LIPTOVSKÝ HRÁDOK, HAAG. Na začiatku profesijnej kariéry Zuzany Bubalovej bol odchod do Holandska, hoci jazyk nepoznala. Keď sa naučila hovoriť a písať po anglicky, založila firmu. Navyše, až počas podnikania v Holandsku vyštudovala psychológiu. V angličtine.
Tak sa Hrádočanka presadila v cudzine ako masážna terapeutka. Jej štúdio je už štyri roky na prvom mieste v kvalite medzi viac ako osemdesiatimi masážnymi štúdiami v Haagu.
V zahraničí ju našla aj slovenská televízia. „To je taká malá rarita. Slovenská televízia pred niekoľkými rokmi bola v Holandsku točiť dokument o úspešných Slovákov v zahraničí. Našli si ma. Okrem mňa aj ďalších dvoch Slovákov a v dokumente vyzdvihli to, ako sme sa dokázali v Holandsku presadiť. Bolo to veľmi milé,“ povedala Zuzana Bubalová.
Hoci v súčasnosti sa viac venuje manažérskej práci vo vlastnom zariadení, stále aktívne masíruje. Dokonca nachádza nové spôsoby integrovanej terapie, ktoré aplikuje vo svojom štúdiu a súčasne učí ďalších masérov nové techniky masáží. „Možno z tohto učenia bude aj kniha,“ neskrýva plány mladá žena. Viac povedala v rozhovore.
K vám do Massage Sense nechodievajú len športovci. Komu sa ešte profesionálne venujete?
– Napríklad aj ľudom s vysokým stresovým životným štýlom. Patria k nim ambasadori, sudcovia z Haagskeho sudu, manažéri firiem, ale aj ľudia, ktorí sa cítia vo svojom zamestnaní vyhorení. Moja firma sa zapísala ako prvá, a zatiaľ aj jediná, v histórii Medzinárodného súdu (ICC,) ktorá bola pozvaná masírovať priamo v priestoroch súdu s najvyššími bezpečnostnými opat-reniami a už päť rokov tam chodíme masírovať zamestnancov a prokurátorov.
Ide o klasickú masáž?
– Nie celkom, pretože v praxi aplikujem zmes techník, ktoré som sa počas mojej profesionálnej praxe naučila, tiež psychológiu a najnovšie aj éterické oleje na zvýšenie homeostázy ľudského tela pomocou metódy Arom care. Touto špeciálnou metódou sa dosahuje zníženie fyzických a emocionálnych stresorov a táto masáž podporuje zdravé vegetatívne funkcie. Metóda bola vyvinutá poprednými odborníkmi v integratívnej medicíne i terapeutickej aplikácie esenciálnych olejov a pomáha vyrovnať sympatický a parasympatický nervový systém ľudského tela.
Jednotlivé éterické oleje a olejové zmesi majú veľký vplyv na štyri problémy zabraňujúce fungovať ľudskému telu optimálne. Všetci ich veľmi dobre poznáme – ide o stres, zápaly, toxíny a nervovú nerovnováhu.
Ako ste začínali v Holandsku? Bolo to pre vás ťažké sa ako cudzinke presadiť v tejto krajine?
– Áno, na začiatku bolo treba zaťať zuby a veľakrát potlačiť slzy. Nerozprávala som ani jedným cudzím jazykom, tak som si to musela všetko utriediť v hlave a pripomínať si: „Zuzi, najskôr zvládni angličtinu, potom všetko ostatné.“ Tak sa aj stalo, za tri mesiace prace „aupair-ky“ som bola pripravená na odchod z rodiny a na nové dobrodružstva Liptáčky v Holandsku.
Domáci Holanďania sú pomerne zvedaví, ale veľmi chladní a materiálni. Ako ich počasie... Vždy som odpovedala na veľa otázok – ako pri výsluchu – ale cítila som veľmi málo pomoci a empatie. Takže som mala na výber: buď sa naučím poriadnej asertivite, alebo stiahnem chvostík ako vystrašený havo a pobežím domov k maminke. Pre slušné, hanblivé, mladé dievča z malého mesta to bola životná výzva.
Je rozdiel v ich prístupe k vám vtedy a teraz?
– Je veľmi zaujímavé, že mi dávate práve takúto otázku. Áno, pozorujem zmeny v prístupe holandského národa k cudzincom. Pred dvanástimi rokmi (vtedy Slovensko ešte nebolo členom Európskej únie), Holanďania prejavovali pomerne mierne správanie voči mne a mojim krajanom. V dnešnej dobe je to iné. Predsudky, diskriminácia, dokonca pasívna verbálna agresivita...
Prečo ste presídlili zo psychológie na masážnu terapiu?
– Je to práve naopak. Z masážnej terapie prechádzam postupne na cestu učiteľa, kouča a prezentátora. Už vyše pol roka trénujem verejné rečníctvo a nachádzam v tom veľkú vášeň.
Čím vás kedysi očarilo Holandsko?
– Holandský národ ma očaril. Ľudia sú pri komunikácii otvorení iným názorom a majú pomerne pozitívny náhľad na život. Moja skúsenosť zo Slovenska je, že veľa ľudí príliš často používa frázu: „Áno, ale problém je v tom, že...“. Keď prídem domov na dovolenku, negativita niektorých mojich krajanov sa mi veľmi živo pripomenie.
V čom vidíte najväčšie rozdiely medzi našimi krajinami, teda Slovenskom a Holandskom?
– To som už sčasti zodpovedala. Ešte jeden veľký rozdiel je v počasí. Na Slovensku máme štyri ročné obdobia – fantastická a zasnežená zima, jar, úžasne jasné a teplé leto a jeseň. V Holandsku sú dve – chladné leto a veľa dažďa, a mierna zima a veľa dažďa. Na mojej poslednej dovolenke na Slovensku sme mali 36 stupňov a jasne modré nebo so slniečkom. Celý týždeň! V Holandsku je zamračené väčšinu roka. Jasné dni sú vzácne. Takže, krajania, ani neviete, aké super počasíčko doma máte.
Čo teda pre vás znamená Slovensko?
– Na Slovensku som sa narodila, mám v Liptovskom Hrádku svoju rodinu. Rada sa vraciam domov. Pohľad na Tatry, ktoré obklopujú moje rodisko, je nezaplatiteľný. Veľmi často spomínam na vôňu vzduchu po letnom daždi, keď cítiť ihličie a huby. Snažím sa udržať kontakt s rodinou, mojím rodným krajom a hlavne nezabudnúť svoju rodnú reč. Z toho dôvodu vždy vrelo uvítam, keď som pozvaná urobiť nejaký seminár na Slovensku. Prezentujem na rôzne témy – použitie esenciálnych olejov na terapeutické účely, alebo ako redukovať stres v každodennom živote, alebo učím partnerské páry masáž v domácom prostredí.
Založili ste si v Holandsku rodinu. Plánujete niekedy návrat domov?
Pred pár rokmi som tu stretla môjho terajšieho manžela. Holandsko je jeho rodná krajina a má tu rodinu, s ktorou si je veľmi blízky. Nateraz zostávame, no v kútiku duše dúfame, že sa nám podarí ešte jedno dobrodružstvo. Chceme ísť na pár rokov skúsiť žiť do Austrálie. Samozrejme, ja by som sa rada vrátila domov na Slovensko, možno v staršom veku. Uvidíme, kde nás vietor zaveje.
Autor: Dagmara Sarita