Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky

Singlista M. Beňuš s celkovým triumfom

Singlista Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom seriálu Svetového pohára slalomárov na divokej vode. Vo francúzskom Pau obsadil vo finále 2. miesto, čo mu pohodlne stačilo na konečný
triumf.

Matej BeňušMatej Beňuš (Zdroj: TASR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, PAU. Pre Beňuša bol výzvou vo finále rýchly čas Francúza Tillarda (97,30), z prvého miesta ho síce nevytlačil, no v cieli sa oprávnene radoval. Druhé miesto znamenalo, že v celkovom poradí SP zvíťazil a navyše do internej olympijskej kvalifikácie si pripísal ďalších šesť bodov, rovnako ako v predchádzajúcich pretekoch v Seu d'Urgell.

Ďalší kandidát na prvenstvo, skončil už v kvalifikácii. Michalovi Martikánovi zarátali rozhodcovia ľahký spochybniteľný ťuk na 8. proti-prúdnej bránke, oproti semifinále sa síce zrýchlil o vyše sekundu, no na stupeň víťazov to nestačilo. V pohárovom hodnotení sa prejavila dominancia Slovákov, okrem prvého Beňuša skončil tretí v seriáli SP Alexander Slafkovský, štvrtý Michal Martikán.

Už vo semifinále Matej Beňuš zažiaril, rovnako ako v kvalifikácii zvíťazil, štvrtý Michal Martikán za ním zaostal o 2,81 sekundy. Tesne za finálovou desiatkou skončil Alexander Slafkovský, chýbalo mu na ňu pri štyroch trestných sekundách len 0,06 sekundy.

Smolu si užila trojica slovenských kajakárov. V se-mfinále 11. Martin Halčin sa o finálovú účasť pripravil v jednom dotyku bránky, ak by sa mu vyhol, postúpil by z 5. priečky, takto mu chýbalo na postup 0,65 s. Do bránok, dokonca dvakrát, si ťukol 28. Jakub Grigar a Andrej Málek na poslednom 40. mieste dve bránky z celkového počtu 24 vynechal. Aj u neho platilo rovnaké konštatovanie ako u Halčina, že s čistou jazdou by postúpil.

Kajakárke Jane Dukátovej uniklo prvenstvo vo Svetovom pohári slalomárov na divokej vode najtesnejším rozdielom. Vo finálovej jazde skončila v 5. záverečnom kole SP šiesta.

Aj v debloch sa podarilo len jednej slovenskej lodi zo semifinále postúpiť. Pozoruhodné bolo, že desiatka najlepších zajazdila čisté jazdy, s 5. miestom Škantárovcov (113,50), a to bol jasný kľúč do finále. Na 12. mieste Tomáš Kučera – Ján Bátik nabrali dve trestné sekundy, 18. Pavol a Peter Hochschornerovci po vynechanej bránke sa 'utopili' s 54-sekundovou penalizáciou. Ešte horšie dopadli strieborní na OH v Londýne Briti Florence – Hounslow na 20. priečke s trestnou sadzbou až 206 sekúnd.

Finálové výsledky Pau:

C1m: 2. Beňuš (SR) 97,83, 5. Martikán 101,12 (2), v semifinále 11. Slafkovský 106,36 (4)

Konečné poradie SP: 1. Beňuš (SR) 299, 3. Slafkovský 231, 4. Martikán (obaja SR) 224

K1m: v semifinále 11. Halčin 98,46 (2), 28. Grigar 103,78 (4), 40. Málek (všetci SR) 197,70 (100)

Konečné poradie SP: 8. Halčin 189, 39. Grigar 68, 45. Málek 60

K1ž: 6. Dukátová 110,85 (0), v semifinále 17. Kaliská (SR) 122,70 (2)

Konečné poradie SP: 2. Dukátová (SR) 264 (rozhodol lepší výsledok v záverečnom finále), 21. Kaliská (SR) 103

C2: 5. Škantárovci 112,19 (0), ...v semifinále 12. Kučera – Bátik 115,26 (2), 18. Hochschornerovci (všetci SR) 172,62 (54)

Konečné poradie SP: 8. Škantárovci 150, 9. Kučera – Bátik 140, 16. Hochschornerovci (všetci SR) 93