Vyrobiť cimbal je doslova filigránska práca

Jeden z takmer štyridsiatich členov Slovenskej cimbalovej asociácie – Michal Budinský, ak chce pochváliť kvalitne postavený, naladený a „vyhratý“ cimbal, povie: „Postavil si pekný kredenc.

Stavba nového nástroja vyžaduje sústredenie a trpezlivosť.Stavba nového nástroja vyžaduje sústredenie a trpezlivosť. (Zdroj: AUTOR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Cimbal? To je „karoséria“ s pravou a ľavou hlavou. Jedna z nich je ladiaca a druhá napínacia.

„Predposledné poschodie“, na ktorom sú už iba napnuté struny, tvorí rezonančná doska. Pod ňou „duše“ – 22 kolíkov. Pre lepšiu predstavu – na sláčikových nástrojoch vytvára zvuk iba jedna duša.

Cimbalom Bohák 
vyrábajú iba v Liptove

Vyrobiť cimbal je filigránska práca, spojená so skúsenosťou, pracovným fortieľom, hudobným talentom a trpezlivosťou. Byť producentom cimbalov svetoznámej značky Cimbalom Bohák since 1900 na Slovensku, to chce byť šikovným, ale zároveň aj odvážnym.

SkryťVypnúť reklamu

Jediný autorizovaný producent v našej vlasti je Slavomír Hromada, bývalý kontrabasista z detských folklórnych súborov Belanka a Tatrínček a folklórneho súboru Tatrín.

„Bol som kontrabasista, no chcel som hrať na cimbale. Ale z viacerých príčin som sa k tomu nedostal. Neviem, možno pre peniaze, možno pre niečo iné. Naštvalo ma to. Tak som si vtedy povedal, že raz si postavím vlastný cimbal,“ spomína S. Hromada. Stalo sa.

Ako väčšina výrobcov cimbalov, aj on začínal opravami nástrojov, a tak vie posúdiť, ktorý je nový, a ktorý len s vymeneným obalom alebo ladiacou hlavou.

Na Slovensku v súčasnosti opravujú cimbaly dvaja, možno traja, ale niekedy sa tvária, že ich aj dokážu vyrobiť. Sú i takí, čo sa neboja zverejniť – predávajú akože nový cimbal zn. Bohák.

SkryťVypnúť reklamu

„Internet je veru silným sledovateľom diania. Nový Bohák? O tom by som musel vedieť predovšetkým ja. Ale kto chce, ten si kúpi aj falzum. Tomu sa nedá zabrániť. Kto sa nevyzná, doplatí na to,“ tvrdí S. Hromada.

Nástroje zn. Bohák prešli 
od roku 1900 vývojom

Cimbale pod touto historickou značkou, spojenou s menom Bohák, sú chránené v Česku, Rumunsku, Maďarsku, Moldavsku, Čiernej Hore a v iných krajinách.

Od roku 1900 prešli technologickým vývojom najmä čo sa týka konštrukcie. Niet tam ani jedného pravého uhla. Zároveň sú originálne aj celkovou šírkou, zoradením diatonicky alebo chromaticky ladenými reťazcami.

V súčasnosti je S. Hromada majiteľom tejto svetoznámej značky. S Lajošom Bohákom (v Maďarsku píšu Bohai Luis) v Budapešti vo výrobnom družstve, kde bol predákom pracovali aj iní. „Vyučili sa pri starom Bohákovi, ktorý v roku 1984 zomrel,“ pripomína S. Hromada.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku čím je táto značka iná od ostatných sa pousmeje. Hovorí o tom iba v inotajoch. „Lajoš Bohák, pôvodom zo slovenskej obce Kvetná, bol majstrom nad majstrov. Jednou nohou stolár a drevár, perfektný znalec dreva, druhou výborný hudobník, s výborným sluchom,“ dopĺňa S. Hromada, ktorý, ako vraví, každodenne prekonáva tieto nároky a nástrahy.

Mimochodom, hru na cimbale si nevedno predstaviť bez použitia veľkého cimbalového pedálu. Aj ten sa narodil v Budapešti v roku 1870 v dielni hudobných nástrojov českých bratov Josepha a Vencela Josepha Schundovcov.

