RUŽOMBEROK. Združenie Osmijanko a zdravotná poisťovňa Dôvera neoddychujú ani v lete a detským pacientom vymaľovali ďalšie detské oddelenie.
Maliari mali k dispozícii ideálny podklad, biele steny, teda čisté plátno, ktoré začali zapĺňať farebnými motívmi. Deti potrebujú hravosť a trochu fantázie. Obrázky a postavičky postupne pribudli na izbách a chodbách, v ambulanciách a aj v detskom kútiku, ktorý slúži deťom na krátenie chvíľ, hranie aj učenie.
Cieľom je priniesť farby do každej nemocnice
Náklady na práce dosiahli približne osem tisíc eur. Osmijanko spolu s Dôverou v Ružomberku vymaľovať asi najväčšie priestory na jedenkrát a práce robili maliari počas plnej prevádzky oddelenia.
„Deti sú v nemocnici zväčša vyplašené a boja sa cudzieho prostredia. Veselé farby a obrázky ich potešia a navodia príjemnejšie myšlienky. Naším cieľom je postupne priniesť farby na každé detské oddelenie v nemocniciach po celom Slovensku,“ povedala Jana Pecsérke Kubranská, riaditeľka Združenia Osmijanko.
Dôvera a Osmijanko spolupracujú už približne desať rokov a podobné aktivity majú za sebou v asi štyridsiatich nemocniciach. Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Martin Kultan povedal, že nešlo vždy len o vymaľovanie priestorov.
Nebolo jednoduché zladiť práce a bežný chod
„V niektorých nemocniciach sme vybudovali návštevnú miestnosť alebo napríklad detský kútik. Rovnako sme pred niekoľkými rokmi takýto detský kútik zriadili aj v ružomberskej nemocnici,“ doplnil.
Zámerne si vybrali letné obdobie, kedy je najviac dovoleniek a aj pacientov je na oddelení trochu menej, ako počas celého roka. „Nebolo ale jednoduché zladiť maliarke práce s bežných chodom oddelení,“ dodal generálny riaditeľ poisťovne.
Dôvod bol jasný, iniciátori myšlienky chceli chorým deťom spríjemniť pobyt v nemocnici. „Lekári stále hovoria, že kultúra prostredia je pre pacienta v nemocnici veľmi dôležitá a pri deťoch to platí dvojnásobne. Investičný dlh v slovenských nemocniciach je stále veľký, to znamená, že by si určite slúžil viac,“ spresnil M. Kultan.
Primár Juraj Valentovič povedal, že keď sa vrátil z dovolenky, oddelenie takmer nepoznal.
Nechýbali červené klaunovské nosy a smiech
„Farebné steny s obrázkami pôsobia na deti veľmi príjemne, sú uvoľnenejšie, lepšie komunikujú a práca s nimi je potom ľahšia.
Rovnaký trend sa snažíme raziť aj my, teda lekári aj sestry, už nechodíme v bielom oblečení, ale snažíme sa obliekať farebne, aby z nás nemali deti strach a nevideli v nás len lekárov, ale aj priateľov,“ vysvetlil primár.
Vedenie nemocnice a hospitalizované deti si vymaľované oddelenie prevzali aj z rúk klaunov zo združenia Červený Nos Clowndoctors. Nechýbali veselé pesničky, červené klaunovské nosy a smiech, veď ich hlavným poslaním bolo deti zabaviť, zbaviť ich strachu a aj takto pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav.
Autor: PR