Vyrobiť cimbal je doslova filigránska práca

Jeden z takmer štyridsiatich členov Slovenskej cimbalovej asociácie – Michal Budinský, ak chce pochváliť kvalitne postavený, naladený a „vyhratý“ cimbal, povie: „Postavil si pekný kredenc.

Stavba nového nástroja vyžaduje sústredenie a trpezlivosť.Stavba nového nástroja vyžaduje sústredenie a trpezlivosť. (Zdroj: AUTOR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Cimbal? To je „karoséria“ s pravou a ľavou hlavou. Jedna z nich je ladiaca a druhá napínacia.

„Predposledné poschodie“, na ktorom sú už iba napnuté struny, tvorí rezonančná doska. Pod ňou „duše“ – 22 kolíkov. Pre lepšiu predstavu – na sláčikových nástrojoch vytvára zvuk iba jedna duša.

Cimbalom Bohák 
vyrábajú iba v Liptove

Vyrobiť cimbal je filigránska práca, spojená so skúsenosťou, pracovným fortieľom, hudobným talentom a trpezlivosťou. Byť producentom cimbalov svetoznámej značky Cimbalom Bohák since 1900 na Slovensku, to chce byť šikovným, ale zároveň aj odvážnym.

Jediný autorizovaný producent v našej vlasti je Slavomír Hromada, bývalý kontrabasista z detských folklórnych súborov Belanka a Tatrínček a folklórneho súboru Tatrín.

„Bol som kontrabasista, no chcel som hrať na cimbale. Ale z viacerých príčin som sa k tomu nedostal. Neviem, možno pre peniaze, možno pre niečo iné. Naštvalo ma to. Tak som si vtedy povedal, že raz si postavím vlastný cimbal,“ spomína S. Hromada. Stalo sa.

Ako väčšina výrobcov cimbalov, aj on začínal opravami nástrojov, a tak vie posúdiť, ktorý je nový, a ktorý len s vymeneným obalom alebo ladiacou hlavou.

Na Slovensku v súčasnosti opravujú cimbaly dvaja, možno traja, ale niekedy sa tvária, že ich aj dokážu vyrobiť. Sú i takí, čo sa neboja zverejniť – predávajú akože nový cimbal zn. Bohák.

„Internet je veru silným sledovateľom diania. Nový Bohák? O tom by som musel vedieť predovšetkým ja. Ale kto chce, ten si kúpi aj falzum. Tomu sa nedá zabrániť. Kto sa nevyzná, doplatí na to,“ tvrdí S. Hromada.

Nástroje zn. Bohák prešli 
od roku 1900 vývojom

Cimbale pod touto historickou značkou, spojenou s menom Bohák, sú chránené v Česku, Rumunsku, Maďarsku, Moldavsku, Čiernej Hore a v iných krajinách.

Od roku 1900 prešli technologickým vývojom najmä čo sa týka konštrukcie. Niet tam ani jedného pravého uhla. Zároveň sú originálne aj celkovou šírkou, zoradením diatonicky alebo chromaticky ladenými reťazcami.

V súčasnosti je S. Hromada majiteľom tejto svetoznámej značky. S Lajošom Bohákom (v Maďarsku píšu Bohai Luis) v Budapešti vo výrobnom družstve, kde bol predákom pracovali aj iní. „Vyučili sa pri starom Bohákovi, ktorý v roku 1984 zomrel,“ pripomína S. Hromada.

Na otázku čím je táto značka iná od ostatných sa pousmeje. Hovorí o tom iba v inotajoch. „Lajoš Bohák, pôvodom zo slovenskej obce Kvetná, bol majstrom nad majstrov. Jednou nohou stolár a drevár, perfektný znalec dreva, druhou výborný hudobník, s výborným sluchom,“ dopĺňa S. Hromada, ktorý, ako vraví, každodenne prekonáva tieto nároky a nástrahy.

Mimochodom, hru na cimbale si nevedno predstaviť bez použitia veľkého cimbalového pedálu. Aj ten sa narodil v Budapešti v roku 1870 v dielni hudobných nástrojov českých bratov Josepha a Vencela Josepha Schundovcov.

