LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vedenie Strednej odbornej škole polytechnickej v Liptovskom Mikuláši približne pred rokom zriadilo nový študijný odbor mechanik strojov a zariadení. Prví študenti o program neprejavili taký záujem, ako škola očakávala.
Mládež preto vedenie školy chcelo motivovať s pomocou miestnych firiem. Tie so školou spolupracujú v rámci duálneho vzdelávania.
Štipendium ponúkli firmy
Mikulášske strojárske firmy ponúkli žiakom mesačné štipendium a možnosť zamestnať sa v nich po maturite. Firmy aj škola tak chceli riešiť dlhodobý problém chýbajúcich odborníkov na trhu práce v strojárstve.
„Môžeme prijať dvadsaťštyri žiakov, ale momentálne sme kapacitu naplnili iba na polovicu. Nerozumiem tomu, lebo je to jedinečná príležitosť, ako získať perspektívne zamestnanie a úspešní absolventi majú prakticky garantované trvalé zamestnanie v niektorej z miestnych strojárskych firiem,“ netajil rozčarovanie riaditeľ školy Drahomír Krčmárek.
Zárukou istoty uplatnenia budúcich absolventov podľa riaditeľa je, že iniciatíva na vzdelávanie strojných mechanikov prišla od siedmich liptovských firiem.
„S našou pomocou by si radi vychovali chýbajúcich mladých odborníkov. Preto nám poskytli peniaze na spomínané motivačné štipendiá. V prvom ročníku ide o 30 a vo vyšších až o 50 eur mesačne,“ vysvetlil riaditeľ.
Majú uplatnenie na trhu práce
Univerzálny študijný program má podľa riaditeľa Drahomíra Krčmáreka široké uplatnenie na trhu práce v akýchkoľvek automatizovaných prevádzkach.
„Všetci deviataci v liptovskom regióne dostali od nás informačný leták. Dúfame, že rodičia, mysliaci na perspektívne pracovné uplatnenie svojich detí, zareagujú na našu ponuku,“ uzavrel Krčmárek.