PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Bývalému ľupčianskemu pravému obrancovi už pomaly ťahá na osemdesiatku. Hrával spoločne aj s bratom, dvojičkou Gustávom, ten bola ale brankár. F. Bartánus bol aktívnym hráčom v obci takmer dvadsať rokov. Odkedy skončil, snaží sa nevynechať žiadny futbalový zápas doma, ani u súpera.
Na začiatky futbalu v obci si ale F. Bartánus nepamätá. Tie siahajú až do roku 1925, vtedy futbaloví nadšenci dali dokopy prvé mužstvo. O sedem rokov od založenia dostal z podnetu miestnej mládeže názov Roľnícky športový klub. Klubové farby boli žltá a zelená a futbalisti ich používajú aj dnes. Po rôznych ťažkostiach sa v roku 1935 dostavil aj prvé úspechy, keď na majstrovstvách malo-klubov dolného Liptova skončili futbalisti z Ľupče druhí.
Medzi vojnami futbal v dedine nehrali
Futbalový život sa v dedine postupne rozbiehal. Skupina športovcov založila ďalšie združenie pod názvom športový klub Nemecká Ľupča. Trieštenie v športovej základni ale zakrátko spôsobilo zánik obidvoch klubov a futbal sa tak v medzivojnovom období z dediny vytratil.
Futbal v Ľupči opäť ožil až v päťdesiatych rokoch, vtedy začal za TJ Sokol Partizánska Ľupča aktívne hrávať aj F. Bartánus. Zaspomínal, že mužstvo hralo v III. okresnej triede a ihrisko bolo takmer v centre obce, dnes na jeho mieste stojí krčma a potraviny.
V sedemdesiatych rokoch si Ľupčania svojpomocne vybudovali nové, súčasné ihrisko a keď potom na ňom v osemdesiatych hrali v II. triede, teda najvyššej okresnej súťaž, bol to vrchol v ich futbalovej kariéry. Nezaostávali ale ani žiaci, keď sa im v sedemdesiatych rokoch podarilo postúpiť do krajskej súťaže a vydržali tam jeden rok.
Na futbal chodilo aj päťsto fanúšikov
Čulému dôchodcovi a bývalému obrancovi v pamäti utkveli stretnutia s ružomberským či mikulášskym béčkom, ale aj s Liptovským Hrádkom. Na susedské derby stretnutia s Liptovskými Sliačmi tiež nevie zabudnúť, na futbal sa vtedy prišlo pozrieť aj päťsto fanúšikov, Sliačania chodili cez kopec pešo.
Futbalový veterán spomenul aj niekoľko svojich vynikajúcich spoluhráčov hráčov, no niektorí z nich už, žiaľ, nežijú. „Hrával so mnou Alfonz Ondrejka, Štefan Litva, Maťo Krakovský ale aj Ján Šimček, dodal, že to bola vynikajúca partia,“ dodal.
Ľupčiansky futbalový oddiel v minulosti. F. Bartánus už ako funkcionár prvý vľavo hore.
M. Krakovský prišiel z Ružomberka potom, čo sa do Ľupče priženil. F. Bartánus si pamätá, ako Hrádočanom strelil tri kusy hlavičkou. Podobnou posilou bol aj Jozef Kralčiak, ten ale predtým hrával za Okoličné, predchodcu súčasného Tatrana.
Klub niekoľkokrát zmenil meno
„Doma sa nám podarilo zdolať aj Ružomberok B 2:1. Bola to veľká sláva, veď patrili medzi najlepších v súťaži a my sme boli tak uprostred tabuľky. Vždy keď sme vyhrali, pozbierali sme sa do klobúka po päť korún, vypili a zaspievali, bola to pre nás oslava,“ zaspomínal bývalý futbalista.
V dedine vtedy žilo viac ako tritisíc ľudí, takže bolo aj z čoho do futbalových družstiev vyberať. Postupom rokov ale klesol počet obyvateľov o viac ako polovicu, takže dnes je situáciu už iná.
