LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Modernizácia hlavnej železničnej trasy čoskoro postúpi na Liptov. Železnice v súčasnosti finišujú šesť rokov trvajúci proces pripravovania rôznych dokumentácii.
Vlaky budú jazdiť po novej trati, ktorá im umožní rýchlejšiu jazdu od 160 do 200 kilometrov za hodinu. Na to je ale potrebná zmena trasy, zákruty musia byť plynulejšie. Liptovský Mikuláš spadá do úseku Paludza, výhybňa, Liptovský Hrádok, stanica.
Nová stanica v Liptovskom Mikuláši Železnice chcú modernizáciu hradiť z eurofondov, náklady na prekládku v katastri mesta Liptovský Mikuláš vyčíslili na 600-miliónov eur a vedenie mesta ju preto považuje za historickú investíciu. Prekládka v prípade Liptovského Mikuláša neznamená len novú trasu železnice, zmení sa aj poloha železničnej stanice.
„V súčasnosti už vykonávame výkupy pozemkov podľa právoplatnej dokumentácie. Pripravený je aj projekt pre realizáciu stavby,“ povedal Ján Kurta, manažér investičnej činnosti Generálneho riaditeľstva ŽSR.
Doplnil aj, že momentálne stále prebieha inžinierska činnosť pre vydanie stavebných povolení.
VIZUALIZÁCIA: REMING CONSULT Rýchlejšie a bezpečnejšie o päť rokov „Pokiaľ nenastanú žiadne komplikácie, predpoklad vydania posledného stavebného povolenia je december 2015,“ tlmočil liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč informácie z ministerstva dopravy.
So samotnou realizáciu prekládky by chceli železničiari začať na jar o dva roky. Predchádzať jej bude ešte verejné obstarávanie. Po tichšej a bezpečnejšej trati by mali jazdiť vlaky medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Hrádkom od roku 2020.
Nová spojnica mesta a Podbrezín Po preložení železničnej trate tá pôvodná, po ktorej jazdia vlaky dnes, zostane. Železnice ju nechcú ďalej využívať, z násypu odstránia koľaje a železničný zvršok.
„O prípadnom ďalšom využití budú rozhodovať samosprávne orgány regiónu,“ povedal Ľubomír Mitas zo ŽSR.
Po odstránení makadamu zostane pekná a plynulá cesta. Mesto už má predstavu, ako by ho mohli Mikulášania v budúcnosti využívať.
„V miestach súčasnej železničnej trate by mala vzniknúť mestská komunikácia s cyklochodníkom na rekreačné využitie ako spojnica medzi Podbrezinami so samotným mestom,“ doplnil liptovskomikulášsky primátor.
Nová trasa v okrese Liptovský Mikuláš Od výhybne v Paludzi pôjde napravo od diaľnice po poliach až do Liptovského Mikuláša. Popod veľký kruhový objazd pri diaľnici sa dostane do mesta. Približne na úrovni areálu vodného slalomu napravo od diaľnice bude stáť nová budova hlavnej železničnej stanice mesta. Potom bude pokračovať tesne popri diaľnici na Závažnú Porubu, v ktorej bude nová železničná zastávka. Ďalšia by mala pribudnúť medzi Liptovským Jánom a Podturňou.
Trať následne premostí Váh a pred Liptovským Hrádkom sa napojí na súčasnú trasu mestom, stanica zostane na pôvodnom mieste.
(ĽK)