Ich patent ocenil aj cisár František Jozef I. na národnej výstave vo Viedni v roku 1894. Cimbalové nástroje z dielne Schundovcov sú originálne, tak ako cimbaly produkované neskôr starším a mladším, otcom a synom Bohákovcami, ktorí cimbaly vylepšili až do súčasnej konštrukcie, podoby a zvukomalebnosti.

Drevo musí mať 
cveng, musí znieť

„Niekedy mi trvá niekoľko dní, pokým si drevo vyberiem. Musím vidieť ako rastie, ako sú letokruhy, potom treba mať istú predstavu ako letokruhy pri stavbe nástroja pospájam, aby zapadali jeden do druhého. Viete, reči typu – ak chceš dokonalý nástroj musí byť z vysokohorského smreku – nemám rád. Čím rastie vo vyšších polohách, tým má pre život menej živín, ale to je zároveň otázka počtu a hustoty, frekvencie letokruhov, čo možno pri výrobe nástroja využívať. Drevo má podľa toho svoj zvuk, cveng. Takže, pozriem na drevo, chytím do ruky, párkrát po ňom aj s ním pobúcham a ono povie, čo je zač,“ vysvetľuje S. Hromada.

Podľa toho v zime vyrastie drevo pre hlboké tóny, hádam aj pre znížené, a v lete naopak pre vrchné, aj pre tie s krížikom. S. Hromada tvrdí, že drevo rozlišuje podľa citu, nie podľa zvuku.

„Môže byť krásne, to naj-krajšie, ale chytím ho do ruky a viem, že je bezcenné, lepšie povedané – hluché. Čím je chvenie zvukomalebnejšie, nie surové, skôr teplé, príjemné, tým má nástroj väčšiu šancu byť trebárs aj koncertným,“ poznamenáva S. Hromada.

Treba dodržiavať technologický postup

Tak ako platí „lege artis“ v zdravotníctve, ktorého porušenie má často fatálne následky, aj chyba v následnosti a technických postupoch pri stavbe nástroja, preskočenie niektorého z krokov, má nevratné dôsledky. Hoci nesprávne zaradenie postupu pri lepení dosiek a doštičiek vznikne vážny problém. Je to doslova alchýmia.

Aj kvalita povrchu vrchnej rezonančnej dosky so špeciálnou šelakovou politúrou dokáže ovplyvniť zvuk. Lak musí byť vláčny a pružný. Ide o bezprostredný priestor, kde je podľa istej šablóny 133 strún. Každá z nich vydáva chvením zvuk, nesmie sa pritom jedna druhej dotýkať. Musí byť napnutá tak, aby zniesla určitú hmotnosť. Poniektorí tvrdia, že aj päť ton a viac, ale S. Hromada sa nad tým iba pousmeje.

Výroba cimbalu vrcholí ladením. Zatiaľ to v rodine Hromadovcov ladí dobre, pretože hlavnou ladičkou je manželka Nicolette, ktorá stíha popri výchove dvoch detí, staršieho Jakubka a mladšej Grétky, urobiť posledné úpravy na cimbaloch, o ktoré, na prekvapenie mnohých, je značný záujem.

„Kúpite si cimbal, ktorý má isté pred dispozície. Ale často mu chýba, nazvime to duša. Osobný vklad muzikanta. Nie každý to dokáže. Ak sa cimbal stretne s muzikantom, ktorý vie hrať, dodá nástroju zo svojho majstrovstva kus svojho ja. Čosi osobné a neopakovateľné. Naopak, sú takí, čo nevedia na cimbale paličkou ani muchu zabiť. A taký cimbal ako nástroj iba pokazia. Nikdy sa poriadne nerozozvučí,“ tvrdí S. Hromada.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 245
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 756
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 864
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 636
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 567
  1. Juraj Kumičák: Kolaborant
  2. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  3. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  5. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  6. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  7. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  8. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 606
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 493
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 366
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 700
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 358
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 004
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Funky Monkeys Liptovský Mikuláš.

Prvý zápas prehrali po samostatných nájazdoch.


Triedu pre deti s poruchou autistického spektra otvoria v septembri na Základnej škole Bystrická cesta.

Mesto Ružomberok vyhovelo rodičom.


Zaujímavé výsledky sa zrodili v siedmej lige.


  1. Juraj Kumičák: Kolaborant
  2. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  3. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  5. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  6. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  7. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  8. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 606
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 493
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 366
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 700
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 358
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 344
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 004
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 419
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu