BRATISLAVA. Požiar v hoteli Junior Jasná v Demänovskej Doline vyhnal nadránom z postelí vyše 130 hostí. Zobudila ich výzva recepčného. V izbách zanechali osobné veci vrátane dokladov a kľúčov od áut. Pri požiari zomrel 64-ročný muž z okresu Žilina.
„Zobral som do hrsti veci, ktoré boli po ruke a vybehol som na chodbu. Svietilo len núdzové svetlo, takže chvíľu trvalo, kým som našiel schody. Keď som vybehol von, hotel bol už celý v dyme,“ povedal učiteľ Eugen z Oravy, ktorý bol v hoteli na školení.
V obci Demänovská Dolina vyhlásili mimoriadny stav a zasadal krízový štáb. Evakuovaných hostí prichýlil neďaleký hotel a policajti na mieste vydávali ľuďom náhradné doklady.
„V spolupráci s Okresným úradom v Liptovskom Mikuláši sme cez Slovenský Červený kríž zabezpečili ľuďom z hotela základné šatstvo a obuv,“ priblížila starostka Demänovskej Doliny Ľubomíra Klepáčová.
S ohňom od skorých ranných hodín bojovali desiatky hasičov. Hasenie sťažili skryté ohniská, ktoré museli postupne vyhľadávať. Problémy spôsobovala aj horúčava sálajúca z konštrukcií.

Škoda zatiaľ neznáma
6
hotelov zhorelo na Slovensku od začiatku roka do augusta.
Aká je priama škoda a strata z tržieb zatiaľ vlastník hotela netuší. Zatiaľ ich nevyčísľovali. Pozornosť stále sústreďujú na potreby evakuovaných hostí, bezpečnosť na mieste tragédie a na otázky týkajúce sa zamestnancov.
„Musíme spraviť hlbšiu analýzu spoločnosti a jej portfólia a na základe výsledkov prijmeme rozhodnutia týkajúce sa obnovenia hotela alebo jeho postavenia nanovo,“ povedal predseda predstavenstva Hotely mládeže Slovakia Karol Klobušický.
Komplikovaná minulosť
Majetok bývalého Socialistického zväzu mládeže, do ktorého patrí aj zhorený hotel, od 90. rokov minulého storočia sprevádzali škandály. Vtedajšie vedenie Fondu detí a mládeže, blízke HZDS, schválilo prenájmy najlukratívnejších nehnuteľností za symbolické ceny. Nevýhodné zmluvy pritom mali platiť desiatky rokov.
Týždenník Trend v auguste 2007 upozornil, že budovu YMCA, chatu na Piatrovej, ako aj hotel Junior si lacno prenajali firmy Miloša Stopku, ktorý sa spomína aj v spise Gorila.
Prvej Dzurindovej vláde sa nedarilo zmluvy zmeniť, preto sa parlament rozhodol zasiahnuť novelou zákona. Tá zakázala dlhodobé prenájmy bývalého zväzáckeho majetku. Napriek tomu, že v roku 2008 už bol hotel Junior predaný, novému vedeniu Hotelov mládeže Slovakia sa ho podarilo vďaka medzerám v zmluvách získať späť.
Člen dozornej rady Hotelov mládeže Michal Feik si spomína, v akom stave bol Junior, keď ho prebrali späť. Podľa neho bolo zjavné, že sa doň neinvestovalo dvadsať rokov.
Zrekonštruovali sme wellness centrum, parkovisko, okná, kompletne vymenili kotolňu, zariadili nové kongresové sály,“ vymenúva Feik. Tento rok začali rekonštruovať kúpeľne.

Bol najlukratívnejší
Akciová spoločnosť Hotely mládeže Slovakia má v súčasnosti v portfóliu už len zlomok majetku, ktorý kedysi patril zväzákom.
Z 28 nehnuteľností, ktoré získali od nástupníckeho Fondu detí a mládeže v roku 2001, im ostali len dva hotely – Junior Jasná a Junior Piatrová. Okrem nich vlastnia viacero administratívnych budov v Bratislave, Humennom, Topoľčanoch, Starej Ľubovni, ako aj bratislavské kultúrne centrum YMCA.
Práve zničený hotel Junior v Demänovskej Doline prinášal Hotelom mládeže ako dcére Nadácie Intenda najväčšie príjmy. Na očakávaný ročný zisk okolo 150-tisíc eur ho predurčovala poloha priamo na zjazdovke v Jasnej. Vyhľadávali ho aj firmy a organizácie na kongresovú turistiku.
Peniaze, ktoré Nadácia Intenda získava z Hotelov mládeže Slovakia, prostredníctvom grantov prerozdeľuje na podporu mládeže a na kultúrne akcie.