Storočné obrazy človečenstva, ktoré sa neskrčilo pod ťarchou biedy

Monografia z pera poprednej etnografky zachraňuje to, čo každým dňom strácame. Sú to časti našich dejín. V spomienkach, fotografiách a zvykoch zachytáva storočie života Liptova a jeho obyvateľov.

Z obálky knihy hľadí bača, stelesňuje múdrosť a hrdosť zároveň.Z obálky knihy hľadí bača, stelesňuje múdrosť a hrdosť zároveň. (Zdroj: OBÁLKA KNIHY LIPTOV V ĽUDOVEJ KULTÚRE)

Veľká publikácia s bohatým a kvalitným obrazovým fotomateriálom s názvom Liptov v ľudovej kultúre by nemala chýbať v knižnici žiadneho Liptáka, ktorý chce poznať život nie tak dávny, ale dnešnej generácii možno už ťažko uveriteľný. Je výsledkom celoživotného výskumu Ivety Zuskinovej, známej etnografky a znalkyne liptovského kultúrneho bohatstva.

Kniha je obdivuhodná nielen obsahom a fotografiami, ale je stelesnením úcty k ľuďom, ktorých život opisuje od kolísky po hrob.

Nevyhýba sa ani citlivým témam, ako sú vysťahovalectvo, chudoba, usídľovanie Rómov v Liptove, či fungovanie hostincov pri cestách.

Majetok mohol rásť, pýcha nie

Aj sama autorka hovorí, že sa často stretáva so zvláštnym paradoxom. Liptov je hornatý kraj, ľudí trápila chudoba a dnes starých Liptákov ľudia niekedy považujú za zaostalých.

Prečítajte si tiež: Hrádočania dostanú cenný dar, knihu o inšpirujúcej minulosti Čítajte 

„Vôbec to neboli chudáci ani nič podobné. Samozrejme, mali ťažký život, ale ten ich posilnil. Bačovia boli hrdí ľudia, gazdovia či remeselníci boli na vysokej úrovni. Majetok a majetnosť ich neviedli k namyslenosti či pyšnosti. Viedli ich k väčšej starostlivosti o gazdovstvo,“ povedala etnografka, ktorá vydala už množstvo kníh s ľudovou tematikou.

Nemým, no výrazným dôkazom je aj storočná fotografia muža na obálke knihy. Zachytáva baču Jána Špendela zo Štrby. Volali ho gavalier. Okrem toho, že pre pracovitosť a šikovnosť požíval úctu, poznali ho aj ako liečiteľa. Z tváre mu čítať silnú osobnosť, múdrosť a tvrdosť zároveň.

Dejiny dopĺňajú príbehy dedinčanov

Iveta Zuskinová sa v knihe Liptov v ľudovej kultúre zamerala na obdobie sto rokov od 1850 do 1950. Zachytáva región ešte pred tým, ako jeho naj-úrodnejšie a najkultúrnejšie časti zaplavilo veľké jazero.

Obraz o tom, ako Liptáci bývali, čím sa živili, ako sa odievali a čomu verili, poskladala z množstva spomienok, archívnych materiálov a kroník z obcí naprieč celým regiónom v jeho pôvodnej rozlohe od Stankovian po Štrbu, od Liptovskej Lúžnej po Veľké Borové.

Kniha nie je len učebnica dejín, ale vďaka silným príbehom drobných dedinčanov aj obrazom človečenstva, ktoré sa neskrčilo pod ťarchou biedy.

Život Liptákov približuje aj skrz príbeh Mateja Blahúta z Liptovskej Kokavy, ktorého poslali na front do Talianska. Chlapec mal zlú predtuchu, že sa z vojny nevráti, vystrojil sa a nechal odfotografovať. Domov poslal list so slovami: „Posielam ešte týchto päť obráštekov, aspoň to budete mať, ak by som sa už nikdy neprinavrátil.“ Matejova predtucha bola pravdivá. Jeho posledné fotografie sú súčasťou knihy a dokresľujú ťažké osudy vtedajších ľudí.

Príbeh pani Jurášovej zo Žiaru zas pripomína zápletku ľúbostnej knihy a hoci sa nevydala, ale ako sama povedala, oženila, prežila tvrdý, ale šťastný život po boku milovaného muža.

