LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Rohonciho záhrada totiž voňala v sobotu 18. júla bublaninou od výmyslu sveta, medovníčkami, prírodnými mydielkami, bylinkami, mastičkami a všeličím možným, čo liptovskí Šikovníčkovia vytvorili.
Ťahákom tohtoročného Šikovného trhu bola ovocná bublanina, odmena pre víťazku večera s hokejistom Jurajom Bačom. No nepečte, keď sa črtá taký pekný večer!
Bublanín sa na troch stolíkoch zišlo štrnásť. Tieto pečené výtvory ochutnávali a hodnotili návštevníci trhoviska. Pobehovali s táckami s koláčikmi medzi stolmi a „...táto je fajná, táto ešte lepšia, čerešňová je famózna, marhuľová výborná.“
Ťažké sladké rozhodovanie, víťazkou sa nakoniec stala čerešňová bublanina od Zuzany Hubovej z Ružomberka.
Gordický uzol rozmotali deti
Organizátori podujatia – Komunitná nadácia Liptov (KNL), nezisková organizácia Národný Trust a Spoločnosť Kolomana Sokola – pripravili už tradične na otvorenie trhu úlohu pre „otvárateľa“.
Tohto roku ním mal byť primátor mesta Ján Blcháč. Keďže v tom čase bol na inom podujatí v meste, úlohu za neho riešili deti. Očividne si na nej zgustli. S im vlastnou ľahkou spontánnosťou rozpletali špagátik za špagátikom, až z uzla ostali len šnúročky.
Čo je vlastne gordický uzol? Wikipédia pošepkala, že je to uzol z legendy o lane na vojnovom voze Gordia z Frýgie, ktorý zauzlili grécki bohovia a ktorý mal neoddeliteľne spojiť oje a záprah frýgskeho boha Sabazia. Podľa povesti, ten, kto rozviaže uzol, stane sa kráľom celého (vtedajšieho) sveta.
V roku 333 pred Kristom sa o to vraj pokúsil Alexander Veľký, no keď sa mu uzol nepodarilo rozviazať, rozhneval sa a preťal ho svojím mečom. Uzol teda nerozviazal a kráľom sa nakoniec tiež nestal (respektíve stal, ale na veľmi krátku dobu).
Dnes sa týmto slovným zvratom označuje problém, ktorý sa považuje za mimoriadne ťažko riešiteľný. Očividne deťom v Rohonciho záhrade ponúkaný uzol nepredstavoval veľký problém, a tak trh mohol nadobúdať na obrátkach.
Hudba, cirkus, vínko i dubáčiky
Celému podujatiu vyhrávala takmer nepretržite muzika. Mince vo fontáne, pridali sa aj Skaja s Peťom Petiarom. Samozrejme, nechýbali piknikové deky na posedenie, dobroty do bruška i pastva pre oči. Čokoľvek sa návštevníkom trhoviska zapáčilo, nepomohli si medzi stánkami euráčikmi.
Tie tam neplatili. Regulérnou menou boli takzvané šikovníčky, za ktoré si záujemcovia mohli vymeniť originálne výrobky vystavovateľov.
Niekto šikovníčky nechal za dubáčiky liptovského rezbára Dalibora Novotného, iný ich vymenil za maľované tričká či hodvábne šatky Nadeždy Mišíkovej, alebo skončili v rukách Ivony Húževkovej Mikušovej za prírodné mydlá olivové, škoricové či z kozieho mlieka.
Viera Jurášová ich menila za mastičky a tinktúry, iní Šikovníci napríklad aj za originálne zápisníčky s dreveným obalom, háčkované svetríky, kvetinové čelenky do vlasov, vankúšiky, srdiečka, maľované medovníčky, koláčiky, náušničky, náhrdelníky.
Každý podľa svojej šikovnosti a gusta. Výber bol veľký, aj keď s návštevnosťou to spočiatku vyzeralo slabšie, pretože z oblohy strašila čierňava.
Možno ju svojím šantením rozohnal CirKus Kus, ktorého žongléri hovorili nielen po slovensky, ale mali medzi sebou aj niekoľkých Talianov, takže v záhrade zaznievala aj taliančina.
Boli super šikovní, pretože chodili nielen po lane, ale pri chôdzi po ňom aj žonglovali, vystrájali všelijaké kúsky, rozkrúcali taniere na paličkách a rozosmievali divákov.
Magické lampióny čakali na tmu
Deti si na trhovisku určite prišli na svoje. Priťahovali nielen rôzne preliezačky, ale aj maľovanie na tvár, maľovanie na plot, maľovanie tričiek. Počas celého popoludnia sa zo stromov na frmol v Rohonciho záhrade pozerali lampióny všelijakých tvarov.
Ich čas prišiel po zotmení. Rozsvietili sa a záhrada dostala magický nádych, ktorý ešte podporila mágia tanca s Dancemániou či mágia ohňovej šou.
„Šikovný trh má už svoju tradíciu a teší sa z množstva stálych i pribúdajúcich nových návštevníkov. A to je ten pravý dôvod, prečo to z ročníka na ročník opätovne realizujeme i napriek tomu, že celá organizácia je postavená na dobrovoľnej báze. Bez pomoci našich dobrovoľníkov a rodinných príslušníkov by sme Šikovný trh nemohli realizovať,“ povedala Jana Mrlianová, správkyňa KNL.
„Našťastie, máme okolo seba množstvo skvelých ľudí, ktorí nielenže sú šikovní, ale aj ochotní pomôcť dobrej veci. Už teraz sa môžeme tešiť na ďalší Šikovný trh, ktorý bude 21. novembra v synagóge v Ružomberku. S niektorými vystavovateľmi šikovného trhu sa budete môcť stretnúť aj v rámci festivalu Kogenfest 2015 na Borovej Sihoti v sobotu 8. augusta,“ dodala Jana Mrlianová.