Futbalisti klub niekoľkokrát počas histórie premenovali. V roku 1961 zmenil názov z TJ Sokol na TJ Klas Partizánska Ľupča a o päť rokov neskôr zase na TJ Slovan Partizánska Ľupča. Mužstvo do sezóny 1998/1999 vstúpilo ako FK Slovan Partizánska Ľupča. Posledný názov OFK Partizánska Ľupča nesie klub od sezóny 2004/2005.
Vybavenie je dobré, trápi ich nezáujem
Súčasným predsedom obecného futbalového klubu je Ladislav Rybák. Tajomníkom je Július Sokol.
„Sú to chlapi na svojom mieste, bez nich by futbal v dedine za veľa nestál. Musia si ale vychovať nasledovníkov, aby po ich odchode úroveň v klube neupadala,“ stručne zhodnotil súčasnú situáciu v ľupčianskom futbale F. Bartánus.
L. Rybák dodal, že materiálne vybavenie klubu je v súčasnosti neporovnateľne lepšie, ako to bolo v minulosti. Trápi ho ale nezáujem o šport hlavne v mládežníckych súťažiach.
„Približne pred pol rokom sme mali v dedine aj družstvo dorastu, chlapcov sme vozili z okolitých dedín, mali ich asi dvadsať, futbal ich ale potom prestal baviť, tak sme družstvo rozpustili,“ dodal L. Rybák s tým, že žiakom sa v Ľupči darí, tí boli dokonca dvakrát aj majstrami okresu.
Chlapci bez dievčaťa nechcú ani hrať
Zaujímavom posilou medzi žiakmi je dievča, volá sa Beáta Petercová. „Keď si zranila členok, tak chlapci nechceli bez nej nastúpiť v Palúdzke na zápas, báli sa, že prehrajú. Predtým než prišla k nám, hrávala v Ružomberku, takže mala slušné skúsenosti, chlapci sa od nej majú stále čo učiť,“ doplnil predseda klubu.
Áčko OFK momentálne hrá v II. triede. Po sezóne 2014/2015 skončili na desiatom mieste s tridsiatimi troma bodmi. Ešte v sezóne 2013/2014 okúsili aj I. triedu. „Veľmi sa nám nedarilo, tak sme sa opäť vrátili do dvojky. Teraz je našou prioritou stabilizovať postavenie v tabuľke a omladiť káder,“ stručne opísal plány L. Rybák.
Okrúhle výročie organizovaného futbalu oslávia športovci v Partizánskej Ľupči v sobotu 18. júla na futbalovom štadióne OFK. Hlavný program budú tvoriť futbalové zápasy. V prvom sa na ihrisku predstavia žiaci v prípravnom zápase proti družstvu z Liptovských Sliačov.
L. Rybák (vľavo) a F. Bartánus (vpravo).
Mužstvá dospelých si zmerajú sily na turnaji. V zápasoch sa stretnú domáci Partizánska Ľupča a susedia z Ľubele, Ludrovej a Liptovských Sliačov.
Do Ľupče prídu futbalové legendy
Za najväčší ťahák považuje L. Rybák zápas Internacionálov Slovenska proti domácim starým pánom, bývalým futbalistom OFK.
Na ihrisku v Partizánskej Ľupči si na pozvanie starostu Ľubomíra Friča v sobotu zahrajú slovenské futbalové legendy Dušan Galis, Ľubomír Faktor, Jaroslav Timko, Bartolomej Juraško, Jozef Majoroš, Viliam Hýravý, Róbert Semeník, Dušan Tóth, Karol Praženica, František Mikuláš, Martin Obšitník, Štefan Maixner, Vladimír Kinder a Miloš Glonek. Trénerom bude Jozef Adamec a asistentom Ladislav Petráš.
„Každý, kto si nájde cestu na futbalové ihrisko v Partizánskej Ľupči, uvidí okrem futbalu aj bohatý sprievodný program. Chceme, aby oslavy boli hlavne silným zážitkom pre ľudí a fanúšikov futbalu,“ uzavrel L. Rybák.