Storočné obrazy človečenstva, ktoré sa neskrčilo pod ťarchou biedy

Monografia z pera poprednej etnografky zachraňuje to, čo každým dňom strácame. Sú to časti našich dejín. V spomienkach, fotografiách a zvykoch zachytáva storočie života Liptova a jeho obyvateľov.

Z obálky knihy hľadí bača, stelesňuje múdrosť a hrdosť zároveň.Z obálky knihy hľadí bača, stelesňuje múdrosť a hrdosť zároveň. (Zdroj: OBÁLKA KNIHY LIPTOV V ĽUDOVEJ KULTÚRE)

Veľká publikácia s bohatým a kvalitným obrazovým fotomateriálom s názvom Liptov v ľudovej kultúre by nemala chýbať v knižnici žiadneho Liptáka, ktorý chce poznať život nie tak dávny, ale dnešnej generácii možno už ťažko uveriteľný. Je výsledkom celoživotného výskumu Ivety Zuskinovej, známej etnografky a znalkyne liptovského kultúrneho bohatstva.

Kniha je obdivuhodná nielen obsahom a fotografiami, ale je stelesnením úcty k ľuďom, ktorých život opisuje od kolísky po hrob.

Nevyhýba sa ani citlivým témam, ako sú vysťahovalectvo, chudoba, usídľovanie Rómov v Liptove, či fungovanie hostincov pri cestách.

SkryťVypnúť reklamu

Majetok mohol rásť, pýcha nie

Aj sama autorka hovorí, že sa často stretáva so zvláštnym paradoxom. Liptov je hornatý kraj, ľudí trápila chudoba a dnes starých Liptákov ľudia niekedy považujú za zaostalých.

Prečítajte si tiež: Hrádočania dostanú cenný dar, knihu o inšpirujúcej minulosti Čítajte 

„Vôbec to neboli chudáci ani nič podobné. Samozrejme, mali ťažký život, ale ten ich posilnil. Bačovia boli hrdí ľudia, gazdovia či remeselníci boli na vysokej úrovni. Majetok a majetnosť ich neviedli k namyslenosti či pyšnosti. Viedli ich k väčšej starostlivosti o gazdovstvo,“ povedala etnografka, ktorá vydala už množstvo kníh s ľudovou tematikou.

Nemým, no výrazným dôkazom je aj storočná fotografia muža na obálke knihy. Zachytáva baču Jána Špendela zo Štrby. Volali ho gavalier. Okrem toho, že pre pracovitosť a šikovnosť požíval úctu, poznali ho aj ako liečiteľa. Z tváre mu čítať silnú osobnosť, múdrosť a tvrdosť zároveň.

SkryťVypnúť reklamu

Dejiny dopĺňajú príbehy dedinčanov

Iveta Zuskinová sa v knihe Liptov v ľudovej kultúre zamerala na obdobie sto rokov od 1850 do 1950. Zachytáva región ešte pred tým, ako jeho naj-úrodnejšie a najkultúrnejšie časti zaplavilo veľké jazero.

Obraz o tom, ako Liptáci bývali, čím sa živili, ako sa odievali a čomu verili, poskladala z množstva spomienok, archívnych materiálov a kroník z obcí naprieč celým regiónom v jeho pôvodnej rozlohe od Stankovian po Štrbu, od Liptovskej Lúžnej po Veľké Borové.

Kniha nie je len učebnica dejín, ale vďaka silným príbehom drobných dedinčanov aj obrazom človečenstva, ktoré sa neskrčilo pod ťarchou biedy.

Život Liptákov približuje aj skrz príbeh Mateja Blahúta z Liptovskej Kokavy, ktorého poslali na front do Talianska. Chlapec mal zlú predtuchu, že sa z vojny nevráti, vystrojil sa a nechal odfotografovať. Domov poslal list so slovami: „Posielam ešte týchto päť obráštekov, aspoň to budete mať, ak by som sa už nikdy neprinavrátil.“ Matejova predtucha bola pravdivá. Jeho posledné fotografie sú súčasťou knihy a dokresľujú ťažké osudy vtedajších ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh pani Jurášovej zo Žiaru zas pripomína zápletku ľúbostnej knihy a hoci sa nevydala, ale ako sama povedala, oženila, prežila tvrdý, ale šťastný život po boku milovaného muža.

