LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Pieskovcový kríž uprostred aleje na ulici Pod lipami je pre svoju kultúrnu a historickú hodnotu súčasťou hrádockej trasy pamätihodností. Počas dvoch storočí sa na ňom podpísali vplyvy počasia a dnes je v takmer havarijnom stave
Päťmetrový kríž pred pár týždňami získalo mesto Liptovský hrádok do vlastníctva a hneď začalo robiť kroky na jeho záchranu. Podarilo sa im získať grant vo výške tritisíc eur.
Opravovať ju bude reštaurátor kamenár
„Kríž je dôležitou pamätihodnosťou mesta. Do aleje s viac ako dvestoročnými lipami patrí, a preto by sme mu chceli vrátiť pôvodnú vizáž,“ povedal hrádocký primátor Branislav Tréger.
Barokový kríž s Ježišom Kristom z roku 1807 bude opravovať certifikovaný reštaurátor kamenár.
„Dohliadať na jeho rekonštrukciu budú žilinskí pamiatkari,“ doplnil Tréger.
Oprava bude stáť pravdepodobne viac, ako získaný grant. Rozdiel by malo doplatiť mesto z vlastného rozpočtu.
Pod krížom je krypta úradníkov
Kríž má zaujímavú históriu. Nachádza sa na mieste, kde stála drevená kaplnka svätej Trojice. Vybudoval ju Sebastian Ulrich, ktorý stál na čele hrádockého Soľného úradu v 50. rokoch 18. storočia.
Okolo kaplnky bol cintorín, pochovávalo sa na ňom od roku 1777 do 1800. Pod drevenou kaplnkou s pieskovcovým krížom by sa mala nachádzať aj krypta úradníkov hradného panstva. Pochovaný je v nej napríklad prefekt hrádockého panstva Ján Girsík, významná osobnosť hrádockých dejín.