Architektov zaujal v Hybiach Chrobákovie dom a kováčska dielňa

Mladí architekti z fakulty architektúry v Bratislave riešili architektonické a urbanistické problémy v Hybiach. Zaujímavá 
historická obec potrebuje podľa nich nový impulz, aby pre návštevníkov 
ožila.

Majiteľovi sa oprava pôvodnej múranice podarila pri dodržaní všetkých prísnych pravidiel. Do domu ale investovali veľkú sumu peňazí.Majiteľovi sa oprava pôvodnej múranice podarila pri dodržaní všetkých prísnych pravidiel. Do domu ale investovali veľkú sumu peňazí. (Zdroj: (TP))

HYBE. Liptovská historická obec má podľa mladých architektov viacero problémov. Povedomie o pamiatkovej starostlivosti je v obci veľmi malé a vlastniť pamiatkový, respektíve historický objekt vnímajú ľudia skôr ako príťaž.

V obci chýbajú aj základné funkcie občianskej vybavenosti, napríklad reštaurácia, takže návštevník, prechádzajúci historicky zaujímavou obcou, sa v nej nemá prečo zastaviť. Napriek tomu, že Hybe je obec s pamiatkovou zónou a veľmi dobrou polohou pre rozvoj turizmu.

Vytypovali si dva 
historické objekty

Ateliér študentov architektúry viedla mladá architektka Anna Gondová z Fakulty architektúry STU, nápad prišiel od jej kolegyne Táne Petrulovej, pochádzajúcej práve z tejto podtatranskej obce.

SkryťVypnúť reklamu

„S T. Petrulovou, sme si vytypovali dva historické objekty v centre obce, ktoré už neslúžia pôvodnému účelu a potrebujú revitalizáciu. Išlo o Chrobákovie dom a kováčsku dielňu Jána Žišku. Študenti potom problematiku riešili v rámci ateliérového zadania,“ povedala Anna Gondová z Ústavu dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok.

Študenti mali zadanie riešiť nielen z pohľadu architekta na pamiatkovú obnovu konkrétneho objektu, ale mali sa sústrediť aj na širší kontext obce a regiónu a aj na to, aká funkcia by zaujímavej obci pomohla. A. Gondová dodala, že niekedy netreba veľmi veľa, aby miesto dostalo nový impulz a ožilo.

Stavebné úpravy sa dajú robiť kreatívne

Ešte pred spracovaním zadania sa študenti oboznámili s obcou a spoznali tak miestne architektonické pamiatky. Rozprávali sa s miestnymi ľuďmi, ale aj vedením obce, aby sa dozvedeli čosi z histórie a súčasného každodenného života Hýb.

SkryťVypnúť reklamu

„Potom sme pripravili na obecnom úrade výstavu a výsledky svojej práce prezentovali študenti pred miestnymi obyvateľmi, aby sme od nichmali priamu spätnú väzbu,“ povedala mladá architektka.

A Gondová dodala, že to nebola len skúška pre študentov, ale mladí architekti chceli zlepšiť aj povedomie ľudí o hodnotách architektonického dedičstva v Hybiach.

„Ľuďom sme sa snažili vysvetliť, že starý dom nemusí znamenať len starosti a ťahanice s pamiatkarmi. Sme presvedčení, že stavebné úpravy sa dajú robiť aj kreatívne. Snažili sme sa ľuďom ukázať trochu iný pohľad na obnovu pamiatok, ktorý úzko súvisí aj s rozvojom obce,“ dodala.

Študentské prezentácie a výstava rozprúdili už počas vernisáže sviežu diskusiu medzi obyvateľmi a mladými architektmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Dúfame, že táto diskusia sa premietne aj do širšej spoločenskej diskusie na úrovni celej obce a o zmení pohľad na miestne pamiatky a ich následnú obnovu.

Veríme, že komunikáciou s pamiatkarmi sa to aspoň trochu zmení k lepšiemu,“ vysvetlila.

Ideálnym príkladom je nedávna rekonštrukcia

Starosta Martin Piovarči túto ponuku študentov uvítal. „Úlohou mladých architektov bolo, aby historickým budovám v pamiatkovej zóne obce našli nové využitie. Úlohu sa snažili poňať moderne, aby domy mohli slúžiť napríklad mladým tvorivým ľuďom.“

Starosta zo skúsenosti dodal, že veľa majiteľov, ktorí vlastnia nehnuteľnosti v pamiatkovej zóne, sa boria s problémom, ako s nehnuteľnosťou naložiť tak, aby ostal zachovaný jej pôvodný ráz. „Nie je jednoduché ju zrekonštruovať, keď spadá pod prísny pamiatkový zákon. Nákladnú opravu si mnohí z nich jednoducho nemôžu dovoliť,“ doplnil starosta.

M. Piovači vidí riešenie v podpore od štátu. „Viem si predstaviť, že by napríklad ministerstvo kultúry vypísalo výzvy na podporu rekonštrukcie takýchto domov. Podobné snahy už v minulosti boli, ale skončili bez výraznejšieho efektu. Pri dobrom nastavení by to mohlo pomôcť viacerým obciam zachovať si pôvodný ráz,“ povedal. Za ideálny príklad považuje nedávno ukončenú rekonštrukciu jednej z pôvodných múraníc. „Majiteľovi sa oprava podarila pri dodržaní všetkých prísnych pravidiel, do domu ale investovali veľkú sumu peňazí. Výsledok ale stojí zato,“ uzavrel M. Piovači.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 157
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 808
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 912
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu