PRIBYLINA. Práca s deťmi z detských domov nie je ľahká, ale pre spoločnosť má veľký zmysel.
Dôležité je, aby si deti z náhradného domova odniesli zručnosti, ktoré im pomôžu zaradiť sa do života s čo najmenšími problémami.
Deti sa učili aj praktické veci do života
Viera Miklašová, riaditeľka sekcie sociálnych vecí a rodiny z ústredia práce povedala, že práve to bolo dôvodom, prečo pripravili letný tábor v Račkovej doline.
Výnimočný bol tým, že nebol len o zábave, ale deti sa počas zaujímavého programu, naučili aj praktické veci do života.
Z každého detského domova, ktorých je na Slovensku takmer sedemdesiat, sa do Račkovej doliny dostalo jedno. Pravidlá, podľa ktorých deti vyberali, boli na riaditeľoch jednotlivých detských domovov.
„V tábore sa stretli chovanci všetkých vekových kategórií, rôznych záujmov a schop-ností. Program sme pripravili, aby si v ňom každé dieťa našlo niečo, čo ho zaujíma. Neodmysliteľné boli rôzne praktické úlohy a rady do života,“ vysvetlila V. Miklašová.
Minister zisťoval, ako deti žijú a čo ich trápi
Do tábora v Račkovej doline prišiel aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Zaujímalo ho, ako deti žijú a čo ich trápi.
„Ak chceme, aby práca s deťmi, ktoré nemajú rodičov alebo z rôznych dôvodov skončili v detskom domove mala zmysel, musíme ich počúvať a o problémoch rozprávať,“ povedal.
Dodal, že by bol veľmi rád, ak by sa takýto tábor stal každoročnou tradíciou a dostalo sa do neho ešte viac detí na dlhší čas. „Zaujímalo ma, či tábor splnil očakávania detí a čo by podľa nich chceli v budúcnosti zmeniť,“ dodal J. Richter.
Problémy nastávajú po odchode detí z domovov
Problém, ktorý v budúcnosti minister vidí v domovoch ako najvypuklejší, je starostlivosť o deti, ktoré z detského domova odchádzajú. „Viaceré domovy sledujú, ako sa ich chovanci v živote uplatnia, zaujíma ich, či pracujú, ako bývajú a ako si vedia poradiť so základnými potrebami. V niektorých prípadoch to ale nestačí,“ doplnil.
Riešenie minister vidí v prechodnom stave, takzvanom domove na polceste. „Veľmi dobre spolupracujeme s mimovládnymi organizáciami, napríklad s Úsmevom ako dar, tí mladým dospievajúcim ľuďom v ťažkých chvíľach veľmi pomáhajú,“ povedal J. Richter.
Spresnil, že keď chovanci z detských domov odchádzajú, majú vždy nasporenú určitú sumu peňazí pre ľahší štart do života. Tam tiež vidí isté medzery. „Nie vždy vedia peniaze správne a efektívne použiť. Za zamyslenie by určite stálo, aby boli prostriedky účelovo viazané, a tak ťažšie zneužiteľné komunitou, do ktorej sa vracajú,“ uzavrel minister.