LIPTOV. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) už počas prípravy rozsiahlej stavby, významnej v dejinách železničnej dopravy na severe Slovenska, realizáciu rozdelili do piatich etáp: Poprad – Lučivná, Lučivná – Štrba, Štrba – Východná, Východná – Liptovský Hrádok a Liptovský Hrádok – Paludza.
Všetky etapy, okrem kratšieho spišského úseku Poprad – Lučivná, ovplyvnia kvalitu cestovania železnicou v liptovskom regióne.
Najvýznamnejšia investícia od konca 19. storočia
Podľa historikov ide od konca 19. storočia o najvýznamnejšiu investíciu do rozvoja železničnej dopravy v Liptove.
Prvú jednokoľajovú železničnú trať spájajúcu Košice so Žilinou dali v regióne do užívania v decembri v roku 1871. Neskôr železnici pribudla druhá koľaj.
Železničnú trať údolím medzi Tatrami elektrifikovali ako jednu z prvých na území Slovenska. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia došlo k jej výraznému predĺženiu, a to v súvislosti s vybudovaním hydrocentrály a priehradného jazera Liptovská Mara.
Vyšší komfort a zrýchlenie dopravy
Hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková povedala, že modernizácia súvisí aj so zvýšením komfortu cestujúcich a zrýchlením dopravy.
„Do konca septembra sa verejnosť dozvie odpovede na základné a najdôležitejšie otázky, ktoré súvisia so štúdiou realizovateľnosti projektu modernizácie železničnej trate od Liptovského Hrádku po Paludzu. Investičné náklady sú skoro 600 miliónov eur, ale v cenovej úrovni roka 2012, teda v čase platnosti stavebného povolenia. Preložka predstavuje takmer 60 percent z objemu stavebných prác. V cene je aj rezerva,“ pripomenula M. Pavlíková.
Verejné obstarávanie bude budúci rok
Prípravné práce vrcholia. Vo finále je aj majetkovoprávne usporiadanie pozemkov, inžinierska činnosť pre účely stavebného povolenia pre 5. etapu stavby podľa schválenej dokumentácie. „Je vypracovaný posledný stupeň projektovej dokumentácie na úrovni dokumentácie pre realizáciu stavby,“ dodala M. Pavlíková.
Aktuálne vypracovávaná štúdia realizovateľnosti, čo je rozhodujúca požiadavka Európskej únie (EÚ) pre financovanie z fondov a jej odsúhlasenia do konca tohto roka, predpokladá začiatok prác na príprave súťažných podkladov už v prvých dňoch budúceho roka.
Nasleduje vyhlásenie verejného obstarávania a jeho ukončenie do konca roka 2016.
„Financovanie z fondov EÚ bude zrejmé až potom, ako dopadne štúdia realizovateľnosti. V projektovej príprave 5. etapy stavby boli v rámci finančných prostriedkov z Operačného programu doprava pre obdobie rokov 2007 až 2013 vypracované a odsúhlasené projekty na stupni dokumentácie pre realizáciu stavby,“ informovala M. Pavlíková.
Modernizácia v regióne potrvá tri roky
Modernizácia železničnej trate v okolí mesta a samotnom Liptovskom Mikuláši, ktorej súčasťou je výrazný odklon doterajšej trate, bude trvať 36 mesiacov.
Jej súčasťou bude aj nová železničná i autobusová stanica a nevyhnutné premostenie ponad rieku Váh, ktoré spojí historické centrum mesta s novým dopravným uzlom.
Súčasť európskej železničnej siete
Súčasťou piateho paneurópskeho železničného koridoru je aj trať č. 180 ako jeho vetva č. 5a – Bratislava – Žilina – Košice).
Slovenská republika sa zaviazala zmodernizovať túto trať, zaradenú do európskej železničnej siete na svojom území tak, aby vyhovovala technickým špecifikáciám interoperability (TSI) európskeho železničného systému.
„Súčasťou TSI je modernizácia a rekonštrukcia, ktoré zjednocujú parametre prvkov infraštruktúry, teda zaťažiteľnosť mostov, priechodný prierez, elektrické napájanie, zabezpečovacie zariadenie, dĺžka staničných koľají a podobne a tiež zvýšenie výkonnosti trate,“ poznamenala M. Pavlíková.