LIPTOVSKÝ TRNOVEC. Pri pohľade na septembrové pusté plážové kúpalisko pri autokempingu Liptovský Trnovec, na brehu 21 kilometrov štvorcových rozsiahleho priehradného jazera Liptovská Mara, je na neuverenie, že pred krátkym časom tam bola hlava na hlave.
Tohtoročné leto sa zapísalo do histórie rekordne vysokými teplotami, o čom svedčia záznamy v kronike členov Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža, miestneho spolku Liptovský Mikuláš.
Rodičia v bufete, deti bez dozoru
Vyše polovicu dní tohtoročnej letnej turistickej sezóny, ktorá trvá spravidla od 15. júna do 1. septembra, namerali nadpriemerné teploty nad 30 stupňov Celzia. Čím vyššie teploty, tým viac kúpajúcich sa. Podľa skúsených členov vodnej záchrannej služby Vladimíra Rengeviča, Jozefa Matysa, Stanislava Jedličku, Pavla Strycha, Michala Vrbku a ďalších, horúce dni a viac rekreantov znásobilo riziko. V lete sa vystriedali tridsiati z nich v denných službách od ôsmej ráno do 19. hodiny podvečer.
„Treba mať doslova oči na stopkách. V najteplejších dňoch sa bežne stávalo, že rodičia nechali na pláži aj vo vode bez dozoru deti a išli uhasiť smäd. Aj v takých prípadoch, hoci je pre nás prioritou zachraňovať, museli sme do vody.
Keď vidíte, ako dieťa na nafukovačke vietor ženie od brehu, nič iné neostáva. Takýchto moreplavcov bez dozoru dospelých, ktorí sa ocitli už v blízkosti bójok, označujúcich priestor na kúpanie, bolo dosť,“ pripomína s úsmevom Pavol Strych.
Pomáhali aj po uštipnutí hmyzom
Záchranári poskytli pomoc aj inak, pri poštípaní bodavým hmyzom. Bolo veľa ôs a sršňov.
„Osa bodla dvojročné dieťa do krku, záchranka bola namieste v priebehu siedmich minút, takže všetko dobre dopadlo,“ tvrdí P. Strych.
Vyše štyridsať tropických dní, rekordne teplá voda
Vodní záchranári, spravidla v čase služby boli traja až piati, vidia z brehu skoro na celú plochu Liptovskej Mary, ale na sielnickú zátoku či do iných zákutí nie. Mimo plážového kúpaliska je kúpanie na vlastné riziko.
Niekoľko dní v auguste sa ochladilo a vietor sa pohyboval aj desať metrov za sekundu, ale posledný deň oficiálnej letnej turistickej sezóny 1. septembra namerali teplotu vody v jazere pri brehu 28 stupňov Celzia.
„Oproti bežným teplotám do 20 stupňov, to je teda rozdiel. Teplota vzduchu v najteplejších augustových dňoch sa pohybovala na úrovni takmer 37 stupňoch Celzia,“ pridáva P. Strych, ktorý si v ostatných štyroch rokoch nepamätá na charakter sezóny, v ktorej napočítali vyše 40 tropických dní.
Vlani, ale opačnom garde, boli prekonané teplotné rekordy, aj návštevnosť.
Príčinou bol nepochybne dlhotrvajúci chladný ráz počasia, ktorý paralyzoval letnú sezónu, čo sa prejavilo i na počte turistov.
Mimoriadne udalosti nemuseli riešiť
Počas tohtoročnej práve končiacej sa letnej turistickej sezóny nedošlo k žiadnej mimoriadnej udalosti.
Na Liptovskej Mare, ako jednej z mála prírodných vodných plôch na Slovensku, nedošlo v tomto roku k utopeniu, čo je vizitkou kvality práce vodnej záchrannej služby.
Okrem plážového kúpaliska zabezpečovali dohľad aj nad návštevníkmi požičovní vodných bicyklov a iných poskytovateľov prostriedkov na vodné športy.
Práve v tejto súvislosti si mnohí spomínajú na nešťastie spred štyroch rokov. Vtedy prišiel o život jeden z návštevníkov, ktorý pri pokuse ochladiť sa vo vode, dostal infarkt.
V takýchto prípadoch sú bezmocní aj vyškolení odborníci vodnej záchrannej služby, aj takzvaní vaničkári, teda plavčíci, ktorých bežne stretávame v akvaparkoch alebo na plavárňach.