RUŽOMBEROK. Aj v administratívnom centre dolného Liptova nezodpovední ľudia vytvárajú čierne skládky.
Keďže je ich nemožné vypátrať, mesto likviduje takéto odpady na vlastné náklady.
Dvadsať ton odpadu
„Drobné čierne skládky prevažne z komunálneho odpadu často objavujeme v blízkosti kontajnerov či vo vreciach vyhodených na menej prístupných miestach, v krovinách alebo pohodené pri vyššej zeleni,“ informoval Michal Praženica, asistent primátora a hovorca Mestského úradu v Ružomberku.
Dodal, že staré pneumatiky a iný odpad z áut pracovníci mestských technických služieb často zbierajú z rigolov pri cestách. Väčší odpad v podobe sedačiek, časti nábytku či stavebného odpadu najčastejšie ľudia nachádzajú na odstavných plochách. Najproblematickejšie sú vstupy do mesta – Tatranská cesta, Černová, Podsuchá, ale aj parkovisko v Hrabovskej doline.
„Na likvidáciu čiernych skládok sme vlani vynaložili približne štyritisíc eur. Nachádzalo sa na nich viac ako 20 ton odpadu. A to sme neodstraňovali žiadne objemovo väčšie neoprávnene vytvorené miesto pre odpad,“ povedal M. Praženica.
Ružomberok nemá vo svojom intraviláne žiadnu veľkú čiernu skládku komunálneho či priemyselného odpadu. Preto určite nebude ministerstvo žiadať o časť z desaťmiliónovej dotácie, ktorú životné prostredie vyčlenilo na odstránenie viac ako 2 500 oficiálnych čiernych skládok na Slovensku. Podľa niektorých občianskych združení aktivizujúcich sa v oblasti ochrany životného prostredia je vraj takýchto skládok až trikrát viac.
Neznámi pôvodcovia
V Ružomberku po objavení čiernych skládok jeho pôvodcu dosiaľ nezisťovali. Pri odpade, ktorý bol pri veľkokapacitných kontajneroch či na odstavných plochách, by sa dal pôvodca teoreticky zistiť až pri triedení odpadu na zberných miestach.
„Pôvodcov čiernych skládok pri bytových kontajneroch, kde sa pravidelne objavujú, bez spolupráce so správcami bytoviek a v neposlednom rade so samotnými obyvateľmi bytoviek tiež nie je možné určiť,“ povedal M. Praženica. Aj ružomberskej samospráve by pomohlo, keby pri príprave nedávnej novely zákona o odpadoch zákonodarcovia zaradili do zmien jeden dôležitý návrh Združenia miest a obcí Slovenska.
Jeho zástupcovia dlhodobo presadzujú, aby opustený odpad v prípade, ak sa nezistí osoba zodpovedná za jeho umiestnenie, na svoje náklady odstránila fyzická či právnická osoba, ktorá má vlastnícke právo k danému pozemku alebo je jeho nájomcom či užívateľom.
Žiaľ, táto zmena sa do zákona nedostala, a preto aj v Ružomberku budú musieť naďalej odstraňovať čierne skládky na náklady mesta. Všetci obyvatelia Ružomberka sa tak skladajú na zaplatenie toho, čo vytvárajú niekoľkí nezodpovední jednotlivci.