LIPTOV. Zvýšenie úrovne zaočkovania a zlepšenie informovanosti o očkovaní proti nákazám, ktorým sa dá takto predchádzať, viacerými akciami podporili pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Liptovskom Mikuláši. Po desiatykrát sa zapojili do podujatia s názvom Európsky imunizačný týždeň.
„Uskutočnili sme niekoľko prednášok pre študentky Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši. Prezentácie sme zamerali na problematiku očkovania a ochorenia, ktorým sa dá očkovaním predchádzať,“ dozvedeli sme sa od Gabriely Guráňovej, regionálnej hygieničky.
Dodala, že na internetovej stránke úradu sprístupnili informácie týkajúce sa očkovania a mali aj Deň otvorených dverí.
Imunizačný program
Aj keď zaočkovanosť detí v okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok bola v minulom roku až 97-percentná, nemožno prevenciu a výchovu v tejto oblasti zanedbávať. Povinné očkovanie je jednou z kontroverzných tém v posledných rokoch. V poslednom čase sme svedkami antivakcinačných aktivít, ktoré rozširujú nepodložené správy o neúčinnosti či škodlivosti očkovania.
„Niektorí rodičia si neuvedomujú, že za nízky či až nulový počet viacerých infekčných ochorení, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, vďačíme prepracovanému imunizačnému programu na Slovensku. Veď v súčasnosti ročne zomrie vo svete na infekčné ochorenia 10,6 milióna detí mladších ako 5 rokov. Z tohto počtu by sa minimálne 1,4 miliónu úmrtí dalo predísť očkovaním,“ informovala Miroslava Mrvová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši.
Osýpky z Nemecka
Jedným z argumentov odporcov povinného očkovania je, že Slovensko má povinné očkovanie proti najvyššiemu počtu onemocnení a mnohé krajiny Európy nemajú povinné žiadne očkovanie. Je pravdou, že Holandsko, Luxembursko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko a Veľká Británia skutočne nemajú zavedený systém povinného očkovania.
Pravdou je však aj to, že napríklad v Nemecku, Taliansku a Španielsku zápasia s osýpkami, záškrt minulý rok zabíjal na Ukrajine. Nákazlivé choroby, ktoré na dlhé roky takmer úplne vymizli, sú späť. V Nemecku len v jednom roku vo Vestfálsku ochorelo na osýpky 1 400 ľudí a 160 bolo hospitalizovaných s vážnymi komplikáciami.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začiatkom tohto roka vyzvala úrady a rodičov v Európe a strednej Ázii, aby zintenzívnili očkovanie proti osýpkam. Ukázalo sa, že táto obávaná detská choroba opäť prerastá do epidémie. Minulý rok bolo hlásených viac ako 22-tisíc prípadov osýpok.
Slovenský príklad
Katastrofálnym príkladom epidémie po poklese zaočkovanosti bola epidémia záškrtu v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, najmä na Ukrajine. Odporcovia očkovania tam šírili informáciu, že trivakcína záškrt – tetanus – čierny kašeľ spôsobuje leukémiu. Výsledkom bol pokles zaočkovanosti pod 30 percent a najväčšia epidémia záškrtu v povojnovom období s tisíckami mŕtvych.
„Je smutné, že ani v 21. storočí si neuvedomujeme, že pokles zaočkovanosti môže vážne ohroziť zdravie, vytvára predpoklady pre návrat chorôb, ktoré sú pre našu generáciu dávno minulosťou,“ tvrdí M. Mrvová.
Slovensko je príkladom vysokej účinnosti preventívneho očkovania. Dlhodobým systematickým celoplošným očkovaním sa u nás podarilo osýpky prakticky zlikvidovať. Posledný prípad domáceho ochorenia osýpok máme z roku 1998.
Sprísniť postihy
Vo viacerých krajinách lekári žiadajú zaviesť prísne opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti. V niektorých štátoch Austrálie rodičom, ktorí odmietnu dať zaočkovať dieťa, chcú odňať rodinné prídavky. Vo Francúzsku po novom hrozí za odmietnutie očkovania až šesť mesiacov väzenia či pokuta 3 750 eur.
Podľa pripravovanej novely zákona o ochrane verejného zdravia by lekárom v Česku, ktorí nezaočkujú dieťa, hrozila pokuta až do výšky troch miliónov korún (108-tisíc eur). Nezaočkované dieťa nemá byť prijaté do predškolského zariadenia.
Na Slovensku nie je situácia v zaočkovaní zlá, preto sú aj postihy relatívne nízke. Rodičovi, ktorý odmietne dať svoje dieťa zaočkovať, hrozí pokuta 331 eur.
„V okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok sme vlani zaznamenali 189 prípadov, keď rodičia odmietli podrobiť svoje dieťa povinnému očkovaniu. Rodičovi, ktorý si osvojil antivakcinačné názory, výška pokuty nezabráni v odmietaní očkovania dieťaťa. Preto rodičov namiesto pokuty pozývame do poradne očkovania,“ poznamenala G. Guráňová.
„V minulom roku sme pozvali do poradne 80 rodičov odmietajúcich očkovanie svo-jich detí, no prišlo len 15 z nich. Iba traja zmenili postoj a dali dieťa zaočkovať,“ dozvedeli sme sa od G. Guráňovej.
Po očkovaní bez chorôb
Francúzi povinne očkujú deti len proti záškrtu, tetanu a obrne, v Nemecku nie je žiadne očkovanie povinné. Profesor Svetozár Dluholucký, odborník na vakcináciu z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici tvrdí, že práve preto je vo Francúzsku i Nemecku masívny výskyt osýpok a ružienky. Zamorujú týmito ochoreniami celú Európu, tvrdí profesor. Je za to, aby rodičia platili liečbu ochorenia, proti ktorému nedali dieťa zaočkovať.
„Z chorôb, proti ktorým sa preventívne očkuje, sme vlani v Liptove mali celkom 28 ochorení na čierny kašeľ a jedno ochorenie na mumps. V okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok sme v minulom roku, ale ani v minulosti nezaznamenali ani jedno poškodenie zdravia po absolvovaní očkovania,“ povedala G. Guráňová.
Odporcom očkovania pomáha internet, ako aj iné neodborné zdroje informácií. Vysloviť a zverejniť pochybnosti je jednoduché, vyvrátiť ich vyžaduje dlhodobé sledovanie a štúdie. „Keď odborníci vyvrátia jedno tvrdenie, odporcovia očkovania prídu s novým a o nepotvrdenom, už nehovoria,“ naznačila M. Mrvová.
Na záver vyslovila rečnícku otázku: „Kto preberie zodpovednosť za zdravie a životy ľudí, pokiaľ sa naplnia katastrofické scenáre a dôjde k návratu epidémií závažných ochorení aj u nás?"