LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, BANSKÁ ŠTIAVNICA. Slávnostné uvedenie knihy o histórii slovenskej turistiky sa uskutočnilo 8. augusta na vrchole pamätného Sitna.
Kopec nad Banskou Štiavnicou tak pomenoval Andrej Kmeť. V meste s bohatou históriou v roku 1860 vnikol miestny Sitniansky klub pod názvom Sitnya klub. Bol jedným z prvých v Európe.
Liptov bol pre turizmus dôležitý
Na jeho vrchole už v 17. storočí stála Filagória, najstarší turistický objekt na Slovensku. Prezentácia sa uskutočnila za účasti autorov Vladimíra Bártu a Ladislava Khandla.
Kniha opisuje aj turistické osobnosti Liptova. Veľká časť je venovaná Milošovi Janoškovi, ktorý v roku 1911 vydal prvého slovenského sprievodcu po Tatrách a aj prvé číslo Krás Slovenska za pomoci priateľa – Liptáka Mateja Sopku z USA.
Na historických fotografiách, ktoré poskytlo Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, sú mnohí ďalší, ako jeden z prvých slovenských horolezcov Andrej Žuffa ml., nestor liptovskej turistiky Július Stankoviansky či významný autor sprievodcovskej literatúry Zdenko Hochmuth. Publikácia sa venuje aj prvým turistickým chatám a výstupom národovcov na Kriváň.
Nie je to ale náhoda, veď Liptov má v dejinách slovenského turizmu významné miesto. V Liptovskom Svätom Mikuláši už od roku 1884 sídlila Liptovská sekcia Uhorského karpatského spolku (UKS).
Mala 28 sekcií a najväčší počet členov. Sústreďovala sa na sprístupňovanie jaskýň, ale aj na pomoc turistike v oblasti Štrbského Plesa a značkovaniu turistických trás v oblasti Nízkych Tatier a Chočských vrchov. Členovia Liptovskej sekcie UKS stáli aj pri založení Tatranského spolku turistického v roku 1919 – Samo Hrianka, Karol Hubka, Ondrej Žuffa, Ján Lichardus ale aj iní –, so sídlom v Liptovskom Sv. Mikuláši.
Krstili aj Bubelíny, Špánik a Bartánus
Predsedom sa stal Kornel Stodola, významný činiteľ ČSR, jeden zo signatárov Martinskej deklarácie a poslanec Národného zhromaždenia. Podpredsedom bol Juraj Janoška.
Po zániku UKS a rozpade monarchie po I. svetovej vojne sa v novembri 1938 stretli v Liptovskom Sv. Mikuláši zástupcovia slovenských žúp, Klubu československých turistov, Zväzu lyžiarov ČSR, spolku horolezcov JAMES a záchrannej služby, aby zvolili prípravný výbor Klubu slovenských turistov a lyžiarov. Ten založili na valnom zhromaždení v bývalom župnom dome 15. januára 1939. Generálnym tajomníkom sa stal Alojz Lutonský.
Knihu pod názvom História turistiky na území Slovenska od štúrovcov po dnešok slávnostne uviedla do života dcéra Antona Gregussa, významnej osobnosti slovenskej turistiky. Liptov zastupoval známy športový nadšenec a propagátor Ivan Bubelíny, fotograf Karol Špánik a predseda miestneho Klubu M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši Jaroslav Bartánus. Pre záujemcov a turistov z Liptova je táto publikácia k dispozícii v Dome Matice slovenskej na Nábreží Dr. A. Stodolu v Liptovskom Mikuláši.
Autor: ivb