LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nezamestnanosť v Liptovskomikulášskom okrese je nižšia ako slovenský priemer. Koncom augusta evidoval úrad práce, sociálnych vecí a rodiny 10,42- percentnú nezamestnanosť a každý mesiac klesá.
Pre porovnanie, je to o 3,69 percenta menej ako pred dvoma rokmi. V praxi to znamená, že za dva roky si dokázalo nájsť prácu takmer tisíc Liptákov.
„Z pohľadu evidovanej miery nezamestnanosti sa náš okres dostal do obdobia roku 2009, teda do čias pred hospodárskou krízou,“ povedala Janka Chomisteková, riaditeľa liptovskomikulášskeho úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
V susednom Ružomberskom okrese bolo na konci júna 11,14 percentná nezamestnanosť. Oproti vlaňajšku je to 1,33 percenta menej.
Postupné oživenie ekonomiky má podľa Chomistekovej za následok, že práce neustále pribúda. „Popritom funguje množstvo národných projektov, ktorými štát a Európska únia prispievajú na tvorbu a udržanie nových pracovných miest,“ vysvetlila.
Dve veľké firmy skončili
Nezamestnanosť v regióne klesá aj napriek trom tohtoročným hromadným prepúšťaniam.
Spoločnosť Ceragon Network, fungujúca v Liptovskom Hrádku, zamestnancov prepúšťala v dvoch vlnách. Vysvetlila to presunom výroby na maďarsko-ukrajinské hranice.
Výrobu do lacnejšej krajiny premiestňuje aj spoločnosť GDM - Slovakia. Hromadné prepúšťanie 43 ľudí ohlásili v máji. Firma mieri do Rumunska.
„Očakávame, že počet nezamestnaných nám klesne ešte pred koncom roka. Nové pracovné miesta predpokladáme, ako každoročne, vzniknú v zimnej turistickej sezóne,“ povedala Anežka Gvozdiaková z oddelenia aktívnych opatrení na trhu práce.
V súčasnosti je v okrese Liptovský Mikuláš 320 až 380 voľných pracovných miest od chyžných cez vodičov, pomocnú silu do kuchyne po konštruktérov.
V tomto roku sa v Liptovskom Mikuláš otvorila jedna firma, nórska spoločnosť Vissim, ktorá už prijala dvadsať ľudí s tým, že v budúcnosti by ich malo byť viac.
„Nové firmy, ktoré by zamestnali viac ľudí tento rok, neregistrujeme. Nové pracovné miesta skôr vytvárajú už existujúce firmy,“ opísala Gvozdiaková.
Každý piaty je bez práce viac ako štyri roky
Riaditeľka upozornila, že v okrese je alarmujúci stav dlhodobo nezamestnaných, čiže takých, ktorí sú v evidencii viac ako rok. Tých je polovica. 40 percent z nich sú bez práce viac ako štyri roky, teda každý piaty nezamestnaný Lipták nemá prácu viac ako štyri roky.
Zaujímavé sú aj údaje o absolventoch škôl. V septembri sa na úrad hlásili nezamestnaní absolventi stredných škôl.
„V súčasnosti máme najväčší počet nezamestnaných absolventov z Hotelovej akadémie, za nimi je Stredná odborná škola stavebná, nasleduje Stredná odborná škola polytechnická.
Vysokoškoláci sa po skončení štúdia zahlasovali na úrad v júni a júli. Najviac bolo absolventov súkromných vysokých škôl, potom Univerzity Komenského a Žilinskej univerzity.
Úrad práce chystá 14. októbra veľkú burzu práce, na ktorej sa predstaví približne 40 zamestnávateľov z regiónu. Loviť zamestnancov medzi Liptákmi budú aj mimoregionálne spoločnosti, či firmy pôsobiace v zahraničí.
Priemerný počet zamestnancov v najväčších firmách za uplynulý rok
- Ikea Industry Slovakia 885
- Eltek 613
- Liptovská nemocnica 580
- TMR 686
- CBA Verex 333
- Slovtan 323