MARKKLEEBERG, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V nemeckom Markkleebergu sa uskutočnil 16. európsky šampionát. Od uplynulého piatka do nedele si vodní slalomári merali sily v dôležitej konfrontácii v tomto roku. V predolympijskom roku sa totiž bude bojovať o miestenky do Ria de Janeiro, a to na MS v Londýne 16. až 20. septembra.
Silný dážď trval len pár minút
Markkleeberg so svojím umelým kanálom v Kanuparku už vodáci poznajú, neustále je ale v tieni ďalšieho strediska, olympijského Augsburgu. Prvýkrát sa v plnej paráde predstavil Markkleeberg pred štyrmi rokmi s pretekmi Svetového pohára a Slovákom doprial tri víťazstvá.
Bronzom z Markkleebergu si Matej Beňuš uplynulý víkend rozšíril zbierku na ME na tri individuálne medaily. Tesne pred finále singlistov sa prehnal nad Kanuparkom silný dážď, trvalo len pár minút, keď sa silný vietor utíšil, zasvietilo slnko a singlisti mali prijateľné počasie.
„Z minima som vyťažil maximum. Táto medaila ma určite povzbudila, sú to druhé najdôležitejšie preteky v sezóne, takže som veľmi spokojný,“ povedal M. Beňuš.
Druhý slovenský bronz očakával od mladého kajakára Andreja Máleka málokto. Ďalší slovenský kajakár vo finále Martin Halčin skončil s dvoma vynechanými bránkami na 15. mieste. Veľmi sa ale nedarilo Alexandrovi Slafkovskému. So šiestimi trestnými sekundami skončil až šiesty.
V pretekoch tímov sa singlisti Martikán, Slafkovský a Beňuš vrátili na zlatý piedestál, ktorý vlani vo Viedni opustili s bronzom. Blízko k medaile boli v tímoch kajakári Halčin, Málek a Grigar. Neustále svietili na 2. mieste a až predposlední štartujúci Briti a poslední Nemci ich zosunuli na 4. priečku.
Jana Dukátová, Kristína Nevařilová a Kristína Zárubová príjemne prekvapili, keď vyhrali súťaž hliadok 3xK1. O ďalšiu zlatú medailovú radosť sa postarali aj deblkanoe Peter a Pavol Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera, Ján Bátik, ktoré zvíťazili 3xC2 mužov.
Vystihli silu slovenského tímu
Tréner reprezentácie kajakárov Peter Cibák povedal: „Od Andreja sme veľa očakávali, potešilo nás, že to prišlo takto rýchlo. Dokázal to už na nedávnych majstrovstvách sveta do 23 rokov s bronzom, je v ňom veľká perspektíva.“
Aj keď počas pretekov hliadok zafúkalo tak, že sa diváci ledva udržali na nohách, singlista Alexander Slafkovský sa od radosti vykúpal. „Keď neprší, aspoň kvapká, je to určitá útecha,“ povedal veselo.
„Mrzia ma ťuky, aj v hliadkach, našťastie to stačilo a kvôli mne sme neprišli o zlato. Papierovo sme vo svetovom renkingu najvyššie, niektorí okolo nás nám dali prezývku dream-tím, asi vystihli našu silu. Silný vietor nám narobil problémy, je to najhoršie, čo môže počasie pre nás pripraviť.“
Michal Martikán sa členom tímu poďakoval. „Ďakujem im, že sme opäť na výslní. V tímovej súťaži sa nám darí, ťažko nás niekto v bilancii predbehne. Verím, že ešte takto vydržíme. Individuálne preteky sa mi nevydarili, keby som sa rozčuľoval, tak mi to nepomôže. Priority v tomto roku sú dané, ak som mal v individuálnych pretekoch kúsok smoly, možno budem mať v ďalších kúsok šťastia.“ ⋌
Finálové výsledky:
C1m: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 97,70 (2), 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 98,15 (2), 3. Matej Beňuš (SR) 100,18 (0), ... 6. Alexander Slafkovský (SR) 102,15 (6)
K1m: 1. Boris Neveu (Fr.) 90,80 (0), 2. Alexander Grimm (Nem.) 92,07 (0), 3. Andrej Málek (SR) 94,02 (2), ... 15. Martin Halčin (SR) 203,03 (104)
C1ž: 1. Kimberley Woodsová 123,13 (4), 2. Mallory Franklinová (obe V. Brit.) 125,85 (4), 3. Nuria Vilarrublová (Špan.) 127,89 (4),
3xC1m: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 115,03 (6), 2. Česko (Michal Jáně, Stanislav Ježek, Tomáš Rak) 117,70 (2), 3. Veľká Británia (David Florence, Ryan Westley, Adam Burgess) 119,24 (4)
3xK1m: 1. Nemecko (Sebastian Schubert, Hannes Aigner, Alexander Grimm) 105,76 (2), 2. Veľká Británia (Richard Hounslow, Joseph Clarke, Bradley Forbes-Cryans) 108,01 (0), 3. Taliansko (Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro) 109,81 (2), 4. Slovensko (Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar) 111,08 (4)