LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Organizáciu súťaže aj jej nerušený priebeh sa podarilo zabezpečiť a vykonať aj vďaka ľuďom, ktorí sú nadšencami súťaže, konkrétne riaditeľke Základnej školy na Ulici Čs. brigády v Liptovskom Mikuláši Ľubici Revajovej, pracovníkom Slovenského Červeného kríža Územného spolku Liptov v Liptovskom Mikuláši pod vedením riaditeľky Mariky Kubíkovej aj pracovníkom Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany Liptovský Mikuláš pod vedením riaditeľa Patrika Ferjanca.
Súťaž bola okresným kolom
Napriek dobrej propagácii a spolupráci organizátora so školami pri príprave súťaže nestihli všetky oslovené školy z rôznych príčin pripraviť družstvá na súťaž.
Nakoniec si schopnosti a kvality v jednotlivých disciplínach prišlo preveriť sedem družstiev základných škôl 20. mája do areálu Základnej školy na Ulici Čs. brigády v Liptovskom Mikuláši.
Súťaže sa zúčastnili štvorčlenné zmiešané družstvá základných škôl z Liptovského Mikuláša, Liptovského Jána, Partizánskej Ľupče a Východnej, čím súťaž získala aktuálnosť okresného kola.
Prešli šiestimi stanovišťami
Prvou disciplínou bola civilná ochrana. Použitie ochrannej masky, improvizovaných prostriedkov individuálnej och-rany, výber evakuačnej batožiny, rozoznávanie varovných signálov a určenie postupu po ich zaznení preverilo teoretické znalosti aj praktické zručnosti súťažiacich.
Okrem rozhodcov a figurantiek čakala na členov každého družstva v druhej disciplíne, ktorou bola zdravotnícka príprava, jedna zo šiestich otázok zameraná na ukážku správneho ošetrenia úrazu a telefonovania na linku tiesňového volania 112.
Orientácia mapy podľa buzoly, určenie azimutu, odhadnúť vzdialenosť určenú rozhodcami ako aj správne sa orientovať v neznámom teréne podľa určenia svetových strán pomocou prírodných úkazov a javov sa vyžadovala od súťažiacich na treťom stanovišti s názvom pohyb a pobyt v prírode. Na štvrtom stanovišti sa písali testy z civilnej ochrany. Každý člen družstva dostal vlastnú verziu testu s 20 otázkami a riešil test samostatne v snahe zabezpečiť pre družstvo maximálny počet bodov.
Na piatom stanovišti členovia družstiev hasili malé požiare ručnou vedrovou striekačkou. Cieľom bolo zhodiť prúdom vody na jedinú náplň striekačky zo vzdialeného stojana päť terčov – plechoviek.
Na poslednom šiestom stanovišti si každý v súťažiacom družstve preveril pevné nervy, pevnú ruku a presnú mušku pri streľbe zo vzduchovky.
Súťažili v duchu fair play
Vyhodnotenie sa nieslo v duchu slávnostného vyhlásenia výsledkov, udeľovania diplomov, medailí, pohárov, dekorovaní víťazov a odovzdaní vecných cien družstvám na prvých troch miestach a odovzdaní diplomov a vecných cien na ostatných miestach. Okresný úrad si zachoval tradíciu, že aj posledné družstvo si zo súťaže odnieslo diplom a vecné ceny.
Za organizátora a garanta súťaže vedúci odboru krízového riadenia Miroslav Psotka vyzdvihol význam a ciele súťaže, ktorá pripravuje mládež na krízové situácie ohrozujúce ich vlastné životy a životy a zdravie ich blízkych.
Vyjadril presvedčenie, že všetci budú v rozvíjaní svojich znalostí a schopností v tejto oblasti pokračovať, že svoje skúsenosti odovzdajú aj iným školám a tým sa rady mladých záchranárov budú z roka na rok rozširovať.
Organizátori, súťažiaci aj rozhodcovia sa svojich úloh zhostili výborne. Súťažiaci pod vedením svojich učiteľov plnili podmienky súťaže v duchu fair play, dokázali, že sú veľmi dobre pripravení na prípadné krízové situácie a dokážu v núdzi pomôcť nielen sebe, ale aj druhým.
Autor: mps