LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Budúci strojní mechanici, autoopravári, maliari, elektrikári a murári absolvovali uplynulý týždeň praktickú časť záverečných učňovských skúšok.
Približne štyridsať učňov zo Strednej odbornej školy stavebnej v Liptovskom Mikuláši po úspešnej praktickej časti pre získanie výučného listu čaká ešte teoretická časť.
Žiakom pripravujú zmysluplné úlohy
Mladí remeselníci dostali v rámci skúšok úlohu vyrobiť niečo s praktickým využitím.
„Žiakom sa vždy snažíme pripraviť zmysluplné úlohy, bez toho by učňovské skúšky nemali zmysel,“ povedal zástupca riaditeľa pre odborný výcvik Ján Poliak zo školy, ktorá ako jediná v regióne, vzdeláva učňovskú mládež v strojárskych a stavebníckych odboroch.
Dodal, že základnou úlohou školy je, aby čo najviac absolventov našlo hneď po získaní výučného listu uplatnenie a trvalé zamestnanie.
„Ak sa to učňom nepodarí, celé naše aj ich úsilie sa zmarí. Našich žiakov sa preto snažíme umiestňovať už od prvého ročníka na prax do šiestich výrobných podnikov v meste,“ vysvetlil J. Poliak.
Žiaci z lepšími študijnými výsledkami budú ešte pokračovať v nadstavbovom štúdiu a svoje odbory ukončia maturitou.
V rámci štúdia praxuje v miestnej strojárskej firme aj Dušan Šmoll. „Po skončení školy by som sa tam chcel aj zamestnať. Firma má vynikajúce podmienky a naučil som sa tam oveľa viac, ako keby som sedel iba v škole.“
Nízke náklady, profesionálny výsledok
Mladí strojári vyrobili rozmernú oceľovú bránu, kovové dvere, bráničku aj špeciálne stoly na pripravovanú celoslovenskú súťaž v armwrestlingu, za ktorou je meno známeho miestneho šampióna v pretláčaní s študenta stavebnej školy Martina Kubíka.
Mladí murári v rámci učňovských skúšok zrekonštruovali aj sociálne zariadenia školákom a škôlkarom v mestskej časti Demänová. Práce pod dozorom majstrov odborného výcviku trvali päť mesiacov, náklady presiahli 12-tisíc eur.
J. Poliak povedal, že ide o ideálny príklad vzájomne výhodnej spolupráce škôl. „Naši žiaci sa tejto výzvy nezľakli, prácu urobili poctivo, za ich kvalitnú robotu ručíme. Takýmto spôsobom sme ochotní pomôcť aj ďalším školám v okolí. V prvom rade musí byť všestranná ochota a pochopenie, učňom nejde práca tak rýchlo ako profesionálom,“ dodal Poliak.
„Takúto spoluprácu sme využili už viackrát a opäť sme boli spokojní. Náklady boli podstatne nižšie, ako keby sme si objednali stavebnú firmy a výsledok je ako od profesionálov,“ uzavrel riaditeľ Základnej školy Demänovská cesta Juraj Chrapčiak.