Rúfusove básne zneli na omši v Paríži

Dobré vzťahy s Francúzskom majú základ v minulosti. Stačí spomenúť generála francúzskej armády a spoluzakladateľa Československa Milana Rastislava Štefánika, či účasť francúzskych partizánov na bojoch proti fašizmu počas SNP v roku 1944.

Zľava: kardinál Jozef Tomko, podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister financií Peter Kažimír a veľvyslanec Slovenska vo Francúzsku Marek Eštok.Zľava: kardinál Jozef Tomko, podpredseda vlády Slovenskej republiky a minister financií Peter Kažimír a veľvyslanec Slovenska vo Francúzsku Marek Eštok. (Zdroj: ARCHÍV JOZEF TARABA)

Francúzsko bolo krajinou, ktorá prijala viaceré vlny emigrácie Slovákov. Francúzsko a zvlášť Paríž sú lákadlom aj pre slovenských študentov, umelcov a vedcov. Francúzsko ostáva jedným z najvýznamnejších ekonomických a obchodných partnerov Slovenskej republiky.

Dôkazom toho je i prítomnosť viac ako 400 francúzskych firiem na Slovensku s francúzskymi investíciami vo výške viac ako 5 miliárd eur.

Duchovné centrum Slovákov

O obojstranne prospešné vzťahy v oblasti prezentácie Slovenska, udržanie národnej identity Slovákov a rozvíjanie ich národného a duchovného dedičstva sa stará naše veľvyslanectvo a krajanské spolky vo Francúzsku za účinnej podpory súčasnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci sa stretávajú na jednom z najprestížnejších miest Paríža v Kostole Sainte Marie- Madeleine v Paríži. Kostol sv. Magdalény je duchovným centrom Slovákov vo Francúzsku: Tu sa konajú slovenské vianočné koncerty, slovenské omše, tu vystupujú umelci (nedávno Lúčnica), konajú sa svadby.

Cyrilo-metodský kult ako pilier slovenskej emigrácie

Kostol sa staval 85 rokov. Napoleon I. ho chcel premeniť na Pamätník Veľkej armády. Dňa 2. decembra 1806 vo vojenskom tábore v Poznani cisár Napoleon podpísal dekrét na vytvorenie chrámu ku sláve francúzskej armády.

Ale po ruskom neúspechu Napoleon v roku 1812 upustil od oslavného chrámu a vrátil sa k pôvodnému jednoduchému kostolu.

Obdobie najmä júlovej revolúcie v roku 1830 nebolo naklonené myšlienke dostavby kostola. Uvažovalo sa o opere, národnej knižnici i nádraží. Nakoniec sa kostol dostaval a 9. októbra 1845 i vysvätil. Je 108 metrov dlhý, 43 metrov široký a 30 metrov vysoký. Strechu drží 52 korintských stĺpov 20 metrov vysokých. Korintské stĺpy sú vyššie ako originály v Grécku alebo Ríme.

SkryťVypnúť reklamu

Pod kostolom je kaplnka s obrazom Cyrila a Metoda patrónov Slovanov a spolupatrónov Európy. Cyrilo-metodský kult nie je len odkazom na minulosť, ale je stále živý a jedným z hlavných pilierov slovenskej emigrácie.

V kostole sa 21. júna tohto roku konala slávnostná omša k sviatku sv. Cyrila a Metoda. Omšu celebroval kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt kongregácie pre evanjelizáciu národov. Jej cieľom bolo vyprosiť pokoj a mier v Európe, osobitne medzi slovanskými národmi.

Slovanské písmo schválil pápež Hadrián II.

Hlavný celebrant Jozef Tomko v úvodných slovách vyzdvihol význam príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu v roku 863.

Ich prínos pre Slovanov bol oveľa väčší ako napr. legenda o vlčici pre vznik Ríma či história Aztékov pre Mexičanov. Cyril a Metod priniesli slovo a písmo.

SkryťVypnúť reklamu

Z 24 malých písmen gréckej abecedy zostavili slovanské písmo, ktoré v roku 867 schválil pápež Hadrián II. To umožnilo slovanskému obyvateľstvu sledovať bohoslužby vo svojom jazyku.

Tým naši predkovia získali celkom iný pohľad na život a Európa mohla rásť. Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovanov a zvlášť Slovákoch jednu z najdôležitejších kapitol, uzavrel slávnostnú reč Jozef Tomko.

Prítomní okrem Slovákov a Francúzov boli zástupcovia slovanských národov, ich cirkevní predstavitelia a veľvyslanci pôsobiaci vo Francúzsku. Slovenskú republiku na slávnosti zastupoval podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, veľvyslanec SR vo Fancúzsku Marek Eštok a početní zástupcovia krajanskej komunity vo Francúzsku.

Krajania boli oblečení
v slávnostných krojoch

Prítomní krajania boli poobliekaní v slávnostných ľudových krojoch od Malaciek, Detvy, Čičmian až po Svidník. Medzi Liptákmi nechýbala Soňa Cédille-Tarabová, presidente du Comite de Jumlage a čestná občianka obce Liptovský Ján.

Táto eucharistická slávnosť ukázala, že ani štvrté pokolenie Slovákov nezabúda na Slovensko a hrdo recitovali báseň: Slovák som, Slovák budem, pokiaľ čižmy nosiť budem.

Slávnosť sprevádzal spevácky zbor Aleluja z Kapušian. V odpoludňajších hodinách mal v kostole samostatný koncert. Na záver zazneli básne Milana Rúfusa Modlitba za Slovensko a Modlitba za rodičov v podaní detí zo slovenskej škôlky vo Francúzsku.

Autor: Jozef Taraba

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 456
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 642
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 426
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 468
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 057
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 666
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 557
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu