RUŽOMBEROK. Žilinčanovi Tomášovi Višňovskému z bratislavského tímu PROefek sa do tretice na Ružomberských schodoch podarilo ukoristiť víťazstvo v najprestížnejšej kategórii elitte.
Tento slovenský reprezentant do 23 rokov pred dvomi rokmi skončil tretí, vlani to „zabalil“ po druhom defekte...
„Opäť ma dobehla aj smola,“ rozhovoril sa v cieli Višňovský. „Tri kolá pred koncom som pichol koleso, asi tridsať minút ma stála výmena a zároveň som prišiel o možnosť zabojovať o celkové prvenstvo.“
Nečakanou „šťukou“ 5. ročníka MTB kritéria mesta na 2200 m okruhu s troma zjazdami po 265 schodoch a jedným výšľapom (86 schodov) bol juniorsky reprezentant Matej Ulík z Liptovskej Osady.
Osemnásťročný talent dokonale využil Višňovského technický problém a prešiel cieľom ako absolútny líder s takým náskokom, že pokojne si mohol dovoliť, keby bol chcel, aj efektne zdvihnúť bicykel a dokráčať peši.
„Po 4. kole sme s Maťom zostali len dvaja. Keďže nešlo o jednu kategóriu, dohodli sme sa, že to odtiahneme spolu, bez nástupov a v závere sa uvidí. Maťovi gratulujem, na to, že je iba junior, išiel perfektne,“ doplnil Višňovský, ktorý si na pódiu prevzal obálku so 450 eurami.
Hrdina pretekov medzi juniormi bral len stovku. „Celú trať som absolvoval vo veľkej pohode, sám som bol so svojou ´fazónou´ prekvapený. Strašne ma škrie, že som sa neprihlásili medzi ´eliťákov´, tam boli iné peniaze. Nechcel som však riskovať, čo ak to nevyjde,“ vravel Ulík.
V prvých dvoch ročníkoch Ružomberské schody ovládol v súčasnosti najlepší slovenský horský cyklista Michal Lami. Po ňom rovnako „doble“ dosiahol cyklistický matador Milan Barényi z Oslian. Ten teraz prešiel cieľom ako tretí a v elitte mu patrila strieborná priečka.
„Zase som o rok starší a trénujem čím ďalej, tým menej. Pracujem na plný úväzok, už to nie je ako predtým,“ vysvetľoval 41-ročný dlhoročný reprezentant a účastník niekoľkých svetových a európskych šampionátov, prečo v Hýrošovom parku sa netešil z víťazného hetriku.
„Mal som v úmysle štartovať v kategórii masters, lenže organizátori vekovú hranicu posunuli zo 40 na 45 rokov. Čiže nič iné mi nezostávalo, iba sa pobiť s najlepšími. V zjazdoch som mal navrch, tie sú o technike, no fyzicky prví dvaja boli na tom lepšie,“ doplnil Barényi.
Už dvakrát na tomto podujatí smútil Milan Jánošík z Klubu nadšencov amatérskej cyklistiky Ružomberok. Po svojom piatom štarte sa ale usmieval.
„Je to veľká smola, keď nedokončíte preteky. Raz som odrhol prehadzovačku a vlani som vzdal pre defekt. Teraz to bolo fajn, aj sily som si dobre rozložil. Dva okruhy pred koncom som sa pokúsil dotiahnuť na vedúceho jazdca v našej kategórii Jaroslava Buchtíka, mal však viac síl,“ vravel druhý v súťaži masters.
Zakladateľ a organizátor netuctového cyklistického „podniku“ Peter Cigaňák pri malom jubileu vytiahol aj jeden (1650 m) okruh bez schodov. Nová ponuka oslovila 26 bikerov, ktorí si zaujímavý nápad pochvaľovali. Celkové prvenstvo v špurte získal Branislav Kovalčík z Černovej, víťaz kategórie od 40 do 49 rokov.
„S 5. ročníkom som veľmi spokojný, ujalo sa aj XC kritérium, v ktorom vidím značnú perspektívu,“ dodal šéf Ružomberských schodov.
Z výsledkov:
Ružomberské schody – juniori: 1. Ulík (OŠK Tatran Lipt. Osada) 1:09:19,1, 2. K. Bystričan (ŠKC Lipt. Lúžna) 1:14:44, muži elitte: 1. Višňovský (PROefekt team Bratislava) 1:09:36, 2. Barényi (Trek KCK Oslany) 1:11:19,5, 3. Damek (ČR) 1:12:16,1, nad 45 rokov: 1. Buchtík (Sport servis team Bratislava) 1:09:36,4, 2. Jánošík 1:10:18,2, 3. Hulej 1:13:03,2 (obaja KNAC Ružomberok).
Verejné preteky: muži do 29 rokov: 1. Pavlíček 33:39,6, do 39 rokov: 1. Banáš 33:33,9 (obaja Malinô SkiAlp Team), do 49 rokov: 1. Kovalčík (Černová) 33:33,4, nad 50 rokov: 1. Otepka (Dolný Kubín) 35:14,7.