RUŽOMBEROK. Mestskí poslanci sa mali opätovne zaoberať pre Ružomberčanov mimoriadne citlivou témou budovy čerpacej stanice oproti Hypernove.
Veľké protesty vyvolalo pred štyrmi rokmi počínanie mesta, keď vtedajší poslanci schválili bratislavskej spoločnosti nájom pozemku v centre mesta bez verejnej súťaže. Uplatnili vtedy inštitút o osobitého zreteľa, ktorým bol finančný dar vo výške 15-tisíc eur.
Nájom na 15 rokov a za tritisíc eur ročne
Spoločnosť vtedy tvrdila, že pozemok chce využiť ako parkovisko. Netrvalo dlho a tušenie mnohých Ružomberčanov sa naplnilo.
Podnikatelia zmenili rétoriku a na pozemku v blízkosti sútoku Váhu a rieky Revúca už nechceli stavať parkovisko, ale čerpaciu stanicu.
Výška nájmu bola symbolická, ročne platí spoločnosť za meter štvorcový tri eurá, spolu je to približne tritisíc eur. Nezmenila sa ani po tom, ako spoločnosť začala využívať pozemok na komerčné účely.
Poslanci zmenu zámeru na výstavbu čerpacej stanice odsúhlasili, ale stanovili podmienky.
Po ukončení nájomnej zmluvy na 15 rokov musí dať spoločnosť pozemok do poriadku, odstrániť z neho environmentálnu záťaž.
Mestu ponúkajú hodnotu zo znaleckého posudku
Kauza pripravila o politické sympatie niektorých poslancov a symbolizovala potrebu lepšieho záujmu ľudí o veci verejné a rozvoj centra mesta. Aktivisti proti benzínke otvorene hovorili o zlyhaní vtedajších predstaviteľov mesta a zastupiteľstva.
Benzínka dnes stojí, jej výstavba stála 200-tisíc eur, vodiči nakupujú pohonné hmoty, popíjajú kávu.
V posledných týždňoch ale kauza začala opäť kaliť pokoj Ružomberčanov.
Spoločnosť požiadala mesto o kúpu pozemku, na ktorej stojí jej čerpacia stanica. Za približne tisíc metrov štvorcových v centre ponúkali mestu približne 26-tisíc eur.
Zo zdroja blízkeho radnici sme sa dozvedeli, že niektorí poslanci odmietali pozemok predať, niektorí zas chceli zaň pre mesto viac peňazí.
Poslanci sa nevedia dohodnúť
Vedenie mesta na minulotýždňovom rokovaní zastupiteľstva návrh na poslednú chvíľu stiahlo z programu. Poslanci s tým súhlasili.
„Poslanci neboli v názore na odkúpenie vôbec jednotní, nevedeli sa dohodnúť. Rozchádzali sa v tom, či pozemok vôbec predávať a ak áno, za akú cenu,“ vysvetlil primátor Igor Čombor.
V súčasnosti je teda spoločnosť na prenajatom mestskom pozemku, ktorý by mala dať po uplynutí nájmu do pôvodného stavu.
Poslanci sa na minulotýždňovom stretnutí nezaoberali predajom pozemku, to ale neznamená, že sa do rokovacej sály návrh v budúcnosti nevráti.