Ich patent ocenil aj cisár František Jozef I. na národnej výstave vo Viedni v roku 1894. Cimbalové nástroje z dielne Schundovcov sú originálne, tak ako cimbaly produkované neskôr starším a mladším, otcom a synom Bohákovcami, ktorí cimbaly vylepšili až do súčasnej konštrukcie, podoby a zvukomalebnosti.

Drevo musí mať 
cveng, musí znieť

„Niekedy mi trvá niekoľko dní, pokým si drevo vyberiem. Musím vidieť ako rastie, ako sú letokruhy, potom treba mať istú predstavu ako letokruhy pri stavbe nástroja pospájam, aby zapadali jeden do druhého. Viete, reči typu – ak chceš dokonalý nástroj musí byť z vysokohorského smreku – nemám rád. Čím rastie vo vyšších polohách, tým má pre život menej živín, ale to je zároveň otázka počtu a hustoty, frekvencie letokruhov, čo možno pri výrobe nástroja využívať. Drevo má podľa toho svoj zvuk, cveng. Takže, pozriem na drevo, chytím do ruky, párkrát po ňom aj s ním pobúcham a ono povie, čo je zač,“ vysvetľuje S. Hromada.

Podľa toho v zime vyrastie drevo pre hlboké tóny, hádam aj pre znížené, a v lete naopak pre vrchné, aj pre tie s krížikom. S. Hromada tvrdí, že drevo rozlišuje podľa citu, nie podľa zvuku.

„Môže byť krásne, to naj-krajšie, ale chytím ho do ruky a viem, že je bezcenné, lepšie povedané – hluché. Čím je chvenie zvukomalebnejšie, nie surové, skôr teplé, príjemné, tým má nástroj väčšiu šancu byť trebárs aj koncertným,“ poznamenáva S. Hromada.

Treba dodržiavať technologický postup

Tak ako platí „lege artis“ v zdravotníctve, ktorého porušenie má často fatálne následky, aj chyba v následnosti a technických postupoch pri stavbe nástroja, preskočenie niektorého z krokov, má nevratné dôsledky. Hoci nesprávne zaradenie postupu pri lepení dosiek a doštičiek vznikne vážny problém. Je to doslova alchýmia.

Aj kvalita povrchu vrchnej rezonančnej dosky so špeciálnou šelakovou politúrou dokáže ovplyvniť zvuk. Lak musí byť vláčny a pružný. Ide o bezprostredný priestor, kde je podľa istej šablóny 133 strún. Každá z nich vydáva chvením zvuk, nesmie sa pritom jedna druhej dotýkať. Musí byť napnutá tak, aby zniesla určitú hmotnosť. Poniektorí tvrdia, že aj päť ton a viac, ale S. Hromada sa nad tým iba pousmeje.

Výroba cimbalu vrcholí ladením. Zatiaľ to v rodine Hromadovcov ladí dobre, pretože hlavnou ladičkou je manželka Nicolette, ktorá stíha popri výchove dvoch detí, staršieho Jakubka a mladšej Grétky, urobiť posledné úpravy na cimbaloch, o ktoré, na prekvapenie mnohých, je značný záujem.

„Kúpite si cimbal, ktorý má isté pred dispozície. Ale často mu chýba, nazvime to duša. Osobný vklad muzikanta. Nie každý to dokáže. Ak sa cimbal stretne s muzikantom, ktorý vie hrať, dodá nástroju zo svojho majstrovstva kus svojho ja. Čosi osobné a neopakovateľné. Naopak, sú takí, čo nevedia na cimbale paličkou ani muchu zabiť. A taký cimbal ako nástroj iba pokazia. Nikdy sa poriadne nerozozvučí,“ tvrdí S. Hromada.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 582
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 304
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 150
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 028
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 542
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 198
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 063
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 936
  1. Ján Škerko: Ráno
  2. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  3. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  4. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  5. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  6. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  8. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 131
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 074
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 167
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 140
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 687
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 164
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 890
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 316
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Nicola Girasoli odovzdal pozdrav od Svätého Otca Leva XIV.

Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli odovzdal pozdrav od Svätého Otca Leva XIV.


TASR a 1 ďalší

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
  1. Ján Škerko: Ráno
  2. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda
  3. Dávid Polák: Izraelský experiment s extrémizmom
  4. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  5. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  6. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  8. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 131
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 074
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 167
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 140
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 687
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 164
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 890
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 316
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu