LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dom kultúry, ale najmä bývalý Posádkový dom armády sú miesta, kde sa v Liptovskom Mikuláši stretáva početná bezdomovecká komunita. Pri víne a debatách tam trávia svoj každodenný život. Niekedy vo výklenkoch zadných vchodov aj prespia, ustelú si na kartónoch. Okolie budovy im slúži nielen ako verejná nocľaháreň, ale aj toaleta.
Budovu bývalého Posádkového domu armády v Liptovskom Mikuláši vlastní Jozef Hujo, ktorý neďaleko Bytče podniká v strojárstve. Kúpil ju v dražbe aj s pozemkami v okolí za 781-tisíc eur ešte koncom roku 2012. Asociáli sa v jej okolí pohybovali ešte predtým, než ju vlastnil.
Budovu poškodzujú aj vandali
„Posedávajú a prespávajú najmä pri vstupoch na severnej stene. Naposledy, keď som bol v Liptovskom Mikuláši, našiel som tam množstvo preležaných kartónov a obaly z lacného vína a cigariet,“ vysvetlil majiteľ.
Dodal, že okrem bezdomovcov poškodzujú budovu aj vandali. Pravidelne preto čistí pokreslené steny, okná aj dvere alebo opravuje rozbité sklá. Na práce od začiatku roka minul už približne 300 eur.
V meste je podobných lokalít viac
J. Hujo už o probléme hovoril aj s mestskou políciou, no k zásadnej zmene zatiaľ nedošlo. „Asociáli aj vandali budovu nielen poškodzujú, ale znižujú aj atraktivitu priestorov, ktoré prenajímame. Problém s nimi nemáme len my, v meste je viac takých lokalít, preto by sa samospráva mala problémom zaoberať koncepčne,“ doplnil majiteľ. Dodal, že budovu pred niekoľkými rokmi kupoval najmä pre jej atraktívnu polohu neďaleko centra.
Neskôr o ňu opäť prejavil záujem štát, priestory mali slúžiť obvodnému úradu, plán sa však napokon nerealizoval. J. Hujo svoje plány s budovou do budúcnosti nešpecifikoval.
Ľuďom bez domova chcú dať viac
Viera Perašínová pozná ľudí, ktorí potrebujú pomoc dôverne, s manželom sa im venuje celý život. Ich osobné príbehy sú často šokujúce a naozaj si za svoju situáciu veľakrát môžu sami. V Liptovskom Mikuláši je podľa odhadov približne päťdesiat ľudí, ktorí potrebujú pomoc.
Väčšina nemá kde bývať, topia sa v dlžobách alebo sa potácajú so základnými problémami prežitia.
Ľuďom bez domova by chceli s manželom dať viac. Zatiaľ sa im ale veľmi nedarí. Základom hlbšej spolupráce s takýmito ľuďmi je budova, možno by im stačila aj miestnosť, ktorá by bola dostupná všetkým.
„Ak by sa nám podarilo vybudovať v meste nízkoprahové komunitné centrum s rodinnou atmosférou, určite by sme tam mnohých ľudí dokázali dotiahnuť. Menej by sa ich pohybovalo aj na verejných priestranstvách a neotravovali by iných,“ opísala plány V. Perašínová.
Privítali by aj pomoc samosprávy
Pred dobrovoľníkmi je náročný projekt, preto by pri jeho napĺňaní privítali aj pomoc samosprávy.
Doplnila, že komunitné centrum síce funguje v osade Hlboké, ale takúto úlohu plniť nedokáže. Problémom sú malé priestory, jeho umiestnenie, ale aj kombinácia komunity Rómov a bezdomovcov, ktorí majú úplne odlišné problémy.
Dobrovoľníčka z YMCA povedala, že ľudia, ktorí sa dostanú na okraj spoločnosti, často stratia aj základné návyky. Musia sa opäť naučiť na pravidelnú hygienu, čisto sa obliecť, ale si aj oprať. Jednoducho, ak sa chcú opäť zaradiť do spoločnosti, potrebujú pravidelný rytmus a, samozrejme, motiváciu. Základom je pre nich práca a bývanie.
Polícia lokalitu pravidelne monitoruje
Ako sa na problém pozerá mestská polícia, odpovedal Igor Petra, zástupca náčelníka Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši.
„Okolie domu kultúry je verejne prístupné miesto a zakázať vstup na verejne prístupné miesta je možné len zo zákonných dôvodov. Naše hliadky túto lokalitu pravidelne monitorujú a v prípade porušenia zákona alebo iného právneho predpisu postupujú v súlade s platnou legislatívou,“ vysvetlil.
Bezdomovci a asociáli peniaze nemajú
Na to, ako mestská polícia postihuje pitie alkoholu na verejných priestranstvách a ľudí pod vplyvom alkoholu pospávajúcich na lavičkách či na zemi odpovedal, že pri riešení takýchto priestupkov sa hliadka riadi platnou legislatívou.
„Za priestupok môže hliadka mestskej polície uložiť pokarhanie, pokutu, zákaz činnosti či prepadnutie veci. Pri určení druhu sankcie prihliadame na závažnosť priestupku, spôsob jeho spáchania, na jeho následky a okolnosti, za ktorých ho dotyčný spáchal,“ dodal zástupca náčelníka.
Keďže ľudia bez domova či rôzni asociáli peniaze nemajú, polícia ich pokutou nezastraší, ostáva teda iba napomenutie.