DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Z východoukrajinského mesta Mariupoľ v Doneckej oblasti prišlo do Liptova štyridsať detí od sedem do šestnásť rokov. Počas pobytu bývali v Demänovskej Doline a prázdninovej dedine pri akvaparku. Na ozdravno-poznávacom pobyte cestovali po Slovensku a spoznávali život v krajine, ktorá je súčasťou Európskej únie.
„Taký pobyt by sme najradšej dopriali všetkým našim deťom, aby sa od zložitej situácie doma trochu odpútali a načerpali energiu,“ povedala tlmočníčka a dobrovoľníčka Viera Iakubyk.
Ukrajincov zaujali srdeční ľudia
Deti na Slovensko pricestovali vlakom a autobusom. Prešli približne tisícsedemsto kilometrov a na ceste niekoľkokrát prestupovali. Cesta lietadlom nebola možná. Zaplatiť letenky pre celú skupinu by bolo ekonomicky veľmi náročné. Donecké letisko je nielen zničené bojmi, ale nachádza sa aj v okupovanej zóne, to znamená vstup do nej nieje možný. Zámer vycestovať s deti do Európskej únie by bol absolútne neprijateľný.
Ukrajinské deti na Slovensku už po príchode zaujali milí, srdeční a usmievaví ľudia. Počasie ale bolo podstatne chladnejšie, ako u nich doma pri mori.
Počas takmer dvojtýždňového pobytu okrem iného videli Bratislavský hrad, Bojnický zámok, navštívili Demänovskú jaskyňu Slobody aj čokoládovú fabriku a lanovkou sa vyviezli na Chopok,“ dodala V. Iakubyk. koncert
Deti prekvapil jarný sneh
Jedenásťročná Nika bola na Slovensku prvýkrát a najviac sa jej páčil zámok v Bojniciach. „Prekvapilo ma, že v Tatrách je ešte stále sneh, takže sme sa sánkovali, bolo to zábavné, pretože u nás doma je už teplo ako v lete,“ povedala malá Ukrajinka.
Danilo predtým Slovensko veľmi nepoznal. „Keď som si pred cestou pozrel fotografie a prečítal informácie o vašej krajine na internete, zapáčila sa mi najmä príroda. Počas pobytu sa mi to potvrdilo,“ povedal dvanásťročný chlapec.
Viktor bol zvedavý, ako žijú ľudia západne od Ukrajiny. Predtým mimo Ukrajiny nikde nebol. „Vedel som, že sme Slovania a máme podobnú reč, ale prekvapilo ma, ako som Slovákom rozumel. Bez problémov som sa dohodol aj bez tlmočníčky,“ povedal pätnásťročný Mariupoľčan.
Podobne ako mladšiu Niku aj jeho zaujal zámok v Bojniciach. „Také niečo som na Ukrajine nevidel, skôr možno na Kryme, ale ten je už ruský. Ak budem mať možnosť, na Slovensko sa určite ešte vrátim,“ dodal.
Želá si, aby ľudia boli opäť šťastní
Vedúcou skupiny bola Svetlana. Deti sprevádzala nielen na pobyte na Slovensku, ale pomáhala aj pri vybavovaní úradných formalít v Ukrajine. Povedala, že deťom pred vycestovaním z krajiny museli pomáhala vybavovať pasy a povolenia na vycestovanie. V ústrety im vyšlo oddelenie školstva v meste Mariupoľ a deťom zabezpečilo aj voľno v škole.
„Keď sa vrátim domov, chcela by som nájsť rodinu aj priateľov v poriadku. Verím, že aj v meste bude pokoj, pretože ešte stále vidíme dym, počujeme streľbu a výbuchy. Bojisko je od nás len dvadsať kilometrov. Želám si, aby ľudia u nás doma boli opäť šťastní a usmiati ako u vás. Viem ale, že to ešte chvíľu potrvá,“ dodala.
Svetlana pochádza z Donecka, kde ešte pred vojnou aj pracovala. Potom, čo sa mesto dostalo do obkľúčenia, musela ho opustiť a nechať prácu. Teraz býva u rodičov v Mariupole, príležitostne si privyrába a pomáha aj ako dobrovoľníčka. Slovensko by rada navštívila opäť.
Ukrývali sa v suterénoch a videli smrť
Ľudmila Verbická z Ukrajinsko-slovenskej iniciatívy vysvetlila, ako sa deti do humanitárneho projektu pobytov v zahraničí zapojili.
„Prvý krok urobili kolegovia z charitatívnej organizácie Kresťanská rodina, oslovili mestá a školy s tým, že deti môžu vycestovať na Slovensko na relaxačno–ozdravný pobyt. Následne pomohli s vybavením pasov deťom, ktorým rodičia povolili vycestovať na Slovensko.
Dodala, že všetky deti, ktoré žijú vo vojnovej oblasti, si zaslúžia takýto pobyt, potrebujú prísť na iné myšlienky. „Mnohé z nich sa ukrývali v suterénoch a videli smrť na vlastné oči,“ spresnila.
Chceli by ich ubytovať v rodinách
V rámci humanitárneho projektu už v marci na Slovensko pricestovala prvá skupinka, takmer 90 detí z Luhanskej oblasti, z mesta Severodoneck na pozvanie Národnej rady. Bývali v Častej – Papierničke a absolvovali podobne bohatý program.
Deti z Mariupoľa na Slovensko pozvalo občianske združenie Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva (USI), za podpory Generálneho konzulátu v Užhorode, Veľvyslanectva Ukrajiny v Bratislave. Humanitárny projekt finančne podporilo naše ministerstvo zahraničných vecí.
V lete organizátori plánujú ďalší turnus pre študentov vysokých škôl. Chceli by ich ubytovať v rodinách a poskytnúť mladým Ukrajincom čo najviac informácií o Európskej únii, o eurointegrácii Slovenskej republiky, o hodnotách, úspechoch a problémoch Európy.
„Mladí ľudia budú popularizovať eurointegráciu doma v Ukrajine a napomáhať transformačným procesom. Budúcnosť Ukrajiny budú tvoriť práve oni,“ dodala Ľ. Verbická.