LIPTOVSKÝ JÁN. Zdá sa, že tohtoročný „dortfest“, ktorý bol v Liptovskom Jáne 26. až 27. júna, liptovské leto odštartoval naplno a nadlho.
A ešte jedna pozitívna správa. V kúpeľnej obci sa vlani ubytovalo o 27 percent viac návštevníkov oproti minulosti sa.
„Nie som škodoradostný, ale tešíme sa z toho v samospráve, pretože tento pozitívny trend sme zaznamenali jediní v Liptove. Všade to tak nebolo,“ skonštatoval starosta obce Juraj Filo.
Príjmy z turizmu použijú na rozvoj cestovného ruchu
V tejto súvislosti podčiarkol fakt, že sa zvýšená návštevnosť a viac ubytovaných hostí odrazilo i na príjmoch obce.
„Samozrejme, že tie peniaze sa vrátia do rozvoja cestovného ruchu u nás. V nasledujúcom období zmeníme a rozšírime počet informačných tabúľ a pripravujeme ďalšie novinky.“
Kuriózna tabuľa bez pána
Ak je reč o tabuliach, jedna z nich, oproti hotelu Ďumbier na konečnej autobusovej zastávke, akoby nemala pána. Škodoradostne si pred ňou turisti robia selfie a posielajú na všetky strany. Bola na nej mapa, ale už niekoľko rokov je iba vyblednutou, skoro bielou plochou, ktorej okraje pripomínajú, čo tam voľakedy bolo.
„Nikto asi nevie, komu tabuľa patrí,“ poznamenal starosta. Ale hanbu robí všetkým.
Atraktívne kúpanie v minerálke
Ľudí neubudlo ani v kadi, čo je typická svätojánska ochutnávka teplice v originálnom balení – vyvieračky. Ani v podvečernom čase začiatku slávností návštevníci nechýbali priamo v minerálke, v ktorej sa dá kúpať, ale je aj pitná. Možno nie celkom priamo z kade, pretože o aktuálnych požiadavkách hygienickej služby samospráva vie.
V protokole zverejnenom na webe obce sa okrem iného uvádza, že v zmysle zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia má obec verejnosť navštevujúcu kaďu viditeľným označením informovať o nevyhovujúcej kvalite vody v kadi a možnosti kúpania výlučne na vlastné riziko.
Regionálna hygienička Gabriela Guráňová zhodou okolností býva od kade čo by kameňom dohodil, a tak v tom možno vidieť aj jej profesionálny záujem, čo je správne. Ale zatiaľ sa nikomu nič nestalo.
V tomto roku vyvieračku, ktorá je magnetom a zároveň aj tradičným miestom otvorenia letnej turistickej sezóny i časti programu Svätojánskych dní, dokonca museli z gruntu vyčistiť a upraviť dno.
Obec sa stále rozvíja
Počas roka v Liptovskom Jáne nezaháľali. Veľa sa zmenilo aj na Novej ulici. „Viem, že si mnohí mysleli, že novučičký asfalt bude na vozovke Novej ulice už do našich slávností. Žiaľ, finišér nebol k dispozícii, a tak finálnu podobu dostane ulica v júli. Ale dokázali sme zrealizovať vyše dva kilometre chodníkov vydláždených zámkovou dlažbou za 150-tisíc eur. Časť investícií je z eurofondov. Žilinský samosprávny kraj položí asfaltový koberec na cestu tretej triedy v dĺžke viac ako kilometer, “ pripomenul J. Filo.
Nezabudli ani na cyklistov
Počas tohtoročného leta sú k dispozícii nové vyznačené cyklochodníky, pretože cyklisti si už našli cestu aj do tejto časti nízkotatranského masívu. Najmä potom, čo majitelia lesov vyasfaltovali príjazdovú cestu od Stanišovskej jaskyne po Bystrú. „Chodník pokračuje ďalej cez Svídovské sedlo a dole do Bockej doliny,“ povedal J. Filo.
Dobrá spolupráca s firmami
Svätojánske dni boli jednou z dvanástich akcií, ktoré samospráva organizuje v tomto roku. Obec spolupracuje aj s miestnymi ubytovateľmi a firmami. Spoluprácu so súkromníkmi si starosta pochvaľuje a aj v tom vidí súvis medzi úspechmi, ktoré v cestovnom ruchu v obci dosahujú.
Úspešné bývajú letné aj zimné turistické sezóny, obec a dolina poskytuje možnosti pre návštevníkov desať mesiacov do roka. V iných oblastiach Liptova dominuje buď letná, alebo zimná sezóna.
„Našou snahou je vrátiť Liptovskému Jánu jeho slávu v časoch c. k. monarchie, keď boli kúpele vyhľadávaným miestom relaxu a zábavy. V tejto súvislosti sme v tomto roku založili akciovú spoločnosť Svätojánske kúpele,“ dodal J. Filo.