LIPTOVSKÉ REVÚCE. Do tuctu súťažných stromov v ankete Strom roka sa po vlaňajšej prestávke dostali dvaja zástupcovia z Liptova. Brest horský má 234 rokov, priemer kmeňa 502 centimetrov a rastie v záhrade kaštieľa Mitošiny.
Druhý finalista si právom vyslúžil pomenovanie stromový deduško. Jaseň štíhly je jedným z trojice jaseňov rastúcich v Stredných Revúcach medzi hlavnou cestou a tokom Revúčanky.
Jasene sa zvyčajne dožívajú od 250 do 300 rokov. Ten liptovský, z trojice uprostred, má vo svojich letokruhoch zapísaných neuveriteľných 500 rokov dejín revúckeho chotára.
Velikán zasluhujúci obdiv
Vek zistili na základe meraní len nedávno najmä z priemeru kmeňa a porovnávacích tabuliek pre jaseň štíhly. Práve pre svoju dlhovekosť ho prihlásili do celoslovenskej ankety Strom roka. Pričinil sa o to Miroslav Saniga, známy prírodovedec a spisovateľ, ale najmä zanietený znalec prírody a nielen tej veľkofatranskej.
„Záleží mi na prírode, aby sme ju tu nechali budúcim generáciám v použiteľnom stave. To znamená, aby v nej našli rozmanitosť, v potokoch ryby, v povetrí vtáky, na brehoch rieky stromy. Nuž a takýto velikán - obor, pamätník dávnych čias, si zaslúži nielen náš obdiv, ale najmä pozornosť,“ vysvetlil dôvod, pre ktorý sa rozhodol poukázať na jedinečnosť jaseňa aj v celoslovenskej súťaži.
Chráni pred bleskami
Ľudia sadili jasene pre ich kvalitné drevo. Predkovia verili, že odháňa blesky a chráni pred nahnevaným hromovládcom Perúnom, preto ich možno nájsť v blízkosti domov.
Revúcke jasene rastú pri rieke a hlavnej ceste, teda na mieste, kde by mohli niekomu zavadzať. Napriek tomu tu sledujú a strážia ľudí už storočia.
Saniga to vysvetľuje tým, že existujú stromy, ktoré si ľudia vážia.
„Akoby ich chránilo nejaké neviditeľné fluidum, lebo zo seba vyžarujú pozitívnu energiu. Vari len takéto niečo nadprirodzené zabránilo ostriu sekery alebo zubom píly bruchačky, čo i len dotknúť sa drieku tohto stromového Matuzalema,“ povedal prírodovedec.
Štyristoročný predchodca vyschol
Revúcky chotár ukrýva alebo ukrýval viacero stromových unikátov. V roku 2009 vyhral brest horský v ankete strom roka druhé miesto. Z mimoriadnej pocty sa ale 400-ročný strom tešil krátko. Po pár mesiacoch ho museli vyrúbať, pretože podľahol grafióze, zákernej chorobe brestov, a vyschol.
Ak by revúcky jaseň anketu vyhral, Saniga hovorí že titul venuje pamiatke stromového predchodcu.
Hlasovanie do konca septembra
Anketu strom roka organizuje nadácia Ekopolis. Ľudia môžu hlasovať za strom roka posielaním sms správ alebo prostredníctvom internetu.
Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži Európsky strom roka.
„Okrem toho získa odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste tiež získajú 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia,“ povedal Milan Hronec programový manažér nadácie. Hlasovanie potrvá do konca septembra.