne pohybuje na úrovni 7 až 14 centov na obyvateľa. Nemocnica slúži nám všetkým, preto verím, že členovia ZMOL takúto myšlienku podporia,“ povedal s tým, že návrh bude predmetom rokovania na najbližšom stretnutí združenia v lete.
Dodal, že podobnú zbierku už organizovali aj v roku 2009, keď bola nemocnica v zlej situácii a hrozil je dokonca zánik. Vtedy mestá a obce spoločne prispeli sumou približne 40-tisíc eur.
Suma bude účelovo viazaná
„Keďže nemocnica napriek všetkým problémom ostala v Liptovskom Mikuláši zachovaná, chceme, aby sa zlepšovalo prostredie aj kvalita poskytovaných zdravotníckych služieb. Celkom by sme dokázali prispieť sumou 10-tisíc eur. Tá bude účelovo viazaná na vybavenie interného oddelenia,“ dodal J. Blcháč.
Primátor Liptovského Hrádku a zástupca predsedu Žilinského samosprávneho kraja Branislav Tréger povedal, že sa bude snažiť presadiť, aby nemocnice v pôsobnosti ŽSK dostali v rozpočte viac peňazí.
„Zbierku nepovažujem za systémové a dlhodobé riešenie, mestá a obce nemajú originálne kompetencie na to, aby sanovali rozpočty zdravotníckych zariadení. Ak sa chceme starať o zdravotníctvo efektívne, musí zriaďovateľ, teda ŽSK, do zariadenia investovať tak, aby dokázalo dlhodobo fungovať,“ dodal.
Vedeli by prispieť aj vyššou sumou
Pokračoval, že myšlienku solidarity nezavrhuje, peniaze určite pomôžu nemocnici aj pacientom, ale nezachránia fungovanie zdravotníckeho zariadenia ako celku.
Starostka Vyšnej Boce Ľubica Trégerová zbierku podporuje. Povedala, že keď ide o dobrú vec, tak peniaze v skromnom rozpočte obce určite nájdu.
„Je to nemocnica v našej spádovej oblasti, ktorú využívame všetci a zdravotníctvo si takúto pomoc zaslúži,“ dodala.
Suma 7 až 14 centov sa starostovi z Pribyliny Milanovi Kohútovi zdá veľmi nízka. „Na takú dôležitú oblasť, akou je zdravotníctvo, si viem predstaviť, že by sme v rozpočte našli aj 50 centov na obyvateľa. Keď si predstavím, koľko aktivít musí nemocnica zabezpečiť, tak mi suma približne sto eur za našu obec pripadá veľmi nízka,“ dodal starosta.