Úsmevné sú zase príhody drevorubačov z Hubovej, ktorí cestovali za lepším životom až za veľkú mláku. Čokoľvek sa mohlo počas dlhej cesty stať, sekery nikdy nepustili z rúk. Trpké sú zas zápisky mamky Jurkovičovej zo Sokolčov, ktorá spomína na časy pri múre v Pešti. Liptovským murárom chodili pomáhať aj dievčatá, miešali maltu, osievali piesok.

Dosiaľ nezverejnené fotografie dreveníc

Kvalite knihy pridávajú aj úvodné fotografie jednotlivých kapitol, ktoré majú tiež svoj vlastný príbeh. Hoci sa môžu zdať na pohľad známe, vznikli za pozoruhodných okolností. Ich autorom je fotograf Jozef Doležal. Etnograf Peter Švorc, ktorý neskôr pôsobil ako riaditeľ Podtatranského múzea, ho zaviedol v 50. rokoch minulého storočia do liptovských dedín. Obyvatelia boli ochotní sa obliecť do ľudových odevov a predviesť pred fotoaparátom tradičný život.

Prečítajte si tiež: Nedopiť žinčicu značilo neúctu, vyliať ju urážku Čítajte 

Veľkou pomocou boli aj rodinné fotografie, pomohli múzeá, obce. Zvláštnou kapitolou je chýrne liptovské murárstvo a staviteľstvo. Väčšinu obrazov ulíc lemovaných drevenicami by sme už v liptovských dedinách hľadali márne. Kvalitné fotografie sa zachovali vďaka výskumu študentov architektúry spred desiatok rokov. Kniha zvečňuje tvár liptovských dedín vďaka ústretovosti katedry architektúry, ktorá povolila zverejnenie vlastných archívnych materiálov.

Čitatelia môžu podrobne študovať, ako vyzerali typické štvordomy v Hubovej, plazové domy v Liptovských Matiašovciach, drevenice v Liptovských Revúcach, Likavke či Pribyline. Hybe a Východnú či Vavrišovo zas preslávili murované domy, inšpiráciu na ich stavbu nabrali murári v Budapešti.

Nevšedné sú aj opisy liptovských krojov. Autorke symbolicky sekunduje Andrej Hlinka, ktorý ešte ako sliačanský farár zapisoval vzhľad krojov. Aj jeho slová sú súčasťou knihy.

Odkladajte dokumenty po predkoch

Pri knihách, ktoré sa obsahom zameriavajú na mapovanie regiónu je bežné, že sa na jeho tvorbe podieľa celý kolektív autorov. Aj v tom je nová kniha Ivety Zuskinovej iná, pretože texty o každej zložke života Liptákov tvorila sama.

Z kapitol o odievaní, remeslách, zvykoch, salašoch, bývaní, cítiť štýl jedného autora, ktorý strávil roky v rozhovoroch, skúmaní, zakresľovaní a zbieraní. Okrem oficiálnych inštitúcií sa práca etnológa nezaobíde bez svedectiev ľudí, rodinných fotografií, listov, zápisníkov, zošitov – hoci aj zo školy alebo s receptami.

„Je veľká chyba, že keď starí ľudia odídu z tohto sveta, nevážime si ich dedičstvo. Súčasníci všetko väčšinou spália. Zničia dokumenty, ktoré ich predkovia opatrovali celý život. Pritom je dnes jednoduché si tieto materiály naskenovať.“

Zdôraznila, že každá rodina by mala mať svoju vlastnú kroniku, vďaka ktorej bude poznať a vedieť, kto boli ich predkovia.

Kniha vyšla v náklade 2000 kusov, jej vydanie podporilo ministerstvo kultúry.

Vydalo ju občianske združenie Spoločnosť priateľov liptovskej dediny, ktoré je aj zriaďovateľom špecializovaného Ovčiarskeho múzea a cez jeho internetovú stránku si možno knihu o Liptove zaobstarať. Zaobstarať sa dá ešte stále cez internetovú stránku múzea, v liptovskomikulášskom informačnom centre alebo v dvoch kníhkupectvách v centre mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
  1. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  2. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  5. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  6. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  7. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 040
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 028
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 080
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 037
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 571
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 854
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 564
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  2. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  5. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  6. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  7. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  8. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 040
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 028
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 080
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 037
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 571
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 233
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 854
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 564
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu