RUŽOMBEROK. Vlaňajšie hodnotenie spokojnosti pacientov dopadlo pre Ústrednú vojenskú nemocnicu dobre.
Tretie miesto v kategórii fakultné a univerzitné nemocnice v konkurencii štrnástich takýchto zdravotníckych zariadení vedenie potešilo. Následky pacientskych názorov sa ale už prejavili.
Pacientov pribúda
Počet pacientov, ktorí majú záujem, aby ich liečili ružomberskí doktori, sa zvyšuje. Počas prvých šiestich mesiacov roka vykonali lekári 6 660 operácií, čo je asi o tisíc operácií viac ako v rovnakom období minulého roka.
„Len pre zaujímavosť, počas operácií strávili lekári v operačných sálach 365-tisíc minút,“ povedal Jozef Ježík, riaditeľ vojenskej nemocnice.
Dodal, že sa zvýšil aj počet ambulantných pacientov. Za pol roka lekári ambulantne ošetrili a vyšetrili takmer 168-tisíc pacientov, čo je približne o tritisíc viac ako za rovnaké obdobie roku 2014. Z tohto počtu vyše deväťtisíc ľudí ošetrili na pohotovostiach.
Spotreba sa nedá predvídať
Počet operácií dáva tušiť, že aj spotreba krvi v nemocnici bola zákonite vyššia ako vlani.
„Zaznamenaných máme približne 4-tisíc odberov, z toho bolo niekoľko desiatok trombocytových koncentrátov. Zároveň sme na zabezpečenie akútnej terapie na klinických pracoviskách v porovnaní s našimi odbermi asi 1,5 percenta krvi museli nakúpiť od Národnej transfúznej služby,“ informoval Juraj Mitura, prednosta ústavu klinickej hematológie a transfuziológie.
Dodal, že išlo o negatívne krvné skupiny, nákup pri náhlej potrebe či presahujúcej zásoby a potrebu nákupu krvných doštičiek, kedy sa nedá realizovať odber pri nedostupnosti darcu a časovej hrozbe efektu trombocytopénie. V tejto súvislosti je dôležité konštatovať, že s krvou sa nedá nijako predzásobiť. Aj najlepšie skladovaná jednotka krvi, erytrocytový koncentrát nevydrží viac ako 40 dní.
Druhým limitujúcim faktom je realita, že spotreba krvi sa nedá naplánovať v akútnej spotrebe. Nik nedokáže predvídať množstvo úrazov, autohavárií, krvácajúcich vredov, onkologických komplikácií.
Laparoskopická veža už pomáha
Nepoľaviť v trende poskytovať kvalitné lekárske a ostatné zdravotnícke služby sa okrem iného dá len neustálou modernizáciou a skvalitňovaním prístrojového vybavenia pre diagnostiku či pri operačných výkonoch.
Touto cestou sa uberajú aj v ružomberskej nemocnici napriek tomu, že nákup modernej techniky je finančne náročný.
Najvýznamnejšou investíciou v prvom polroku bol nákup 3D laparoskopickej veže pre chirurgickú kliniku. Momentálne pripravujeme verejné obstarávanie na nákup a dodávku angiografu,“ poznamenal riaditeľ.
Ide o zariadenie, ktoré umožní diagnostikovať ochorenia cievneho systému celého tela.
Uplatnenie nájde vo všetkých medicínskych odboroch. Dnes už každý potrebuje angiografiu pre presné stanovenie diagnózy.
Angiograf budú využívať chirurgovia, traumatológovia, ortopédi, neurológovia, neurochirurgovia, očiari, krčiari i onkológovia. Cievny systém môže byť postihnutý celým radom ochorení na rôznych miestach tela.
V ústrednej vojenskej nemocnici pozornosť venujú aj stavebným opravám objektov. V pavilóne detskej kliniky v areáli Považská do konca roka kúrenári opravia rozvody tepla a vody. Na klinike infektológie pribudne nový výťah.