Úsmevné sú zase príhody drevorubačov z Hubovej, ktorí cestovali za lepším životom až za veľkú mláku. Čokoľvek sa mohlo počas dlhej cesty stať, sekery nikdy nepustili z rúk. Trpké sú zas zápisky mamky Jurkovičovej zo Sokolčov, ktorá spomína na časy pri múre v Pešti. Liptovským murárom chodili pomáhať aj dievčatá, miešali maltu, osievali piesok.

Dosiaľ nezverejnené fotografie dreveníc

Kvalite knihy pridávajú aj úvodné fotografie jednotlivých kapitol, ktoré majú tiež svoj vlastný príbeh. Hoci sa môžu zdať na pohľad známe, vznikli za pozoruhodných okolností. Ich autorom je fotograf Jozef Doležal. Etnograf Peter Švorc, ktorý neskôr pôsobil ako riaditeľ Podtatranského múzea, ho zaviedol v 50. rokoch minulého storočia do liptovských dedín. Obyvatelia boli ochotní sa obliecť do ľudových odevov a predviesť pred fotoaparátom tradičný život.

Prečítajte si tiež: Nedopiť žinčicu značilo neúctu, vyliať ju urážku Čítajte 

Veľkou pomocou boli aj rodinné fotografie, pomohli múzeá, obce. Zvláštnou kapitolou je chýrne liptovské murárstvo a staviteľstvo. Väčšinu obrazov ulíc lemovaných drevenicami by sme už v liptovských dedinách hľadali márne. Kvalitné fotografie sa zachovali vďaka výskumu študentov architektúry spred desiatok rokov. Kniha zvečňuje tvár liptovských dedín vďaka ústretovosti katedry architektúry, ktorá povolila zverejnenie vlastných archívnych materiálov.

Čitatelia môžu podrobne študovať, ako vyzerali typické štvordomy v Hubovej, plazové domy v Liptovských Matiašovciach, drevenice v Liptovských Revúcach, Likavke či Pribyline. Hybe a Východnú či Vavrišovo zas preslávili murované domy, inšpiráciu na ich stavbu nabrali murári v Budapešti.

Nevšedné sú aj opisy liptovských krojov. Autorke symbolicky sekunduje Andrej Hlinka, ktorý ešte ako sliačanský farár zapisoval vzhľad krojov. Aj jeho slová sú súčasťou knihy.

Odkladajte dokumenty po predkoch

Pri knihách, ktoré sa obsahom zameriavajú na mapovanie regiónu je bežné, že sa na jeho tvorbe podieľa celý kolektív autorov. Aj v tom je nová kniha Ivety Zuskinovej iná, pretože texty o každej zložke života Liptákov tvorila sama.

Z kapitol o odievaní, remeslách, zvykoch, salašoch, bývaní, cítiť štýl jedného autora, ktorý strávil roky v rozhovoroch, skúmaní, zakresľovaní a zbieraní. Okrem oficiálnych inštitúcií sa práca etnológa nezaobíde bez svedectiev ľudí, rodinných fotografií, listov, zápisníkov, zošitov – hoci aj zo školy alebo s receptami.

„Je veľká chyba, že keď starí ľudia odídu z tohto sveta, nevážime si ich dedičstvo. Súčasníci všetko väčšinou spália. Zničia dokumenty, ktoré ich predkovia opatrovali celý život. Pritom je dnes jednoduché si tieto materiály naskenovať.“

Zdôraznila, že každá rodina by mala mať svoju vlastnú kroniku, vďaka ktorej bude poznať a vedieť, kto boli ich predkovia.

Kniha vyšla v náklade 2000 kusov, jej vydanie podporilo ministerstvo kultúry.

Vydalo ju občianske združenie Spoločnosť priateľov liptovskej dediny, ktoré je aj zriaďovateľom špecializovaného Ovčiarskeho múzea a cez jeho internetovú stránku si možno knihu o Liptove zaobstarať. Zaobstarať sa dá ešte stále cez internetovú stránku múzea, v liptovskomikulášskom informačnom centre alebo v dvoch kníhkupectvách v centre mesta.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 441
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 632
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 930
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 321
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 230
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 878
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 674
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu