RUŽOMBEROK. Jej zadávateľom je mestská samospráva. Momentálne sa realizuje letná etapa odoberania vzoriek, aby sa dali porovnať s uplynulým vykurovacím obdobím.
„Prvú časť meraní sme uskutočnili počas hlavnej vykurovacej sezóny od polovice januára do začiatku marca. Z ovzdušia sme odobrali viac ako dve stovky vzoriek, ktoré podrobujú rôznym detailným analýzam v laboratóriách Vysokej školy banskej v Ostrave," povedal Jiří Bílek zo spoločnosti Envirta CZ.
Monitorovali aj moravsko-sliezsky kraj
Podstatou podľa neho je presná identifikácia zdrojov znečistenia. Monitorujú nielen bezprostredné okolie papierní, ale aj ciest a okrajové časti mesta, pokračoval s tým, že obdobné monitorovacie projekty realizovali pre celý Moravsko-sliezsky kraj a v menšom rozsahu aj v Plzni, Brne či Prahe.
„Všeobecným trendom v našich zemepisných šírkach v poslednom období je prudký pokles znečistenia ovzdušia. Zásadný rozdiel je, že v minulosti sa dostávali z komínov bez filtrov hrubé častice. V súčasnosti prenikajú do ovzdušia najmä jemné čiastočky, ktoré majú najväčší dosah na naše zdravie," spresnil Bílek.
Prach nepozná hranice
Ďalej vysvetlil, že hlavným princípom je vedieť o každom potenciálnom zdroji znečistenia, z čoho sa skladá.
„Zároveň potrebujeme vedieť, čo presne ľudia dýchajú. Veľmi dôležité je zistiť, ako tie častice putujú, lebo mnohí sú presvedčení, že sú práve z toho komína, ale v skutočnosti prilietajú úplne odinakiaľ," skonštatoval.
Zlepšovanie úrovne ovzdušia je podľa neho postupný dlhodobý proces. „Treba mať pritom na pamäti, že prach nepozná hranice a tento región je prakticky súčasťou veľkej katovicko-ostravskej aglomerácie. Nevyhnutne musíme dať hlavy dokopy, spojiť všetky sily a prostriedky a začať to riešiť spoločne," dodal Bílek.