LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Z každého kúta Liptovského Hrádku je do prírody blízko. Obľúbená nie je len Hradská hora či hrádza na brehoch Belej. Hrádočania sa radi prechádzajú aj popri Váhu alebo na stráni pod Zapačom.
Ak sa tam ale chcú dostať, musia najprv prejsť cez Váh. Ako spojnica medzi pravým a ľavým brehom im z mesta priamo už desaťročia slúži len jeden kovový most neďaleko lesného závodu. Druhý je takmer nový, ale nefunkčný.
Starší lyžiari z Liptovského Hrádku aj z Liptovskej Porúbky si pod Zapačom určite ešte pamätajú starý vlek, takzvanú kotvu. Na strmom svahu, ktorý bol v hornej časti úzky a plný nerovností, mal čo robiť aj zdatný lyžiar.
Jedna z posledných sezón bola v zime na prelome rokov 1985/1986. Za takmer dve dekády bez prevádzky, údržby a investícií stredisko zarástlo burinou a ľudia naň takmer zabudli.
Zašlú slávu lyžovania už oprášili
Približne pred desiatimi rokmi prišla spoločnosť Ski centrum Zapač s nápadom oprášiť zašlú slávu lyžovania v známej lokalite na stráni pod Zapčom. Dva vleky s umelým zasnežovaním spustili do prevádzky 26. decembra 2007.
Počas dvoch zimných sezón tam žiaci z Liptovsko-hrádockých škôl absolvovali niekoľko lyžiarskych kurzov, lyžiari odjazdili prvé amatérske preteky po viac ako 15 rokoch a obľúbili si ho aj ľudia z mesta.
V zime roku 2009 už ale stredisko neotvorili. Jedným z dôvodov bola aj ekonomicky náročná prevádzka, hlavne zasnežovanie v strmom svahu.
Súčasťou projektu, ktorý spoločnosť realizovala s podporou Európskych fondov, bola aj pešia lávka cez Váh.
Tá ešte pred niekoľkými rokmi spájala cestu Pri úpuste v Liptovskom Hrádku so stráňou pod Zapačom v katastri Liptovskej Porúbky. Ľudia a cyklisti si na skratku do príjemného prostredia rýchlo zvykli. Dnes je ale most z bezpečnostných dôvodov zatvorený, a teda nefunkčný.
Rekonštrukcii bráni len formalita
Keďže pri stavbe nepoužil investor vhodný materiál a konštrukciu, drsné klimatické podmienky v Liptove spôsobili, že drevená podlaha na mostovke sa za niekoľko rokov úplne rozpadla. Bežný okoloidúci si možno povie, nič vážne, veď stačí vymeniť len laty na podlahe a lávka bude opäť funkčná. Rekonštrukcii mosta, ktorý spája kataster Liptovskej Porúbky a Liptovského Hrádku, bráni ale obidvom samosprávam formalita.
Primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger vysvetlil, že dôvodom sú majetkové pomery.
„Most postavila súkromná spoločnosť ako súčasť malého lyžiarskeho strediska. Tá je v súčasnosti v exekúcii a z právneho hľadiska do súkromného majetku spoločnosti, ku ktorej nemáme žiadny vzťah, zasahovať nemôžeme,“ povedal.
Výšku investície ani termín nepoznajú
Viac sme sa o riešení problému dozvedeli od starostky Jany Gazdičovej z Liptovskej Porúbky. Samospráva sa vlani v novembri obrátila na súd s návrhom na zrušenie obchodnej spoločnosti Ski centrum Zapač, v ktorej mala svoju účasť.
„Ako kompenzáciu chceme do svojho majetku získať práve tento most, aby sme ho mohli opraviť a opäť sprevádzkovať pre verejnosť. Predpokladané náklady sa ale pravdepodobne zvýšia, dôvodom je nevhodná konštrukcia, preto súčasťou opravy bude aj dodatočná investícia do kovových mostoviek,“ povedala starostka.
Termín, kedy však budú opäť môcť Liptovskohrádočania bez- pečne chodiť po opravenom moste ponad Váh, zatiaľ nie je známy.