LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V Liptovskom Hrádku majú celkom sedem herní, ďalšie štyri pohostinstvá prevádzkujú výherné automaty.
„Príjem z týchto z výherných prístrojov a videoterminálov tvoril za minulý rok približne 50- tisíc eur. V rozpočte pre tento rok mesto počíta s čiastkou viac ako 40–tisíc eur,“ informoval Peter Popelka referent správa majetku mesta Liptovský Hrádok.
Problémové lokality častejšie kontrolujú
Ak by samospráva chcela hazardné hry meste zrušiť, mohla by to urobiť všeobecno-záväzným nariadením na základe petície. Tú by ale muselo podpísať minimálne tridsať percent obyvateľov mesta. Dôvodom jej vyhlásenia by muselo byť porušovanie verejného poriadku v dôsledku hazardných hier.
Primátor mesta Branislav Tréger povedal, že práve tam, kde sú herne, sa najčastejšie stretávajú s porušovaním verejného poriadku. Mestská polícia v spolupráci so štátnou políciou preto tieto prevádzky častejšie monitorujú.
„Hazard je problémom takmer každého slovenského mesta. Je dlhodobo známe, že ľudia ktorí svoje problémy v živote riešia hazardom, sa vo viac ako deväťdesiatich percentách dostávajú do ešte zložitejšej situácie,“ vysvetlil primátor.
V Liptovskom Hrádku budú preto do konca roku situáciu s hazardom sledovať. Potom chce vedenie mesta spoločne s poslancami hľadať spoločné riešenie.
Vzdajú sa aj slušného príjmu do rozpočtu
Hazard v meste rozdelili do niekoľkých kategórií, dôvodom je ľahšia orientácia v problematike. Jedným zo segmentov sú napríklad aj stávkové kancelárie, teda Športka, Keno, a športové tipovanie, tie ale primátor za problematické nepovažuje.
„V herniach, ale aj pohostinstvách, kde prevádzkujú výherné automaty, sa stretávajú rôzne asociálne živly. V kombinácii s alkoholom potom dochádza v ich okolí k problematickému správaniu. Práve to ľudí v meste najviac obťažuje. Problémy musí často riešiť štátna alebo mestská polícia,“ vysvetlil B. Tréger.
Poslanec Peter Čajka povedal, že by podporil úplné zrušenie hazardu v meste. Podobný názor zdieľa aj primátor. Peniaze, ktoré z hazardu prichádzajú do mestského rozpočtu nie sú podľa neho zanedbateľné. „Ak by ale obmedzenie alebo aj zrušenie hazardných hier v meste pomohlo ľuďom a poriadku na verejných priestoroch v meste, určite to za to stojí," uzavrel.